U Malom Lošinju se od 15. do 18. svibnja 2011. uhotelima Aurora i Vespera, održava jubilarna, deseta po redumeđunarodna znanstveno-kulturna manifestacija Lošinjski dani bioetike.Ova je manifestacija u proteklih deset godina izrasla u najznačajniju bioetičkukonferenciju u ovom dijelu Europe, ali i šire - povezujući bioetičare izjugoistočne Europe s bioetičarima iz drugih dijelova Europe, te SjeverneAmerike, Azije i Australije.
Lošinjski dani bioetike su također doprinijeli nastanku inovativnog koncepta integrativne bioetike koji je većetabliran u svjetskoj bioetičkoj raspravi. Svečano otvorenje skupa bit će u ponedjeljak, 15. svibnja u 9 sati, a istoga dana u 21 sat bit će upriličeno predstavljanje 14 recentnih bioetičkih publikacija
10. Lošinjski dani bioetike obuhvaćaju međunarodni simpozij o temi "Integrativna bioetika i nova epoha", studentsku bioetičku radionicu o temi "Ksenobioetika: izvanzemaljski oblici života u bioetičkoj perspektivi" i okrugli stol "Od liječenja do prepravljanja čovjeka – gdje je granica medicinsko-tehničkog zahvata?".
Svečano otvorenje skupa bit će u ponedjeljak, 15. svibnja u 9 sati, a istoga dana u 21 sat bit će upriličeno predstavljanje 14 recentnih bioetičkih publikacija.
U utorak, 17. svibnja, u 21 sat, održat će se prigodno predavanje "10 godina bioetike na Lošinju" i hommage Van Rensselaeru Potteru (1911.-2001.), "ocu bioetike". Posebno ističemo i plenarna predavanja: u ponedjeljak, 15. svibnja, nakon svečanog otvorenja skupa, Branko Katalinić (Tehničko sveučilište u Beču), jedan od najuglednijih hrvatskih znanstvenika u inozemstvu, održat će predavanje o važnosti bioetičkoga pristupa u tehničkim znanostima i važnosti perspektive tehničkih znanosti u bioetičkim raspravama, dok će Iva Rinčić i Amir Muzur (Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci) održati predavanje o konceptu i projektu "europske bioetike", a u sklopu toga će također predstaviti recentnu "Riječku deklaraciju o budućnosti bioetike".
Na simpoziju "Integrativna bioetika i nova epoha" (16.-17. svibnja 2011.) sudjelovat će sedamdesetak znanstvenika iz 11 zemalja (Albanija, Austrija, Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Italija, Litva, Mađarska, Makedonija, Srbija, Slovenija, Velika Britanija). Rad simpozija odvijat će se u tri sekcije, na hrvatskom i engleskom jeziku.
Studentska bioetička radionica, posvećena bioetičkom promišljanju o izvanzemaljskim oblicima života, održat će se u ponedjeljak i utorak, 16. i 17. svibnja 2011., a u njoj će sudjelovati dvadesetak studenata filozofije, antropologije, sociologije, povijesti umjetnosti, psihologije, lingvistike, biologije, medicine i umjetničkog područja iz Zagreba, Rijeke, Novog Sada i Beograda.
Na okruglom stolu, koji će se održati u srijedu, 18. svibnja 2011., predviđena su četiri uvodna izlaganja, koja bi trebala stvoriti podlogu za interdisciplinarnu diskusiju o aktualnoj temi "poboljšavanja čovjeka" putem medicinskih i tehničkih zahvata.
Skup organiziraju Hrvatsko filozofsko društvo, Hrvatsko bioetičko društvo i Grad Mali Lošinj pod pokrovitelstvom Ministarstva kulture Republike Hrvatske i Primorsko-goranske županije.