Vojarne na Velopinu i Tovaru su iz godine u godinu sve ruševnije, prepune su smeća, a na njihovim zidovima huligani su ispisali grafite, sto nikako ne ide ruku pod ruku sa željama da Mali Lošinj bude hrvatska turistička uzdanica, piše Večernji list.
S jedne strane Tovar s druge Velopin, a između njih Mali Lošinj. Riječ je o vojarnama koje je vojska bivše države napustila još u početku 1990-tih godina, a prvi zahtjev za povrat njihove nekadašnje imovine predala je tadašnja Općina Cres-Lošinj još davne 1992. Međutim, vojarne su još prve na što pada pogled turista dolaze li u Mali Lošinj cestom ili morskim putem.
Rukopis huligana
Jedino su iz godine u godinu sve ruševnije, prepune su smeća, a na njihovim zidovima huligani su ispisali grafite, sto nikako ne ide ruku pod ruku sa željama da Mali Lošinj bude hrvatska turistička uzdanica.
- Sva dokumentacija vezana za povrat vojnih objekata Tovar i Velopin je prikupljena i dostavljena Središnjem državnom uredu za upravljanje imovinom. Ispunili smo i dva posljednja uvjeta koja su bila potrebna - prihvatili smo Prostorni plan grada Malog Lošinja i uknjižili granice pomorskog dobra, što je bio vrlo zahtjevan posao, a odgovor o povratu očekujemo do kraja godine, kaže malološinjski gradonačelnik Gari Cappelli. Planovi o budućoj namjeni Velopina i Tovara promijenili su se nekoliko puta.
Grafiti na Velopinu:
Marina uz Marinu
Tovar je, prema prvim zamislima, trebao biti poslovno - skladišna, a Velopin sportsko - rekreacijska zona, ali sadašnja gradska uprava razmišlja drukčije.
- Tovar će biti ribarska luka s pratećim, objektima, čime rješavamo gorući problem naših ribara i grada. Velopin je, pak, rezeviran za turizam, jer će tu biti marina za megajahte, a već ima zainteresiranih investitora, kaže gradonačelnik.
Ispred Velopina je i brod Marina kojega je novi vlasnik, nakon dugogodišnje plovidbe, zauvijek vezao i pretvorio u noćni klub, a Tovar će manjim dijelom ostati u vlasti vojske jer će na brdu iznad njega biti postavljen radar.
U BIVŠEM DOMU JNA DOM KULTURE
Klupko povrata Imovine bivše JNA počelo se odmatati prije nekoliko mjeseci kada je Gradu vraćena zgrada nekadašnjega Doma JNA, koja se već koristi kao Dom kulture.Time su stvoreni uvjeti za proširenje Gradske knjižnice, što se nije moglo dok je zgrada bila dana samo na privremeno upravljanje.
- Dom je vrijedan 13,1 milijun kuna, a krivac je za čekanje povrata bivša gradska vlast koja nije ozbiljno shvatila potrebu pripreme dokumentacije, kaže G. Cappelli.
DELNIČANI I DALJE ČEKAJU POVRAT
U Delnicama očekuju povrat skladišta V1 koje je trebalo biti preuređeno u Dom za starije osobe s psihičkim smetnjama, za što je velikim dijelom novac donirala Delničanka iseljena u Kanadu. Ali kako se povrat odužio, odlučeno je da se gradi novi objekt.
- Napisali smo mnoštvo dopisa, a nedavno smo ministra obrane usmeno pitali kada možemo očekivati povrat, ali informaciju nema, kaže delnički gradonačelnik Marjan Pleše.
Nevenka Koščić, Večernji list
Komentari: