Deveta po redu međunarodna znanstveno-kulturna manifestacija Lošinjski dani bioetike održat će se od 16. do 19. svibnja 2010. u hotelima "Aurora" i "Vespera" u Malom Lošinju. Svečano otvorenje bit će u ponedjeljak, 17. svibnja u 9h, a istoga dana u 21h bit će upriličeno predstavljanje 12 recentnih bioetičkih publikacija.
9. Lošinjski dani bioetike obuhvaćaju međunarodni simpozij o temi "Integrativna bioetika i nova epoha", studentsku bioetičku radionicu s temom "Bioetika i umjetnost", te okrugli stol "Lijekovi između profita i zdravlja".
Na simpoziju "Integrativna bioetika i nova epoha" (17.-19. svibnja 2010.) sudjelovat će sedamdesetak znanstvenika iz 12 zemalja (Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska, Iran, Kanada, Mađarska, Makedonija, Njemačka, Srbija, Slovenija, Ukrajina).
Rad simpozija odvijat će se u tri sekcije, na hrvatskom, njemačkom i engleskom jeziku.
Studentska bioetička radionica, posvećena ulozi umjetnosti u bioetici, održat će se u ponedjeljak, 17. svibnja 2010., a u njoj će sudjelovati tridesetak studenata iz Zagreba, Rijeke, Splita, Sarajeva, Novog Sada i Beograda.
Na okruglom stolu, koji će se održati u srijedu, 19. svibnja 2010., predviđeno je pet uvodnih izlaganja, koja bi trebala stvoriti podlogu za interdisciplinarnu diskusiju o odnosu medicine i farmaceutske industrije.
Međunarodni simpozij "Integrativna bioetika i nova epoha"
Središnje mjesto u okviru 9. Lošinjskih dana bioetike zauzima međunarodni simpozij "Integrativna bioetika i nova epoha". Na njemu sudjeluje sedamdesetak znanstvenika iz dvanaest zemalja (Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska, Iran, Kanada, Mađarska, Makedonija, Njemačka, Srbija, Slovenija, Ukrajina). Rad simpozija odvija se u tri sekcije (na hrvatskom, engleskom i njemačkom jeziku), uz tri plenarna predavanja.
Izlaganja na simpoziju "Integrativna bioetika i nova epoha" obuhvaćaju najširi spektar bioetičkih tema, od problema s kojima se suočavamo u medicinskoj, kliničkoj praksi do globalno-ekoloških pitanja. Kroz plenarna se predavanja naglašava aktualna ekološka problematika, budući da smo tijekom 2009. i 2010. godine u svijetu, Europi i Hrvatskoj bili svjedoci intenzivnih znanstveno-stručnih i društveno-političkih rasprava o ekološkim pitanjima, kao što su Kopenhagenska konferencija o klimatskim promjenama (o čemu će izlagati Luka Omladič iz Ljubljane), genetički modificirani organizmi (o čemu će izlagati Veronika Szántó iz Budimpešte), te općenito ljudski odnos prema prirodi u kontekstu znanstveno-tehničke civilizacije (o čemu će izlagati Ute Kruse-Ebeling iz Dortmunda).
No, u ostalim izlaganjima dolaze do izražaja i druge, praktično sve teme o kojima se danas raspravlja u okvirima bioetike, kao što su: etička pitanja u kliničkoj praksi, prava pacijenata (osobito vulnerabilnih grupa: osoba treće životne dobi, žena, djece, Roma, HIV-pozitivnih i dr.), eutanazija i palijativna skrb, biotehnološka istraživanja i njihova primjena (eksperimenti na ljudima, genetika, neuro-znanost, kiborgizacija), odnos prema ne-ljudskim živim bićima (životinjama i biljkama), te načelna pitanja vezana uz bioetiku kao područje rasprave o bitnim problemima suvremenog svijeta (povijest bioetike, bioetika i filozofija, bioetika i kulturna raznolikost, bioetika i pravo itd.).
