Institut za javne financije proveo je istraživanje o proračunskoj otvorenosti županija, gradova i općina provjerom ispunjavanja uputa kojima je Ministarstvo financija 2012. godine preporučilo lokalnim jedinicama da na službenim internetskim stranicama objavljuju proračunske dokumente.
S ciljem da poveća transparentnost proračuna, Ministarstvo financija je preporučilo objavu sljedećih proračunskih dokumenata: prijedlog proračuna kad ga izvršna vlast šalje predstavničkoj (do 15. studenog tekuće godine), izglasani proračun kad ga predstavničko tijelo izglasa (do kraja tekuće godine), prijedlog godišnjeg izvještaja o izvršenju proračuna kad ga izvršna vlast šalje predstavničkoj (do 1. lipnja tekuće godine za prethodnu godinu), prijedlog polugodišnjeg izvještaja o izvršenju proračuna kad ga izvršna vlast šalje predstavničkoj (do 15. rujna tekuće godine), proračunski vodič za građane uz prijedlog proračuna (do 15. studenog tekuće godine).
Institut za javne financije proveo je istraživanje provjerom ispunjavanja uputa Ministarstva financija. Objavu godišnjeg izvršenja proračuna za 2013. i polugodišnjeg za 2014. istraživali su od 13. studenog do 20. prosinca 2014., a prijedloga proračuna, izglasanog proračuna i proračuna za građane za 2015. od 2. veljače do 31. ožujka 2015. Osim same objave dokumenata važna je pravovremenost kao bitna značajka proračunske otvorenosti, jer se bez pravovremenih informacija građani ne mogu u pravom trenutku informirati niti sudjelovati u proračunskim procesima.
Od pet dokumenata Grad Mali Lošinj propustio je objaviti dva: prijedlog proračuna za 2015. godinu te proračunski vodič za građane, čime je u istraživanju dobio ocjenu tri od mogućih pet.
Na ovom linku moguće je otvoriti interaktivnu kartu te provjeriti proračunsku otvorenost svih županija, gradova i općina u Hrvatskoj.
Institut za javne financije nije istraživao formu u kojoj su proračunski dokumenti objavljeni, mada su i ovi podaci indikatori otvorenosti i nije svejedno je li proračun objavljen u formatu slike koju je moguće samo gledati ili baze podataka koje je moguće analizirati različitim alatima i postupcima.
Centar za zdravo odrastanje kao partner i Grad Mali Lošinj kao suradnik Zelene Istre iz Pule i udruge Eko pan iz Karlovca u projektu Participativno budžetiranje - građani nadziru lokalni proračun dobili su istraživanjem Instituta za javne financije temeljne smjernice kako proračun učiniti otvorenijim, objave pravovremenim, a procedure jednostavnima kako bi građani mogli sudjelovati u proračunskim procesima.
Provedbu projekta Participativno budžetiranje, u trajanju od dvije godine, financira Europska unija putem programa IPA 2011 "Jačanje potpore organizacijama civilnog društva za povećanje dobrog upravljanja i transparentnosti javne uprave u Hrvatskoj."
Komentari: