Razmotrimo pojam vitalnosti i stavimo njegovo značenje u kontekst s porukom koja treba prodati Lošinj kao turističku destinaciju pod nazivom "Otok vitalnosti", potom raspravimo uvjete koje takva destinacija treba pružiti, te što Lošinj zaista pruža turistima i svojim žiteljima
Kakva je Mali Lošinj destinacija? Propagandna poruka predstavlja ga kao otok vitalnosti.
Što bi to bila vitalnost? Vitalne osobe su živahne, pune energije i poleta, rijetko baš izmoždene od umora. Vitalnost se odnosi na mentalno i na tjelesno funkcioniranje. Sama riječ vodi podrijetlo od latinske riječi vita i znači život. Premda vitalnost jest povezana s energijom, ne bi ju s njom trebalo poistovjećivati. Naime, netko može biti naenergiziran, pun energije, zbog ljutnje ili napetosti, a onda to nije ono o čemu ovdje pričamo. Također, i neki oblici aktivacije mogu biti uzrokovani konfliktom ili pak stimulansima, pa opet nema vitalnosti. Vitalnost, dakle, označava posebno pozitivno emocionalno stanje koje nas potiče na akciju. "Smirena energija", najbliži je konceptu vitalnosti: čovjek ima energije, živahan je, pritom smiren i aktivno usmjeren.
Kad smo raščlanili pojam vitalnosti i stavimo ga u kontekst s porukom koja treba prodati Lošinj kao turističku destinaciju, pogledajmo koje uvjete ta destinacija treba pružiti, kako bi nas održala smirenima i istovremeno punima energije. Znamo li koji su znanstveno utvrđeni faktori koji utječu na vitalnost i s tim pojmom tijesno povezano zdravlje i dugovječnost (stabilan brak, nepušenje, razumna konzumacija alkohola, redovito tjelesno vježbanje, održavanje normalne tjelesne težine, stalno učenje, autonomija), definiranje nužnih sadržaja otoka vitalnosti je lako.
Općenitosti tipa čist zrak i voda, zdrava prirodno uzgojena hrana bez pesticida, hormona, i antibiotika se podrazumijevaju. Slijedi životna okolina koja osigurava pravilnu izmjenu odmora i rada, te različite poželjne i za održavanje vitalnosti nužne tjelesne aktivnosti. Dodatak su kulturne i zabavne aktivnosti, raznovrsne i sa naglaskom na mogućnost izbora.
Prije no što pobrojimo lošinjski potencijal za ostvarenje vitalnosti, složimo se još da ovaj slogan nužno mora pokrivati uvjete kako za turiste, tako i za stanovništvo. U protivnom, bio bi to promašen slogan i previše očigledna laž.
Stabilan brak kao faktor dugovječnosti izuzet ćemo iz ove brzinske analize, zbog izuzetne složenosti pojave i male ingerencije gradskih tijela i utjecaja gradskih politika na njegovu stabilnost, te pretpostavljajući da na njegovoj stabilnosti uspješno rade vjerske zajednice, kojima je, uz državu, i Grad Mali Lošinj dodijelio 200.000 kuna poticaja.
Razumna je pretpostavka da zrak i voda zadovoljavaju potrebne uvjete, a čini se da je to potkrijepljeno istraživanjima i mjerenjima kojima se je ne tako davno dičila Turistička zajednica. Odlično, dobar temelj. Tomu valja pribrojiti čistoću mora, koja naše more svrstava još uvijek u jedno od onih pri vrhu. Istina, lokalna je vlast odbila proglasiti rezervat prirode, ribe je očigledno sve manje pa i UN popisu mora gdje postoji realna opasnost od izlova ribe pribraja i Jadransko, ali te činjenice ne ugrožavaju vitalnost današnjih turista i stanovništva, nego nekih budućih, pa neka to onda oni odrade sami. Dakle, još uvijek sve plusevi za otok vitalnosti.
