Na konferenciji za novinare koju su održali gradonačelnik Gari Cappelli i Bojana Genov ispred udruge IDEM i ja predstavljena je web stranica boljilosinj.org kao alat putem kojeg građani mogu predlagati svoje ideje za financiranje te ocjenjivati tuđe prijedloge. Ove stranice trebaju omogućiti argumentiranu raspravu o proračunskim prijedlozima te su građani već započeli predlagati i glasati o prijedlozima te dijeliti putem društvenih mreža prijedloge koje podržavaju.
Prijedlozi građana koji osvoje najveću podršku bit će definirani kao proračunski prioriteti te će biti proslijeđeni na očitovanje Gradu Malom Lošinju, koji je predvidio 180.000 kn za projekte građana u proračunu za 2016. godinu.
Na stranicama se mogu iznositi ideje u četiri kategorije, ideje za bolji grad, ideje za bolji kvart, ideje za uštede s obzirom na veliku zaduženost Grada Malog Lošinja te ostale ideje.
Na web stranicu moguće se je prijaviti putem Facebook-a, ali i putem e-maila. Podaci o elektronskoj pošti nisu nigdje vidljivi i moguće je ostati anoniman.
Već postavljeni prijedlozi o projektu gradske toplane, o uvođenju gradskih bicikla za javnu upotrebu, o poboljšanju javnog prijevoza, o sterilizaciji životinja, ukidanju vatrometa, ukidanju sufinanciranja medija i ostali svjedoče o interesu građana da utječu na uređenje života u svome gradu. Što više bude prijedloga i njihovih ocjena, veća će biti njihova težina te veća potpora zahtjevu da lokalna vlast proračun kreira u transparentnoj proceduri i uz sudjelovanje građana. Interes za utrošak raspoloživih probnih 180.000 kuna, što čini oko 0,002% malološinjskog proračuna utjecat će na dalji tijek i dalji iznos proračunskih sredstava za koji će se tražiti prioriteti građana.
Osim gradova Pule, Karlovca i Malog Lošinja, koji sudjeluju u ovom projektu, građani već utječu na proračune Pazina, Rijeke i Makarske, kao dio svjetskog pokreta za većom participacijom građana i unaprjeđenjem demokratskog procesa.
Participativno budžetiranje: građani nadziru lokalni proračun projekt je koji u svojim lokalnim zajednicama provode Zelena Istra iz Pule, Eko Pan iz Karlovca te Centar za zdravo odrastanje IDEM i ja iz Malog Lošinja u partnerstvu s islandskom udrugom Citizens Foundation, dok su suradnici Institut za javne financije i GONG. Projekt se provodi u suradnji s upravama gradova Pule, Karlovca i Malog Lošinja. Provedbu projekta, u trajanju od dvije godine, financira Europska unija putem programa IPA 2011 Jačanje potpore organizacijama civilnog društva za povećanje dobrog upravljanja i transparentnosti javne uprave u Hrvatskoj.
Službena gradska stranica: 180 tisuća kuna za projekt Participativno budžetiranje
Otoci.net: Grad i "Idem i ja" prikupljaju prijedloge za proračun
Radio Lošinj radio Jadranka, Kronika dana
Link na stranicu za davanje prijedloga
Komentari:
Osobno mi ova priča s proračunom izgleda dobro, gradu samo koristi što su preuzeli dobru ideju a i otočanima može biti korisna ako je prihvate. Zašto ne bi građani kontrolirali proračun, svoje novce?
Ja sam tada od tog tijesta radio razne figurice i to smo zajedno ispekli.
Mudra baka je znala da je bolje žrtvovati malo tijesta i tada je njen unuk bio miran i zabavljen time umjesto da okolo čini štetu, a moglo je od toga i dobro ispasti jer su i figurice bile jestive...
mali-losinj.hr/.../...
Parterno uređenje šetnice Čikat 8.125.000,00 kuna (iz drugih izvora)za
koga to peru novce, kada je grad u par godina platio vodu, kanalizaciju, elektriku, kamene potporne zidove, nasuo i izravnao cestu sa tamponom '
javna rasvjeta čIKAT ? 2.000.000,00 KUNA pa na Čikatu ima rasvjete (financiranje iz drugih izvora) i za to se pere lova.
Uređenje plaže Kadin 1.330.000,00 kuna šta i kako bez projekta.
Projekt oborinske odvodnje studenac 3.500.000,00 kuna hallo tko je tu lid.
Za prostorne planove 560.000,00 kuna valjda za UPU e i NA za koje je donešena odluka još 2015 god. Ili je to za planove privatnih investitora mentora dosadašnjih političara koji su pogodovali pretvaranjem poljoprivrednog zemljišta u garđevinsko ...
Fotografija Bolji Lošinj.
Treba pitati Pročelnice koje su to dozvolile i platile bez donošenja odluke o financiranju, otišlo je kao bagatelna nabava ?
Isto kao što je i financiran 2 kat na kijcu za kancelarije vodovoda i čistoće,
a od građana se naplačivalo na računima od vode ...
Zašto si nervozan?
naime grad je PLATIO uređenje šetnice, položio vodu , struju, kanalizaciju,od vodnju, raznorazne cijevi, potporne kamene zidove,dakle ostaje da Jadranka DD plati polaganje zlatnih pločica (za cijenu od 8miliona kuna), jer je to dodjelom koncesije morala uložiti u gore navedeno kako bi dobila koncesiju, a što je grad platio ?
Dakle preko proračuna grada ima se oprati lova (za zlatne pločice od 8 miliona)imaju se izvesti samo radovi opločenja. A kako si pametna glava to i sebi nacrtaj.
Gradnju šetnice je platio grad, donator samo plača pločice ili kamene ploče,
m2 4000 x 500 kuna = 2 miliona
Rasvjetu je platio grad, lampione plača donator.
kom 100 x 8000 kuna = 800.000,oo kuna.
ostali iznos je za dodjelu pogodnima
dakle , ne stojim dobro sa brojkama a nikako sa postotcima, proračun je 109 milioona a 30% manje je 70 miliona a otkud šta to jadranka financira za 30 miliona?
Citat matematika: Zašto? Zašto Jadranka, koja od svog osnutka radi, gradi i unapređuje Lošinj, sudjeluje u financiranju šetnice koja će uljepšati naš kraj? Što znače hoteli od ***** ako je njihova okolina **?
Nego, što je to "milion" i gdje je sad Učo da nas poduči?
Vaš stav da je legitiman jedino stav koji je iznesen pravovopisno točno neki bi mogli opisati šovinističkim, jer prema tome mnoge ranjive skupine naših sugrađana ne bi smjele imati pravo javnosti i javnog istupanja, budući da nisu sposobne ili nisu educirane iznijeti stav ili tvrdnju bez pravoposnih grješaka.
PS
Namjernim iskrivljavanjem i krivim pisanjem riječi nećeš umanjiti sramotu zbog tragičnog raskoraka tvoje pismenosti i obrazovanosti s tvojim propovjedničkim ambicijama.
Pa dajte ljudi otreznite se više, ode Lošinj u bananu dok se vi probudite.