Sudeći po odgovoru koji je Jutarnji list dobio od MORH-a, za građevinske zahvate unutar izgrađenog prostora prelijepe lošinjske uvale, u kojoj je strogo ograničeno kretanje, kako s kopnene, tako i morske strane, dozvole nisu tražene.
U vojnom kompleksu Kovčanje, smještenom u jednoj od najljepših lošinjskih uvala, intenzivno se gradi. Nakon što su temeljito preuređeni derutni vojni objekti, sagrađena šetnica gotovo cijelom dužinom uvale, heliodrom, uređena teretana, uz samu obalu, ni 10 metara od mora, niknuli su i stambeni objekti, nekoliko kuća u nizu, a kako su građevinski strojevi tamo još u pogonu, čini se da radovi neće tako brzo prestati.
Nitko iz lošinjske vlasti, na čelu s gradonačelnikom Garijem Capellijem, ne zna što to MORH tamo sustavno ruši, gradi i uređuje, no svi se slažu da je riječ o drastičnim promjenama u prostoru kompleksa koji je desetljećima bio u rukama JNA kao strateška vojna baza.
Nakon što je prešao u vlasništvo MORH-a, Grad je pokušao, ali bez rezultata, preuzeti taj iznimno atraktivan lokalitet i staviti ga u funkciju turističkog razvoja.
Nisu tražili dozvole
Dodaje da nema informaciju koja je svrha objekata koji niču uz samu obalu. Sigurno je, međutim, da Županijski ured za graditeljstvo nikakve dozvole nije izdao. Na upit od Županijskog smo ureda primili sljedeći odgovor: “Za gradnju zgrada koje se grade na navedenoj lokaciji u neposrednoj blizini obale, kao niti za druge građevine, ovaj Upravni odjel nije izdavao nikakve dokumente predviđene za provođenje dokumenata prostornog uređenja. Ured državne uprave u Primorsko-goranskoj županiji izdao je građevinsku dozvolu 1997. i potom uporabnu dozvolu 1999. za izgradnju ronilačkog centra, u okviru čega nisu bile planirane građevine koje se danas grade.”
‘Obnavljamo dotrajalo’
Sudeći po odgovoru koji smo dobili od MORH-a, za sve te zahvate unutar izgrađenog prostora prelijepe lošinjske uvale, u kojoj je strogo ograničeno kretanje, kako s kopnene, tako i morske strane, dozvole nisu ni tražili. U priopćenju koje je potpisao načelnik Službe za odnose s javnošću Goran Grošinić tvrdi se, naime, da samo obnavljaju dotrajale objekte na kojima je izvršena adaptacija i sanacija za što nije potebno ishoditi novu dokumentaciju.
Bivša pročelnica ureda za urbanizam Grada Lošinja Ljiljana Rukonić za svog je mandata, kaže, tražila od MORH-a odgovor o budućoj namjeni tog kompleksa, ali odgovor je uvijek bio isti - taj prostor ostaje za naše potrebe.
- Na jednom od neformalnih razgovora u MORH-u rečeno mi je da će taj kompleks nakon hrvatskog ulaska u NATO najvjerojatnije biti odmaralište za NATO-ove snage i njihove obitelji - kaže Rukonić.
Čudi je odgovor MORH-a da se samo uređuju postojeći objekti.
Buše stijene uz samo more
- Vojna mehanizacija buši stijene uz more, a tko bi to radio ako nije u pitanju nova gradnja. Ako je točno da za to nemaju dozvole, riječ je o bespravnoj gradnji i očekujemo reakciju nadležnog ministarstva - kaže Rukonić.
Vildana Žuža, građevinska inspektorica na Lošinju, kaže da je, prema njezinim saznanjima, zbog građevinskih zahvata u vojnom kompleksu bila jedna prijava, no proslijeđena je Ministarstvu graditeljstva.
Ministarstvo graditeljstva nije zaprimilo prijavu
U Ministarstvu graditeljstva kažu da nisu zaprimili nikakvu prijavu niti pritužbu vezanu uz radove koji se trenutno obavljaju unutar vojnog kompleksa Kovčanje, te da građevinska inspekcija ne obavlja trenutno nadzor na toj lokaciji.
- Vojni objekt Kovčanje je definiran kao luka posebne namjene - vojna luka za potrebe Oružanih snaga Repu- blike Hrvatske. Ministarstvo obrane obavlja stručne poslove graditeljskog osiguranja vojnih objekata koje iz- među ostalog obuhvaća i njihovu modernizaciju i temeljito održavanje, stoji u odgovoru ministarstva graditeljstva.
Vijest je objavljena i na internet portalima, a na T-portalu se uz napis pod nadnaslovom BESPRAVNA GRADNJA razvila živahna rasprava.
Komentari:
Kako misle da nisu dobili prijavu? Kako misle da nisu odgovorili? Zar se Ek Kvarner dopisivao sam sa sobom?