Hrana je već malo problematičnije područje. Lidl, Jadranka i Ultragros te Konzum ne podupiru baš imidž vitalnosti hranom koja je konfekcionirana, pakirana, celofanirana, opisana brojnim E oznakama dodataka hrani, često bez boje, okusa i mirisa, ponekad sasušena i sparušena, redovito oskudno opisanog porijekla. Lokalni ugostitelji pokušavaju stvoriti dojam prirodne i domaće prehrane, pa ovoj konfekcijskoj ponudi dodaju ponekad malo mirisnih dodataka reklamiranih iz Miomirisnog vrta smještenog između dvije ceste, a ribu prodaju kao pravo blago (što anticipira njezinu ekskluzivnost i rijetkost). Na cijelom otoku nema niti jedne fine trgovinice delikatesnim, domaćim i deklarirano zdravim proizvodima što je svjetski hit i nužan dodatak imenici vitalnost, a u gradskom proračunu niti politikama nikakva mjera ili poticaj zamisli o proizvodnji i prodaji lokalno proizvedene zdrave hrane. Recimo da je na području prehrane turistička populacija u laganoj prednosti pred domicilnom, jer veliku količinu hrane donose sa sobom, a oni koji imaju novca uživaju ogromnu psihološku prednost stečenu uvjerenjem da u restoranima konzumiraju domaću, zdravu, prirodno proizvedenu mediteransku kuhinju.
Održavanje težine i tjelesne aktivnosti kao fakori vitalnosti uzajamno su povezani, što nas dovodi do mogućnosti bavljenja sportom i rekreacijom. Za programsku aktivnost udruga u sportu Grad Mali Lošinj odvojio je tekuće godine 919.000 kuna. Ovdje je lokalno stanovništvo u prednosti, jer nije poznato da ijedna sportska udruga nudi ikakve aktivnosti za turiste i njihovu djecu u ljetnim mjesecima. Iznos od 442.000 kuna za upravljanje sportskim objektima odnosi se pretežno na sportsku dvoranu Bočac, rezerviranu za škole i lokalne udruge, dok samo 152.000 za održavanje dječjih i sportskih igrališta. Malo para znači i malo muzike, pa je teško povjerovati da bi turisti imali volje doći na igrališta na kojima se razbija staklo, urinira i defecira, zaključani su zahodi i nema tekuće vode ni koševa za smeće, a sve se to ne čisti (vidi igralište Bočac). Za rekreativne aktivnosti, znači populaciju srednje i starije dobi postoje samo rijetki i nedovoljno kapacitirani komercijalni sadržaji, a vanjske površine otoka vitalnosti oskudne su resursima za stjecanje vitalnosti. Nema biciklističkih staza niti staza za trčanje, pa turisti i stareća populacija koja nastoji odolijevati zubu vremena iskušavaju svoje zglobove na neravno betoniranim tvrdim šetnicama uz more.
Nepušenje i razumna konzumacija alkohola možda jesu faktor vitalnosti, ali su crvena krpa lokalnim ugostiteljima, koji svoju zaradu baziraju na ovim slabostima. Prodaja alkohola i duhana maloljetnicima cvate, bez ikakve reakcije inspekcija, policije ili tijela dekorativno osnovanih za sprječavanje kriminaliteta, što Hrvatsku svrstava iznad europskog prosjeka po konzumaciji alohola i pušenja (Mladi u Hrvatskoj su po pušenju cigareta i konzumiranju alkohola iznad europskog prosjeka, pokazalo je to Europsko istraživanje o pušenju, pijenju alkohola, uporabi droga i rizičnim čimbenicima među učenicima - ESPAD provedeno tijekom 2011. godine u 36 europskih zemalja, a predstavljeno jučer u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo). Mada su na otoku vlasnici kafića svete krave, jer postoji ničim utemeljeni mit da su oni temelj turističke ponude, praksa ova vjerovanja demantira, pa i površan pregled gostiju po kafićima i slično kategoriziranim ugostiteljskim objektima pokazuje da je pretežita klijentela lokalna maloljetnička adolescentska populacija. Oni turisti kojima se fućka za vitalnost ili je zamjenjuju za energiju stečenu konzumacijom alkoholnih pića, cugaju uglavnom na jedrilicama, na rivi i ostalim javnim površinama, gdje se glasno dernjaju i pružaju model zabave lokalnim maloljetnicima.
