U okviru Mrak projekta za zvjezdano noćno nebo Astronomsko društvo "Leo Brenner" i Društvo za zaštitu životina Mali sastavili su prijedlog pravilnika na osnovu već postojećih predložaka pravilnika o gradskoj i inoj eksternoj rasvjeti uspješno provedenih u više gradova diljem SAD-a gdje su se po prvi put počele uvoditi mjere protiv svjetlosnog zagađenja. Ovaj pravilnik napravljen je po predlošku kojega predlaže International Dark Sky Asociation (IDA).
Dobra eksterna rasvjeta tokom noći koristi svima. Povećava sigurnost, uljepšava izgled grada tokom noći i pomaže u pitanjima sigurnosti građana. Nove tehnologije u izradi rasvjetnih tijela proizvele su veoma jake izvore svjetlosti koji, ukoliko su krivo postavljeni, mogu uzrokovati zasljepljujuće blještavilo, ometati privatnost građana i povećati potrošnju energije. Zasljepljujuće blještavilo kod rasvjetnih tijela uglavnom samo stvara smetnju odnosno neugodu, a može prouzročiti i sigurnosne probleme u prometu. Pretjerana i krivo postavljena rasvjeta narušava privatnost ljudi i njihovih posjeda te uzrokuje veću potrošnju energije svima.
Postoje istraživanja koje dovode u vezu nepravilnu rasvjetu i neke maligne bolesti ljudi.
Čitava grana biologije, fotobiologija, bavi se promjenama nastalima nepravilnim i pretjeranim korištenjem artificijelne rasvjete.
Utvrđene su brojne promjene u ponašanju, kretanju, bioritmu i, napokon, opstanku mnogih vrsta životinja, naročito ptica i noćno aktivnih životinja, što dramatično utječe na ekosustav kojega je i sam čovjek dio.
Stoga postoji potreba da se donese pravilnik o gradskoj rasvjeti koji će moći definirati kako i kakva bi se rasvjeta trebala postavljati. Dobro postavljena rasvjeta će tada biti od koristi zajednici i pružati sigurnost svim građanima, te pomoći zaštiti ekosustava kao najvažnijeg razvojnog resursa.
Namjera ovog pravilnika je da smanji probleme koji se javljaju radi loše dizajnirane i krivo postavljene rasvjete.
Prijedlog je dat na razmatranje gradskoj vlasti, no za sada je ostao nerazmatran.