U organizaciji Hrvatskog filozofskog društva, Hrvatskog bioetičkog društva i Grada Malog Lošinja, od 17. do 20. svibnja 2015. u Malom Lošinju (hoteli "Aurora" i "Vespera") održat će se četrnaesta po redu međunarodna znanstveno - kulturna manifestacija Lošinjski dani bioetike.
Suorganizator 14. Lošinjskih dana bioetike je Znanstveni centar izvrsnosti za integrativnu bioetiku, a pokrovitelj je Primorsko-goranska županija.
U proteklih četrnaest godina Lošinjski dani bioetike izrasli su u najznačajniju bioetičku konferenciju u ovom dijelu Europe. Dosad je u radu Lošinjskih dana bioetike sudjelovalo oko pet stotina znanstvenika različitih profila iz tridesetak zemalja Europe, Sjeverne Amerike i Azije, te oko dvjestopedeset studenata iz Hrvatske i susjednih zemalja. Lošinjski dani bioetike odigrali su ključnu ulogu u razvoju bioetike u Hrvatskoj i jugoistočnoj Europi, te umrežavanju hrvatskih i jugoistočno- europskih bioetičara s kolegama iz drugih dijelova Europe i svijeta, a uvelike su doprinijeli i nastanku inovativnog koncepta integrativne bioetike koji je već etabliran u svjetskoj bioetičkoj raspravi.
14. Lošinjski dani bioetike obuhvaćaju:
• međunarodni simpozij Integrativna bioetika i nova epoha,
• studentsku bioetičku radionicu Scenariji budućnosti,
• okrugli stol o temi Bioetika u izvanrednim situacijama,
te popratna događanja:
• predstavljanje recentnih bioetičkih izdanja,
• Bioetički café s temom "Ekologija i aktivizam" (povodom 25. obljetnice Zelene akcije).
Na 14. Lošinjskim danima bioetike sudjelovat će oko 200 znanstvenika i studenata iz 12 zemalja (Albanija, Bosna i Hercegovina, Francuska, Hrvatska, Italija, Iran, Litva, Makedonija, Njemačka, Slovačka, Slovenija, Srbija).
Svečano otvaranje 14. Lošinjskih dana bioetike bit će u ponedjeljak, 18. svibnja 2015., u 9 sati, u Velikoj dvorani hotela "Aurora". Tijekom otvaranja skupu će se obratiti: predsjednik Organizacijskog odbora Lošinjskih dana bioetike, ujedno i voditelj Znanstvenog centra za integrativnu bioetiku, Ante Čović, zatim predstavnici organizatora Lošinjskih dana bioetike (Hrvatsko filozofsko društvo, Hrvatsko bioetičko društvo i Grad Mali Lošinj), predstavnik Primorsko-goranske županije kao pokrovitelja skupa, predstavnici Odsjeka za filozofiju i Udruženja studenata filozofije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu kao suorganizatora studentske bioetičke radionice, te predstavnik Turističke zajednice Grada Malog Lošinja kao jednog od donatora skupa.
Pozdravne riječi uputit će i predstavnici bioetičkih društava iz regije (Bioetičko društvo u Bosni i Hercegovini, Bioetičko društvo Srbije, Makedonsko društvo za integrativnu bioetiku).
Međunarodni simpozij Integrativna bioetika i nova epoha održava se u ponedjeljak i utorak, 18. i 19. svibnja 2015. Na simpoziju će izlaganja održati šezdesetak znanstvenika različitih profila, od filozofije, sociologije i teologije do medicine, molekularne biologije i okolišnih znanosti. Rad simpozija odvijat će se u dvije paralelne sekcije (na hrvatskom i engleskom jeziku), a u ponedjeljak, 18. svibnja, odmah nakon svečanog otvaranja, održat će se dva plenarna predavanja. Ovogodišnja plenarna izlaganja posvećena su etičkim dilemama povezanima s novim probojima u polju znanosti i tehnologije. Slovenski politolog i neuroetičar Toni Pustovrh (Fakultet za društvene znanosti Sveučilišta u Ljubljani) govorit će o problematici kognitivnog poboljšanja čovjeka, dok će talijanski filozof i bioetičar Ivo Silvestro (Sveučilište u Milanu) održati predavanje o dilemama koje se pojavljuju vezano uz patentiranje ljudske DNK. U sekcijskom dijelu simpozija bit će riječi o širokom spektru tema, od pitanja iz kliničke medicinske prakse do globalno-ekoloških problema.