Stalno učenje kao faktor vitalnosti nije turistički orijentirana niti isplativa aktivnost, pa nije zanimljiva ni kao ponuda turistima ni lokalnom stanovništvu. Stalno učenje nema zastupljenih proračunskih stavki, pa osim redovite podrške školama i 50.000 za prekvalifikaciju nezaposlenih osoba stalno učenje nije prepoznato kao turistički potencijal i nema nikakvih tečajeva za turiste kojima bi ih se upoznalo sa sadnjom i njegom lokalnog bilja, izradom grnčarije, lokalnim plesovima, izradom suhozida, kuhanjem lokalnih specijaliteta i sličnim sadržajima koje čine potencijal promišljenijih turističkih destinacija. Zato lošinjski turisti kidaju biljke na javnim površinama i privatnim vrtovima, preskaču i ruše suhozide, jedu špagete i pizze, a otočane smatraju divljacima sa početka civilizacije.
Pravilna izmjena odmora i rada neiscrpan su izvor konflikata u lokalnoj zajednici, o njima je napisano stotine stranica i komentara, a brana njihovom razumijevanju, prihvaćanju i realizaciji su interesi lokalnog poduzetništva u sprezi sa lokalnom politikom i najprimitivnije i najneznalačkije poimanje zabave i turizma. Usprkos dokazanoj vezi s gubitkom vitalnosti, otočani i turisti izloženi su neprekidnoj i neselektivnoj buci, od koje nema bijega, nema se kamo skloniti, i nema mogućnosti izbora oblika, vremena i intenziteta zabave. Mada je Grad za projekte u turizmu u proračunu odvojio 449.730 kuna, od toga lijep zalogajčić projektu održivog turizma, nije im u projekt kapnula ideja da je zaštita od buke EU priritet okoliša, da je izrazito važna za turističku djelatnost koja se bazira na pojmu godišnji odmor i da je minimum osiguranja kvalitete života građana, u razini sa zrakom i vodom.
Umjesto donošenja prostornih planova koji reguliraju zone zabave, umjesto provođenja postojećih propisa o zaštiti od buke, gradonačelnik osobno potpisuje dozvole za noćni rad ugostiteljima koji cjelogodišnje toče alkohol lošinjskoj djeci, smatrajući se pritom stručnjakom za turizam. Zbog ovog problema trpe otočani, iz privatnog smještaja bježe zaprepašteni gosti, a grad se iz zone cjelogodišnjeg stanovanja i mjesta za život pretvara u ljetno naselje koje bljesne bukom, vatrometom, pijanim i glasnim kolonama golobradih dječačića po ulicama i prizorima osobnog života jahtaša za koje je luka pretvorena u marinu.
Sačuvaj nas Bože ovako shvaćenog turizma prilikom utroška proračunskih 200.000 predviđenih za razvoj zimskog turizma, pri čemu bi se moglo dogoditi da kakofonija zvukova iz na fasade postavljenih zvučnika i Bibijevo muziciranje po kantunima nastavi i zimi!
Što ima Lošinj, dakle, zbog čega bi se mogao i smio nazivati otokom vitalnosti? Zrak, vodu, more i propagandu. Baš kao i mnogi priobalni gradići. Je li to dovoljno?
Možda otok vitalnosti ima ipak ima drugačije značenje. Mada se sve ovdje može, može se prati kosu ispred zgrade lokalne samouprave, može se ući ući u trgovinu u gaćama, može se cijelu noć bančiti na rivi i glasno pjevati, svađati se, pišati i povraćati po ulicama, može se puštati muziku gdje i koliko glasno hoće, može se i okušati u muziciranju, može se kafiće pretvoriti u noćne barove na otvorenom, vi ste dovoljno vitalni da to preživite. Smirena energija vaše vitalnosti omogućit će vam da preživite i ovakav turizam i ovakvu vlast i ovakvu razvojnu politiku i održivi turizam.
