Centar za zdravo odrastanje održao je u suradnji s Gradom Malim Lošinjem u utorak u dvorani Gradske knjižnice tribinu predstavljanja prijedloga proračuna za 2016. godinu. Bojana Genov predstavila je potrebu za boljim informiranjem građana o sredstvima gradskog proračuna, ali i o potrebi uključivanja građana, čime se postiže kvalitetniji demokratski proces, veće povjerenje građana u institucije vlasti te identifikacija stvarnih potreba u zajednici.
Projekt Participativno budžetiranje: građani nadziru lokalni proračun koji se provodi u partnerstvu sa Zelenom Istrom iz Pule, udrugom Eko Pan iz Karlovca, Institutom za javne financije i udrugom Citizens Foundation iz Islanda, dvogodišnji je projekt financiran od strane EU, ali je zamisao da ova praksa postane standard i da se proračun donosi na javan način i uz sudjelovanje građana, a Grad Mali Lošinj će nastaviti s provođenjem projekta.
Predstavljen je rezultat procesa predlaganja i biranja projekata malih komunalnih akcija na stranicama www.boljilosinj.org za koje je gradonačelnik Gari Cappelli rekao da se u velikoj mjeri podudaraju s planovima gradske uprave te da će Grad Mali Lošinj financirati u sljedećoj godini ulično vježbalište i sterilizaciju mačaka lutalica.
Istaknuto je očekivanje da će se građani za sljedeći proračunski ciklus imati prilike uključiti ranije, informirati bolje i u većoj mjeri sudjelovati u procesu predlaganja i vrednovanja predloženih projekata. Također, Genov je ocijenila predstavljanje prijedloga proračuna zakašnjelim, jer je i vijećnicima i građanima potrebno vrijeme da ga razmotre. Naglasila je kako je prekasan rok polovicom rujna za dostavljanje projekata udruga te da bi bila veća vjerodostojnost cijelog procesa procjene osamdesetak prijedloga kad bi taj rok dao dovoljno vremena da se projekti pročitaju i ocijene.
Grradonačelnik Gari Cappelli je predložio osnivanje nezavisnog tijela za praćenje proračuna, koje bi u redovnim intervalima tijekom godine informiralo građane o realizaciji proračuna.
Pročelnica upravnog odjela za financije, gospodarstvo i turizam Mirta Lozančić predstavila je u veoma informativnom izlaganju prijedlog proračuna za sljedeću godinu, propise koji reguliraju taj proces te promjene proračuna u odnosu na tekuću godinu. Ove će godine prijedlog proračuna biti objavljen te će dobra dva tjedna biti otvorena mogućnost primjedbi na planirani proračun, prije no što dođe na usvajanje pred Gradsko vijeće.
Iz Kronike dana radija Lošinj - radija Jadranka
Prezentacija uz izlaganje pročelnice upravnog odjela
za financije, gospodarstvo i turizam Mirte Lozančić
Općenito o Proračunu
Prijedlog Proračuna za 2016. godinu
Komentari:
Gradjanima je dato 180.000,00 kuna da odlucuju od proracuna od 95.000 miliona
smjesno, zato na slici lijepo ubjedjuju Gospodju Genov da jecijeli budzet transparentan i ok.
na mjestu gdje su bile barake odgojnog može izgraditi apartmani na tri kata, bravo, bravo za grad".
Ne vidim zašto takva sumnja prema gradskoj vlasti,ako kažu da je sve transparentno treba im vjerovati,
Ne može biti više nego transpaerentno u gradskom proračunu ide na usvajanje da se na valdarkama investira izrada kanalizacije, pogodite za KOGA ??? Isto što se i za nas na poljanama izgradila (prvo talijan -kamp- a onda kada bude novaca ostali)
Zanimljivo da gradonačelnici gradova Cres i Mali Lošinj kao vlasnici komunalnog poduzeća nisu ni podnijeli kaznenu prijavu nego se to "riješilo" interno .
Naravno da su stručnjaci sa ljepljivim prstima to i brzo objasnili pa tko može u ovo vjerovati neka pročita njihovo obrazloženje.
Želimo napomenuti kako su se utvrđene nepravilnosti našem Društvu u najvećem dijelu odnosile na nedostatak odgovarajućih pravnih akata i pisanih procedura u sprečavanju i otkrivanju prijevara. Na temelju utvrđenih nepravilnosti, dane su preporuke trgovačkim društvima, te su 'Komunalne usluge Cres-Lošinj' d.o.o. u roku od 60 dana od dana dostave preporuka, sve do jedne ispravili, te dokaze o istima dostavili Državnom uredu za reviziju, Ispostavi Rijeka", stoji u dopisu kojeg potpisuju Ivana Vidmar, referentica za kontroling, plan i analizu, te Neven Kruljac, član uprave 'Komunalnih usluga Cres-Lošinj'.
Osvrnuli bismo se još na naslovnu vijest istog članka koja se odnosi na nedostatak od 67 tona cementa. Naime, riječ je o cementu u rasutom stanju koji se dovozi cisternama do postrojenja. Automatsko postrojenje dozira cement prilikom mješanja betona. Zbog takvog procesa, od proizvodnje do ugradnje cement prođe kroz nekoliko pretovara gdje se određeni postotak gubi. Najveći dio gubitka cementa odnosi se na tehnološki proces proizvodnje betona gdje je vaga koja dozira cement relativno, ne i apsolutno točna. U takvom procesu postoje dozvoljena odstupanja od 2,2 posto od ukupne količine cementa.
Može se iz navedenog zaključiti da se nedostatak cementa gubi u procesu proizvodnje betona, te da nije riječ o otuđenju imovine kako se prema riječima uvaženog vijećnika može naslutiti", navodi u dopisu direktor Dejan Ćormarković.