Studentska bioetička radionica Scenariji budućnosti jedanaesta je po redu studentska bioetička radionica u okviru Lošinjskih dana bioetike. Ovogodišnja studentska radionica, koja će se održati u nedjelju, ponedjeljak i utorak, 17., 18. i 19. svibnja 2015., organizirana je u suradnji s Udruženjem studenata filozofije i Odsjekom za filozofiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, a posvećena je problematici budućnosti u kontekstu bioetičkih rasprava. Naime, budućnosna orijentacija čovjeka nije samo ontološko, antropološko i političko, nego i etičko pitanje, posebice u kontekstu ubrzanog razvoja znanosti i tehnologije, a potreba za promišljanjem budućnosti znači ne samo reafirmaciju imaginacije kao podloge ljudskih teorijskih, praktičkih i poietičkih nastojanja, nego zahtijeva i novovrsnu etičku refleksiju. U radu studentske radionice sudjelovat će šezdesetak studenata filozofije, sociologije, teologije, ekonomije, prava, politologije, medicine, agronomije, biologije, geologije, pedagogije, etnologije i kulturne antropologije, komparativne književnosti, arheologije, informacijskih znanosti, psihologije, povijesti te lingvističkih grupa (opća lingvistika, klasična filologija, anglistika, romanistika, germanistika, kroatistika, turkologija) sa sveučilišta u Zagrebu, Rijeci, Osijeku, Beogradu i Sarajevu.
Okrugli stol Bioetika u izvanrednim situacijama održat će se u srijedu, 20. svibnja 2015., od 9 do 12 sati, u Velikoj dvorani hotela "Aurora". Namjera ovog okruglog stola, potaknutog prošlogodišnjim poplavama u regiji te nedavnim terorističkim napadima u Europi i prirodnim katastrofama u svijetu, jest da se u pluriperspektivnom bioetičkom horizontu razmotri problematika djelovanja u izvanrednim situacijama, imajući u vidu njezine etičke, socijalne, političke i medijske, kao i medicinske i ekološke aspekte.
Učestalost kriza i katastrofa različitih tipova, te nezadovoljavajuće normiranje djelovanja u takvim situacijama, inicirali su nastanak posebnog polja diskusije unutar bioetike, tzv. "disaster bioethics" ("bioetika katastrofa"), što se također uzima u obzir pri organizaciji ovog okruglog stola. Nakon tri uvodna izlaganja koja se tiču bioetike u izvanrednim situacijama, u diskusiji će sudjelovati svi prisutni, što će, s obzirom na sastav sudionika Lošinjskih dana bioetika, jamčiti otvoren dijalog na principima interdisciplinarnosti i pluriperspektivnosti.
Tradicionalno predstavljanje recentnih bioetičkih izdanja održat će se u ponedjeljak, 18. svibnja, u Velikoj dvorani hotela "Aurora", s početkom u 21 sat. Na ovoj će reviji bioetičkoga izdavaštva biti predstavljeno 12 novih bioetičkih monografija i zbornika iz Hrvatske, Albanije, Bosne i Hercegovine i Srbije, te 10 bioetički relevantnih znanstvenih časopisa, što je samo uži izbor iz bogate bioetičke produkcije u Hrvatskoj, regiji i Europi.
I ove će se godine u okviru Lošinjskih dana bioetike upriličiti Bioetički café, događanje kojim se bioetika povezuje s temama i pristupima koji su važni za pluriperspektivnu koncepciju bioetike, ali su u glavnoj struji svjetskih bioetičkih rasprava neopravdano marginalizirani. Ovogodišnji Bioetički café, organiziran u suradnji sa Zelenom akcijom i zagrebačkim uredom Zaklade Heinrich Böll, održat će se u utorak, 19. svibnja, s početkom u 21 sat, a posvećen je temi Ekologija i aktivizam. Povod za ovaj razgovor je 25. obljetnica Zelene akcije, najstarije i najaktivnije ekološke organizacije u Hrvatskoj. Gosti Bioetičkog caféa su Bernard Ivčić, predsjednik Zelene akcije, i Vedran Horvat, voditelj zagrebačkog ureda Zaklade Heinrich Böll, a moderator je Hrvoje Jurić.
Uz navedena događanja, u okviru 14. Lošinjskih dana bioetike održat će se Godišnja skupština Hrvatskog bioetičkog društva (utorak, 19. svibnja, u 15 sati), večernja radionica za studente, posvećena problematici integrativnog mišljenja (ponedjeljak, 17. svibnja, u 20 sati), te izlet za sudionike skupa (utorak, 19. svibnja, u popodnevnim satima).