Komentari:
More i sunce su osnovni motiv dolaska u Hrvatsku za više od 90 posto gostiju, pokazuju rezultati istraživanja Instituta za turizam. Padne li ozbiljno kakvoća mora, Hrvatska će izgubiti glavni turistički resurs, ali i važne životne uvjete svojih graðana, što bi bila prevelika cijena za kakvo god razvojno postignuće. Meðutim, za sada ništa ozbiljno ne govori da će Hrvatska voditi politiku održivog nautičkog turizma, a obilje je naznaka da se na njihovu izgradnju gleda logikom isključivo trenutnog ekonomskog interesa.
...
Meðutim, dio vlasti ne smatra odgovornim niti odgovoriti na naša pitanja o kontekstu razvoja nautičkog turizma (pa čak ni notornom kulturnom gestom potvrditi zaprimanje pitanja), što razumijemo kao svojevrsni signal za budućnost planiranja marina. Ministarstvo turizma je vratilo pitanja uz odgovor da nisu nadležni - čak ni na dio u kojem tražimo njihov stav prema sudbini turističkog resursa broj jedan u Hrvatskoj - te nas uputilo na Ministarstvo prometa, pomorstva i infrastrukture. Ono, pak, do predaje ovoga teksta nije odgovorilo ništa. Jedan lokalni dužnosnik iz Slanog, gdje se uskoro treba početi graditi marina, oportuno je odgovorio da je bolje napraviti marinu i naplaćivati pritiske na okoliš koji ionako već postoje.
...
Doajen nautičkog turizma u Hrvatskoj prof. dr. Vlatko Jadrešić upozorava da razvoj marina ne smije biti izgradnja "parkirališta" koja će umanjiti vrijednost resursa, nego da se one moraju višestruko uklopiti u prostor, oplemeniti ga i biti u službi stanovništva. "Previše se govori o rastu, a premalo o razvoju", kritički će Jadrešić. Znanstvenici i predstavnici udruga često se javno žale da se ukazivanje na te probleme iz nekih krugova stigmatizira kao antiinvesticijs ka hajka, iako se radi o zaštiti općeg interesa. Ako i ovdje pobijede goli argumenti za ulaganja, nastavit će se uništavanje mora kao najveće turističke vrijednosti, na što nas upozorava nesreća stanovnika mora epohalnih razmjera.
Link Text (h-alter.org/.../...)
U ovom članku govori se o marinama. A što tek reći da lošinjska luka službeno i nije marina, ali u stvarnost je marina u samom središtu grada meðu stambenim i poslovnim prostorima ispred zgrade suda i gradske uprave, znači mjesto gdje jahtaši šamponiraju jaja a na rivi izvode jutarnje vježbe ?
vidi se iz tvog izlaganja da si na proračunu,
drugi misle i rade da bi ti imao plačicu,regres,božičnicu
ljenčina nesposobna
koja još i pametuje u
ultrakrizna vremena
Moguć odgovor SP je: vidi se da si poduzetnik koji ne prijavljuje prihod, lažni domoljub i lažni radnik. Vidi se da živiš od nekontrolirane eksploatacije i zagaðivanja mora i da te svaka pomisao na to da se na to područje uvede reda tjera da iskočiš iz kože.
Tekst koji je jahtaš djelomično prenio je kvalitetan, argumentiran i vrlo zabrinjavajući. Za one koji ovdje žive, imaju djecu i planiraju budućnost vrlo aktualan. Za one koji vode poslovnu politiku po načelu ZGRABI I BJEŽI dakako iritantan.
A što tek reći da lošinjska luka službeno i nije marina, ali u stvarnost je marina u samom središtu grada meðu stambenim i poslovnim prostorima ispred zgrade suda i gradske uprave ...
