Svakog ljeta ponavlja se ista priča. Novine javljaju kako su građani (opet) izloženi zvučnom nasilju iz ugostiteljskih objekata čiji vlasnici bezbrižno krše sve zakone koji bi ih u tome trebali sprečavati. Predstavnici državnih službi (inspekcija i policije) te lokalnih vlasti također pričaju prošlogodišnju priču. Premda su krajem prošlog ljeta obećavali da se zlostavljanje građana neće ponoviti i ovoga ljeta bajaju o nedostatnim sredstvima, manjku kadrova, nejasnim nadležnostima i neusklađenim zakonima, baš kao i jesenas.
Od građana izmučenih nedostatkom odmora i sna prave budale, a kršitelji zakona koji uz prešutnu potporu države i lokalne vlasti uzurpiraju tuđa egzistencijalna prava mirno ubiru profit . . .
Tako jedan list ovih dana tu priču ponavlja pod naslovom Teror decibela , a drugi se ruga sloganu o Hrvatskoj kao Mediteran kakav je nekad bio, jer to danas, veli, podrazumijeva pored ostalih oblika divljaštva i nekulture i dernjavu do duboko u noć na terasama lokala usred gradova i drugih naselja te “kretensko muziciranje na otvorenom”.
Slici Mediterana kakav ne bi smio biti snažan doprinos daje i Mali Lošinj na oba ova načina, no svim se silama trudi predstaviti se drugačije i namamiti naivne goste.
Svojom ljetnom nagradnom igrom Jutarnji list nudi plovidbu do "božanstvenog Lošinja" pod slikom putokaza koji pored ostalog obećava mir i tišinu. Slobodna Dalmacija pak prenosi napis iz nekog opskurnog engleskog časopisa koji Lošinj naziva idiličnim otokom iz snova. Posve je sigurno da autori tih i drugih sličnih tekstova na Lošinju nisu bili, ili ih je honorar za te reklamne uratke učinio nagluhima. Naime, dok neki dijelovi Lošinja možda odgovaraju tim opisima, za grad Mali Lošinj, a posebice njegovo šire središte sa prostranim pristaništem za jahte, istinitiji bi bio neki drugi opis. Na primjer, "pakleni Lošinj".
Paklom ga čini jedan jedini ugostiteljski objekt deklariran kao buffet i cafe bar koji je epicentar razorne buke iz moćnih zvučnika na otvorenoj terasi kojom zlostavlja cijeli grad i brojne jahtaše na brodovima u gradskoj luci. Od ranih večernjih sati do svanuća iz tih zvučnika svakodnevno trešti glazba popraćena bjesomučnim urlicima animatora uz light show i pirotehnička pomagala. Ovaj je objekt, po imenu "Godimento", smješten u središtu grada u stambenoj zgradi, a okružen je drugim stambenim zgradama.
Vlasnik tog objekta drsko i bahato uzurpira cjelokupni gradski prostor i zbog svoje zarade život i rad susjeda čini nemogućim. Biološkim rječnikom rečeno u hranidbenom lancu Maloga Lošinja zauzeo je mjesto nemilosrdnog predatora kojim upravlja jedino njegov nezajažljivi apetit. Tvrtka mu je registrirana u Zagrebu (gdje mu se takvo ponašanje zasigurno ne bi dopuštalo), pa porez na dohodak uplaćuje u Bandićevu blagajnu. Dakle, cijelom je Lošinju nametnuo status kolonije i odredio mu image možda najbučnije turističke destinacije na Jadranu, svojevrsne Zrće u središtu grada.
Dakako, postavlja se pitanje kako je moguće da u državi čije se vlasti diče marljivim trudom na prilagodbi europskim pravnim standardima i poštivanju ljudskih prava jedan krčmar oduzima pravo na život tolikom broju ljudi.
Dio odgovora znaju gradske vlasti jer ih zanima samo plaća li "Godimento" korištenje javne površine, a nije ih briga koristi li je na štetu građana koji su je izabrali. Ostatak odgovora znaju policija i inspekcijske službe koje građane ponižavaju poznatom igrom prebacivanja odgovornosti i nadležnosti, odugovlačenja, arbitrarnog tumačenja propisa, zamjene teza, obeshrabrivanja podnošenja žalbi, birokratskim smicalicama te ignoriranja, a uvijek u korist zlostavljača, na štetu njegovih žrtava. Dakako, takvim postupcima ostavljaju širok prostor za stjecanje dojma o motivima tako očevidno pristranog postupanja, pa stoga odgovor naziru i građani. Posve im je jasno da se tim odugovlačenjem vlasniku buffeta omogućuje da do kraja "izgura" i ovu sezonu, pokupi zaradu i zatvori lokal do početka sljedeće sezone. A onda će igru početi iz početka.
Ovih je dana pozornost javnosti privukao bizaran događaj da je uhićena žena koje se protivno propisima o javnom okupljanju "okupila" na Markovom trgu. Policija je nemilosrdno primijenila zakon i spasila zastupnike, članove Vlade i druge dužnosnike od bliske i neposredne opasnosti da ih se uznemiri u radu. U Malom Lošinju policija uredno "štanca" odobrenja za noćne javne skupove uz šank buffeta "Godimento" tako da prijave istoj toj policiji zbog narušavanja javnog reda i mira postaju ne samo bespredmetne, već i temelj za gonjenje susjeda kad u očaju i sami puste preglasnu glazbu.
tk 11.8.06.