Studentska bioetička radionica "Bioetika i umjetnost"
Studentska bioetička radionica u okviru ovogodišnjih Lošinjskih dana bioetike posvećena je dosad rijetko razmatranom odnosu bioetike i umjetnosti, i to u dvostrukom smislu: kako s obzirom na "iskoristivost" umjetničkih djela i tendencija u osvjetljavanju bioetičkih problema, tako i s obzirom na "bioetičku ocjenu" pojedinih umjetničkih djela i akcija.
U izlaganjima i diskusijama o bioetici i umjetnosti sudjeluje tridesetak studenata filozofije, povijesti umjetnosti, umjetničkog područja, psihologije, etnologije, kulturne antropologije, sociologije, biologije i medicine iz Zagreba, Rijeke, Splita, Sarajeva, Novog Sada i Beograda.
Izlaganja, a time i diskusije, obrađuju različite teme: od prezentacije bioetičkih tema na filmu, u televizijskim serijama i kazališnim predstavama do body arta, land arta i korištenja životinja kao objekata umjetničke prakse.
Okrugli stol "Lijekovi između profita i zdravlja"
Na okruglom stolu "Lijekovi između profita i zdravlja" bit će tematiziran problematični odnos suvremene medicine i farmaceutske industrije. Poticaj za organizaciju ovog okruglog stola predstavlja koliko znanstveno utemeljena toliko i šokantna knjiga Lidije Gajski Lijekovi ili priča o obmani (Pergamena, Zagreb, 2009), čiji uspjeh dokazuje njezina čitanost u najširoj javnosti, ali paradoksalno - i njezino prešućivanje u stručnim, medicinskim i farmaceutskim krugovima.
Uz predavanje Lidije Gajski ("Medicina u službi korporacijskih interesa"), okrugli stol obuhvaća još četiri uvodna izlaganja uglednih stručnjaka iz područja medicine, biokemije, farmaceutike i javnoga zdravstva, nakon čega slijedi interdisciplinarna diskusija o različitim aspektima ove problematike
Popratna događanja
U okviru popratnog, kulturno-umjetničkog programa 9. Lošinjskih dana bioetike organizira se, kao prvo, predstavljanje recentnih bioetičkih izdanja (ponedjeljak, 17. svibnja 2010., 21h). Predstavlja se dvanaest bioetičkih izdanja objavljenih tijekom 2009. i 2010. godine, i to u potezu od zbornika radova sa bioetičkih skupova u zemlji i inozemstvu, te uvoda u bioetiku, relevantnih za bioetičku edukaciju na različitim obrazovnim razinama, preko prijevoda važnih bioetičkih knjiga originalno objavljenih u inozemstvu, do nedavno objavljenih knjiga hrvatskih autora, koje se tiču aktualnih bioetičkih tema poput korupcije u zdravstvu ili GMO-a. Ovom će prilikom javnosti biti predstavljen i prvi bioetički časopis u Hrvatskoj: Jahr, godišnjak Katedre za društvene i humanističke znanosti u medicini Medicinskog fakulteta u Rijeci. Valja naglasiti da se ovdje radi tek o izboru recentnih bioetičkih publikacija, odnosno da je bioetička knjižna produkcija kod nas i u regiji sve intenzivnija i sve zanimljivija.
Drugo događanje u okviru kulturno-umjetničkog programa je "Bioetika Zvjezdanih staza" (utorak, 18. svibnja 2010., 20.30h). Goran Grgec i Suzana Gračner, članovi USS-Croatia - Udruge ljubitelja "Zvjezdanih staza" priredili su izbor iz više od 700 epizoda i 11 filmova Zvjezdanih staza (Star Trek), popraćen uvodnim izlaganjem autora, te diskusijom o temama koje potiču izabrani inserti: o znanstveno-tehničkoj moći, granici ljudskosti i odnosu prema umjetnim inteligencijama, genetičkoj modifikaciji ljudi, izmjeni organa, korištenju rezultata neetičnih istraživanja, liječnikovoj dužnosti da pomogne svima i privilegijama zdravstvenog sustava, eutanaziji, pobačaju, drogi, itd.
U okviru popratnog programa organizira se i izlet tijekom kojega će se sudionici upoznati sa cresko-lošinjskim arhipelagom koji obiluje prirodnim i kulturnim posebnostima.