Jeste li se Vi makli dalje od Trsta ?
uz bilo čiju obalu mislim ..
ja sam za to da uopće ne dozvolimo pristup brodova u lošinjsku luku i izbacimo i pumpe i škver i sve marine i ine servise i okrenemo se na EKO-to je danas hit---EKO ,educirani smo i elokventni 100% a vrijedniji od mrava ne kužim čemu turizam,to neka rade Makarani,Brelan i...itd,oni nemaju bogom dane vale i otočiće,prekras ni akvatorij kao lošinj,neka tamo turisti šporkivaju a ne naše ljepote ,mi bismo se stvarno trebali okrenuti biljkama,životi njicama,tarantu lama i EKO
lijepo nam se radi riva koja će dogodine biti gotova i divota ih je gledati kako lijepo grade krasnu rivu ali me jeza ulovi kad vidim kako taj predivan graðevinski zahvat remeti smrad odojaka i janjetine koja dopire iz smjera gostionice Kate,stvarno nemaju osjećaja!
to je baš ZGRABI I BJEŽI,lošinj sa stoljetnom tradicijom turizma mora se okrenuti novim proizvodima poput prodavanja pameti,npr:razn e graðanske udruge preko kojih se traže razna prava tj. novac,razne inicijative,aso cijative,legala tive,udruga ova udruga ona ,zeleni svijet,plavo more,čisti zrak,bistra voda.....miliju n naziva,milijun zanimanja,milij un radnih mjesta ,to je budućnost
tada će u lošinj dolaziti ljudi u autobusima na kojima neće pisati onako odvratno TOURS nego neki drugi naziv povezan s zdravljem i neće im biti potrebna kava ili ručak nego će plaćati seminare o mudrosti i održivom razvoju o simbiozi izmeðu čovjeka i ostalih organizama te psiho analizu utjecaja muzike na ptičji ili vodeni svijet..
s ovim projektom treba krenuti tamo negdje u 11 mjesecu taman kad bude gotova riva i kad ljudi idu na godišnji odmor a gostionicu Kate podhitno u zatvor zbog kriminala jer ako se pročuje..... TKO ĆE DOĆI??
ahahaa
nemoj tako, ovi bi te mogli i ozbiljno shvatiti,pa tražiti da se i automobili maknu sa parkinga ,što imaju automobili tražiti na parkingu i brodovi u luci ?
Možda da se zabrani i hodanje pred zgradom Suda i Grada ,osim onima koji dobiju poziv poštom da se jave ??
A Kate ?
Ne laje pas radi sela .
ali bi moglo itekako krepat ako se turisti potjeraju sa otoka ,
a tada ni za ove parazite iz kojekakvih udruga nebi bilo para ,
samo kako to njima objasniti ?
Kad ti ne smeta da se gradska imovina samo tako okupira izgubiš prava prigovarati i zbog drugih stvari.
raskopana riva,zatvoren promet i ugašen život napokon će nam svima otvoriti oči i vidjeti će se da marina u gradu zapravo i ne treba jer vizura grada je sada ljepša nego ikad prije,nigdje nikoga, lijepo tišina i ptičice se čuju još samo da ugasimo te pečenjare i osjetili bismo i kadulju i rutu iz vrta a maslački bi razigrano lepršali nošeni povjetarcem ljetnog maestrala po predivnoj lošinjskoj vali poznatoj po bogatim ulovima brancina orada i palamida nerjetko opisanim u Pesca&Mare časopisom koji se kosi sa načelima udruge Plavi Svijet ali ljubi se s udrugom Idem i Ja i sve je to u redu jer glavno da se nitko ne ljubi sa turizmom i turistom koji jedini ali baš jedini donosi svoj prljavi novac na otok i njime eksploatira vrijednosti i baštinu te za budućnost to sigurno nije dobro-nikako dobro-BOLJE GLAD NEGO RAD tj za bolje sutra i budućnost
mislim da bi u lošinju dobro došla još jedna udruga poput one Brigade Rose u Italiji
..tako nekako nažalost ..
obrtnik nekako uspije zaraditi Euro,
citiram Inicijativu "jer je velikodušan i srdačan prema svima i svakom cjeli život .."
i neuspije se ni okrenuti več se pojavi njih 10 s kojima mora podijeliti taj Euro,
s time da njemu ostane najmanji dio ..
i onda još mora čitati ovakva sr.... koja pišu debili koji ni sebi ni drugima Euro nikad zaradili nisu
Da li dotični imaju ugovor sa Gradom za korištenje gradske površine?
Da li dotični plaćaju za tu površinu?
Da li ispunjavaju minimalne uvjete za pečenjaru na tuðoj terasi?
