Po broju pritužbi zbog buke iz ugostiteljskih objekata, pored ostalih, izdvaja se i Lošinj, piše Večernji list. . . .
Unatoč vječnim dvojbama moramo li, kao turistička zemlja u kojoj turisti uz more i sunce očekuju i traže zabavu, kažnjavati pa i zatvarati kafiće, barove, restorane koji proizvode duboko u noć toliko visoke decibele da remete noćni mir, Ministarstvo zdravstva donosi strože pravilnike iz područja zaštite stanovništva od buke.
Pomoćnik ministra u Upravi za sanitarnu inspekciju dr. Nenad Lamer drži da ne možemo minorizirati i potrebu za mirnim snom domaćeg stanovništva, ali i stranih gostiju.
Padali na sudu
Iako buka iz nekog kafića neće oštetiti sluh, razdražljivost, nervoza, osjećaj smetnje također nisu zanemarive zdravstvene posljedice. K tome, zakonska pravila koja određuju razinu buke ne smiju se izigravati. Sredinom lipnja ekipa Ministarstva zdravstva, MUP-a i eventualno Državnog inspektorata kreće u nadzor, naravno nenajavljeno, ugostiteljskih objekata duž obale kaže nam dr. Lamer, a kao destinacije koje su prošle godine bitno iskakale po broju pritužbi izdvaja Rovinj, Lošinj, Makarsku, Krk.
Dio ekipe bit će i stručnjak iz ovlaštene tvrtke za mjerenje buke. Dosad su, naime, tužbe za kršenje zakona padale na sudu jer su se tuženi i prečesto izvlačili na to da mjerači buke nisu dovoljno stručni, kaže dr. Lamer. Istina je, dodaje, da je dosadašnji pravilnik bio prilično liberalan u odnosu na osnivanje tvrtki koje su se bavile mjerenjem zvučnih decibela pa danas u Hrvatskoj imamo barem pedesetak takvih tvrtki, a u novim uvjetima njihov će se broj prepoloviti. Uz opremu propisane kvalitete, tvrtke će morati imati u radnom odnosu najmanje jednu osobu visoke stručne spreme s određenih fakulteta, a morat će dobiti i akreditaciju Hrvatske akreditacijske agencije govori dr. Lamer.
Noćni muving
Buka koja živcira nije ipak rezervirana za obalu. Na lokalnoj razini u kreiranju prostornih planova odredi se stambena zona da bi se poslije između zgrada uglavio kafić koji narušava mir u sitnim satima noćnog muvinga. Ljudi se bune i na to da se crkvena zvona oglašavaju ranije nego što je to dopušteno zakonom. Ili neke trgovine imaju velike i toliko bučne klimatizacijske uređaje da susjedstvo ne spava noćima... Za inspekciju puno posla.
Komentari:
Terorizam
To što rade crkve po Hrvatskoj već je preraslo u pravi terorizam. Za Crkvu zakoni ne važe, a u tome ima potporu državne vlasti, policije, inspekcija i sudova koji unatoč jasnim zakonima dopuštaju da se zvonjavom i zlostavljaju graðani.
Tako kažu u Ministarstvu zdravstva, a u članku na ovoj stranici "Policijske laži, demagogija i video snimci" iz MUPA-a tvrde "da je u prethodna tri mjeseca Policijska postaja Mali Losinj zaprimila preko desetak dojava". To je bezobrazna, podla laž jer "preko desetak" nije broj nego muljaža. Koliko je to, 11, 100, 200 prijava? Lošinjska Policija je prošlog ljeta štitila kriminalce u Godimentu, a vidit ćemo kako će biti ovoga !
Potrudit ču se da Ministrastvo zdravstva opet utjera u laž Policiju kao i što je sada.