Nakon "Komunalnih usluga", na temu sa sjednice creskog gradskog vijeća o nepravilnostima u komunalnim poduzećima, odgovorila je i "Elektro-voda".
"Naime, jednako kao i naše društvo matica, 'Komunalne usluge', bili smo podvrgnuti reviziji učinkovitosti sprječavanja i otkrivanja prijevara u trgovačkim društvima od strane Državnog ureda za reviziju. Nepravilnosti koje su utvrđene nakon revizije, odnosile su se uglavnom na niz pisanih procedura i pravnih akata. U zadanom roku od 60 dana naše Društvo je otklonilo glavninu nedostataka, što je prihvaćeno od strane Državnog ureda za reviziju.
Osvrnuli bismo se još na naslovnu vijest istog članka koja se odnosi na nedostatak od 67 tona cementa. Naime, riječ je o cementu u rasutom stanju koji se dovozi cisternama do postrojenja. Automatsko postrojenje dozira cement prilikom mješanja betona. Zbog takvog procesa, od proizvodnje do ugradnje cement prođe kroz nekoliko pretovara gdje se određeni postotak gubi. Najveći dio gubitka cementa odnosi se na tehnološki proces proizvodnje betona gdje je vaga koja dozira cement relativno, ne i apsolutno točna. U takvom procesu postoje dozvoljena odstupanja od 2,2 posto od ukupne količine cementa.
Može se iz navedenog zaključiti da se nedostatak cementa gubi u procesu proizvodnje betona, te da nije riječ o otuđenju imovine kako se prema riječima uvaženog vijećnika može naslutiti", navodi u dopisu direktor Dejan Ćormarković.
Tagovi: iskop zemlje, odlaganje
krupnog i opasnog otpada u blizini Artatura, konpenzacija materijala
To su ti vjernici, posteni i dobri ljudi,cijenjeni vjernici. A vjetar otpuhao materijala!
Cementko
Znaci da su ostvarili Promet od isotog Oko 10 milliona. Kuna
GRAD MALI LOŠINJ
60.
Na temelju članka 48. stavka 2. Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (»Narodne novine« broj 33/01, 60/01 - vjerodostojno tumačenje, 129/05, 109/07 (36/09), 125/09 (36/09) 150/11, 144/12 i 19/13) i članka 32. Statuta Grada Malog Lošinja (»Službene novine Primorsko-goran ske županije«, broj 26/09, isp. 32/09, 10/13), Gradsko vijeće Grada Malog Lošinja, na sjednici održanoj dana 30. srpnja 2013. godine, donosi
ODLUKU
O STJECANJU NEKRETNINE
1. Grad Mali Lošinj poduzet će sve potrebne radnje za stjecanje prava vlasništva na kč.br. 1701, zk.ul. 2048, k.o. Mali Lošinj-grad, koja u naravi predstavlja prostor na I. katu zgrade, neto korisne površine 279,76 m2, koja prema važećoj prostorno planskoj dokumentaciji ima utvrđenu namjenu za društvene svrhe, a nalazi se u vlasništvu tvrtke Turizam, sport i nautika d.o.o. Split.
2. Kupoprodajna cijena za nekretninu iz prethodnog stavka utvrđuje se u iznosu od 17.201,08 kn/m2, ukupno 4.812.175,00 kn, a temeljem procjene ovlaštenog sudskog vještaka građevinske struke.
3. Ovlašćuje se Gradonačelnik Grada Malog Lošinja za sklapanje ugovora o kupoprodaji s vlasnikom nekretnine po završetku adaptacije i uređenja zgrade iz točke 1. ove Odluke, u skladu s planiranim sredstvima u Proračunu Grada Malog Lošinja za 2013. godinu i projekcijama proračuna Grada Malog Lošinja za naredno razdoblje i to na način da utvrđenu cijenu isplati u 4 rate:
- 1. rata u 2013. godini iznos od 100.000,00 kn
- 2. rata u 2014. godini iznos od 1.000.000,00 kn
- 3. rata u 2015. godini iznos od 1.500.000,00 kn
- 4. rata u 2016. godini iznos od 2.212,175,00 kn
4. Ova Odluka stupa na snagu danom stupanja na snagu I. Izmjena i dopuna Proračuna Grada Malog Lošinja za 2013. godinu, a objavit će se u Službenim novinama Primorsko-goran ske županije«.
Klasa: 947-02/11-01/29
Ur. broj: 2213/01-01-13
Mali Lošinj, 30. srpnja 2013.
GRAD MALI LOŠINJ
GRADSKO VIJEĆE
Predsjednik
Anto Nedić, prof., v.r.
Čini mi se, biće prijevremenih izbora na Lošinju
KOJE SVE POTREBNE RADNJE TREBA PODUZETI ZA STJECANJE PRAVA VLASNIŠTVA ? HALLO
Članak 1.
Temeljem iskazanih i utvrđenih potreba za obavljanje komunalne djelatnosti “održavanje javne površine put Kandija
-
Zabodarski dio poslova koji nisu povjereni društvu LOŠINJ USLUGE d.o.o. Mali Lošinj, povjeravaju se najpovoljnijem ponuditelju GORANU JANČIĆ, vlasniku obrta za rušenje građevinskih objekata i prijevozničke usluge, iz Velog Lošinja, Šestavine 30. po cijeni od 103.750,00 kn bez PDV - a odnosno 129.687,50 kn s PDV
-Do sad su mu dijelili posao sestra Đurđica, kum Gari, profešur Nedić a sada i vijeće, pa dokle pobogu brate pa to je stvarno sramota...
Može li Genovica objasniti kako se to dijeli (povjeravaju poslovi)na vijeću privatnom vlasniku obrta Jančićuuuu.