Sve drugo je trla baba lan da se nešto zabašuri i zataška i da se promijeni tema. Kad bi neko postavio roštilj na Rivu ne bi stigao ni zapaliti vatru već bi se na njega obrušili svi mogući inspektori i policija. A dotični kojeg se kao ocrnjuje je tamo sa svojom pečenjarom već 15 godina i nikom ništa.
Ljudi u Kate rade pošteno pošteno plaćaju porez,gosti su zadovoljni i cijenom i kvalitetom,i daj Bože više ovakvih lokala koje turisti vole i cijene.
NOVE REGULE ZA CRIKVENIČKE NAUTIČARE
Protekcija samo za pranonićev »guc«
Vez za drvene barke, tzv. klasične graðe, bit će 50 posto jeftiniji ako je očuvana izvorna gradnja, ako plovila nisu plastificirana ili na neki drugi način modificirana i modernizirana kad je u pitanju materijal za gradnju
Ova je odluka primjer mjere koja je poticajna za turizam, mada daje prednost starim barkama, a "diskriminira" turiste. Nitko nije rekao da luka treba biti prazna niti da jahtaše treba otjerati i nautički turizam ukinuti. Rečeno je samo to da su komparativne prednosti Jadrana i Lošinja kao turističke destinacije očuvanost tradicionalnog pejzaža, kuhinje, ambijenta, prirode, biološke raznolikosti, čistoće mora..... Ono što je turistički resurs mjesta koje je netko ovdje spomenuo - azurne obale,costarike ,miami-florida - to je visok stupanj urbanizacije, preizgraðenost, gubitak ambijentalne vrijednosti, apartmanizacija , depopulizacija, pad cijena nekretnina i najvažnije, svijest stanovnika tih dijelova svijeta da su pogriješili, pa tamo gdje je to uopće moguće (Azurna obala, neki dijelovi Španjolske) nastoje vratiti stvari na staro. Ludost je natjecati se sa tim, umjesto istaknuti, vrednovati i naplatiti ono što imamo. Nije bez veze jedna od ključnih propagandnih turističkih poruka "Mediteran kakav je nekad bio".
U tom smislu ckrikvenička nova pravila jasno pokazuju trend očuvanja ambijenta.
Kada netko doðe u neku jadransku luku, zadivljuju ga upravo male barke, ribarske barke, tradicionalna gradnja. I sve poznate turističke destinacije itekako pokazuju tradicionalnu gradnju barki i brodova, zato potiču njihovo očuvanje, rekonstrukciju i smještaj u luke koje su turistički zbog toga samo dobile.
Jarbole i jedra tipski izgraðenih jedrilica moguće je vidjeti u svakoj luci – tipskoj – koja nudi tipski turizam, masovni, jeftin i zagaðujući, onaj koji broji noćenja, a ne novce.
Marina, dakle, da, ali ne u srcu Malog Lošinja. Marina zahtijeva sadržaje koji ne pristaju u urbani okoliš, ispred muzeja Apoksiomena, nego treba biti izmještena van grada, a u njemu neka bude luka, kako je tradicionalno i bila.
Promišljanje o vrsti turizma, o profiliranju i održivom razvoju nije usmjerenost protiv turizma, nego za pametni turizam, koji donosi dobit svima i čuva Lošinj kao destinaciju i mjesto za život i za sljedeće generacije.
“To su mirisi koji privlače bolje od mirisa Dior ili Dolce BaganaO kakvom tjeranju turista pričate.Nema ništa ljepšega u svijetu kada iseš kao turist i osjetiš miris prasetine ili roštilja a ti si gladan.Svaka čast vlasniku restorana koji nas obdaruju tim afrodizijskim mirisima kojima nebi mogao odoliti niti Sveti otac Papa.”
Mirisi, dakle, prasetine, autoru komentara potiču seksualnu moć, on zna da bi i Papi, a bolji su od parfema poznatih kuća koje autor komentara ne zna ispravno napisati i koje u jednom danu ostvare veći prihod nego godišnji lošinjski turizam.
