Grad intenzivno radi na pripremama kako bi ispunio sve uvjete za dobivanje koncesije za luku nautičkog turizma na predjelu Velopin, izvijestio je Novi list.
Naime, još u listopadu 2009. godine vijećnici su donijeli jednoglasnu odluku o osnivanju gradske tvrtke Yacht club Velopin d.o.o. Od studenog prošle godine tvrtka Velopin je aktivirana, a njen direktor Alan Šepuka od tada radi na pripremi dokumentacije.
Što je do sada učinjeno i koji su idući koraci prezentirano je gradskim vijećnicima koji su s velikim zanimanjem popratili prezentaciju. Sudeći po prikazanom i rečenom, Mali Lošinj, bude li sve išlo po planu, na mjestu sadašnjeg gradskog rugla – napuštenih, razrušenih vojnih objekata nekadašnje JNA, u srcu svoga zaljeva kroz dvije, tri godine, trebao bi dobiti reprezentativan kompleks namijenjen prvenstveno nautičarima, ali koji će svojim sadržajima biti sastavni dio grada jer je namjera da kompleks bude u cijelosti otvoren i uklopljen u već postojeću šetnicu put Boka false.
Šepuka je objasnio da je osnova za pokretanje postupka u Prostornom planu Grada gdje je na predjelu Velopin predviđena luka nautičkog turizma, to jest marina s 200 vezova.
Granica luke i marine
Četiri zone
Plan predviđa plutajuće pontone jer oni ne sprečavaju morska strujanja, a i lakše im se, u slučaju potrebe, mogu mijenjati pozicije. Duž 750 metara obale pontoni će biti vezani za betonski zid. Idejni projekt kopnenog dijela luke izradio je Studio 92 iz Labina. Njime se kopneni dio marine definira kroz četiri zone. U prvoj najbližoj pristupnoj cesti s Čikata, odnosno iz grada, planira se ugostiteljski sadržaj, parkiralište i plažni prostor, a na tu zonu nastavlja se recepcija sa sanitarnim prostorijama u prizemlju i uredskim prostorima i polifunkcionalnom dvoranom na katu. Taj dio bio bi pozicioniran na polovini duž 750 metara, koliko kompleks uz obalu obuhvaća. U trećoj zoni predviđeni su zabavni sadržaji i ugostitljski objekti, a u četvrtoj u dva objekta koji bi međusobno bili povezani tzv. toplom vezom, predviđaju se smještajni kapaciteti u jednom, a u drugom objektu wellnes sadržaji i konferencijska dvorana, dok bi u prizemlju bila recepcija sa salom za jelo. Na tom dijelu već postoji i nekoliko manjih zapuštenih objekata koji se mogu prenamijeniti u zasebne apartmanske cjeline, predvidjeli su planeri.
Do sada je izrađeno geodetsko snimanje podmorja, idejno rješenje za kopneni i pomorski dio marine, u završnoj je fazi izrade studija gospodarske isplativosti, a odmah po donošenju Urbanističkog plana uređenja Malog Lošinja, što se planira za dva do tri mjeseca, podnijet će se zahtjev za izdavanje lokacijske dozvole. Istovremeno prema Primorsko-goranskoj županiji uputit će se zahtjev za određivanje granica luke i marine, te inicijativa prema Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture o raspisivanju natječaja za dodjelu koncesije u luci, odnosno prema državnoj Agenciji za upravljanje državnom imovinom (AUDIO), da raspiše koncesiju na kopnenom dijelu, budući da je predio Velopina, odnosno nekadašnjih objekata JNA, u vlasništvu države.
Grad računa na dobivanje koncesije jer bi do tada već trebao ishodovati lokacijsku dozvolu, a sa svom ostalom pripremljenom dokumentacijom projekt bi bio spreman za potencijalne investitore i ulaganje.
Gradonačelnik Gari Cappelli pojasnio je da je sada vrijednost gradskog poduzeća, Velopin d.o.o. s obzirom na sva ulaganja vezana za izradu projektne dokumentacije, oko 760 tisuća kuna, a Grad će tvrtku ponuditi na dokapitalizaciju s tim da želi ostati većinski vlasnik. Za sada su interes za dokapitalizaciju iskazali Jadranka i Lošinjska plovidba.
Cappelli posebno vrijednim smatra što se načinom na koji je projekt do sada odrađen osigurava da realizacija bude po mjeri lokalne zajednice, odnosno kako ona odredi. Među ostalim, idejno rješenje ne predviđa servis u marini, pa će poslove za potrebe nautičara raditi lošinjsko brodogradilište, na kopnenom dijelu gradnja se planira samo na dijelovima na kojima je objekte ranije imala JNA čime se spriječava preizgrađenost, predviđaju se visoki ekološki standardi, a cjelokupna vrijednost investicije je oko 20 milijuna eura. Njenim okončanjem otvorit će se mogućnost zapošljavanja pedesetak djelatnika, a gradnja marine napunit će i gradski proračun prihodom komunalnog doprinosa, kazao je Cappelli koji je rekao i da Grad nema novac za takvu investiciju, ali će pripremom dokumentacije osigurati sve preduvjete za potencijalne investitore, za koje je siguran da će ih biti s obzirom na atraktivnost projekta.
U prezentaciji idejnog rješenja predstavnik riječke tvrtke Marecon, koja je izrađivač projekta za morski dio, istaknuo je da se u marini predviđa 100 vezova za plovila od 25 do 30 metara, potom 40 vezova za plovila od 18 do 25 metara, pa 30 vezova za plovila od 12 do 18 metara i još 30 vezova za plovila do 12 metara. Napravljena je vjetroanaliza, a temeljem nje i položaj vezova, pa su oni za manja plovila predviđeni u zaklonjenijem dijelu luke.
(Ira Cupać Marković)
Komentari:
Grad Mali Lošinj "PUR - Marina Velopin - Projekt nije spreman"
Alan Šepuka - "Od studenog prošle godine tvrtka Velopin je aktivirana, a njen direktor Alan Šepuka od tada radi na pripremi dokumentacije"
Radi ili ne radi, postoji dokumentacija ili ne postoji?
Sve u svemu nije lijepo iznositi različite informacije stanovnicima otoka Lošinja.