Ovaj propagandni tekst posve je pogodio stil i poslovanje objekta koji hvali, a koji se ukratko može opisati kao sirov, neuk, i nametljiv.
Bravo majstore!
plaču,regrese,božičnice,itd ima očito osigurane inače nebi tako pisala .
A ovaj sa prasetinom koji svagdje i na svakoj temi uleče (sa prasetinom) nije valjda bio dovoljno brz da si uzme terasu (gdje je Katin roštilj) za garažu,obrt,da sadi tamo pelagonije i kafeniše ili što več,pa sad valjda očekuje da na Volim-Lošinj zaluta Ivo Josipović,ili bar Vesna Pusić te njegov problem sa prasetinom iznese u Strasbourgu ..
Prestanite srati po tom pitanju i po pitanju kulturnih i pismenih i poštenih i počnite nešto raditi pošteno.
A glede Katinog roštilja Pušmipuli ti je uljudno pojasnio "Ne smeta ni roštilj ni terasa, smeta izrazita neravnopravnost .Dok jedni nemogu pristojno živjeti os svoga rada drugi rade što hoće a službe koje su zadužene za rad ne zaraðuju radom nego žmirenjem." A ti se rugaš da "nije valjda bio dovoljno brz da si uzme terasu" pa da mu zato smeta. Ne dragi prijatelju. Ljudima smeta bezobrazluk, ljudima smeta što gradska vlast bezobrazluk nagraðuje i smeta im što nismo jednaki pred zakonom i propisima.
I na kraju, SP i njemu slični komentatori dokazuju da je članak Lude pogodio u sridu. Lošinj se reklamira kao Otok vitalnosti, ali od održivog turizma nema ni O kraj ovakvih poput SP-a.
slažem se s tobom u cjelosti .
Dvorska luda piše u skladu sa svojom titulom i najvjerojatnije za račun nekog tko planira otvoriti marinu negdje drugdje na Lošinju .
Marina u luci su u prijevodu 2 hotela A kategorije u centru grada sa otprilike 1000 gostiju koji se svakodnevno mjenjaju ,od kojih imaju koristi cjela Lošinjska privreda,Republ ika i gosti naravno a i indirektno i Dvorska luda .
Onaj koji to naziva ZGRABI I BJEŽI je debil (velikim slovima) .
sve više sam siguran da je razlog dvorište (terasa), ili tako nešto ..
Link Text (volim-losinj.org/.../...)
u centar pa skupljajte potpise za peticiju protiv prasetine ,djelite letke,zovite HTV,
ako ne upali onda referendum
Pravna smo država ima načina
a ne na svakoj temi daviti ljudi prasetinom
I(LEGALNO) . Toliko o Mitu i mitu o vítalnosti ...
Ilovik u emisiji "More" (www.youtube.com/.../)
Naravno, skriveni benefiti u vidu deprivacije sna nigdje se ne spominju.
Sva sreća da oborinska kanalizacija ne postoji ili ne radi kako treba, pa sve te miomirise isperu periodične bujice poslije kiše.
Snimak ulaza zgrade suda na kojem se zbog mraka vidi samo bljeskanje alarmnog svjetla, ali se zavijanje dobro čuje.
Na stranu bezobzirnost zaštitarske tvrtke prema graðanima i njihovom miru, postavlja se pitanje njene odgovornosti prema onima koji joj plaćaju uslugu. Alarm služi za to da pokrene zaštitare na akciju, a u ovom slučaju eventualni provalnici su imali najmanje sat vremena da poharaju sudske urede.
Video www.youtube.com/.../
Ovo je strašno
- Što ćeš ti tražiti od Djeda Mraza za Novu godinu ?
- Jednu Barbiku! A ti ?
- Ja ću tražiti jedan "Tampon" !
- Što ti je to "Tampon" ?
- Pa ne znam točno ... ali na TV-u kažu da kad imaš taj tampon onda možeš ići na plažu svaki dan, voziti bicikl, praviti tulume, trčati, raditi sve što ti se sviða - a da nitko ništa ni ne primijeti!
Zanimljivo da za alarma nije bilo briga ni djelatnike suda, a bogami ni policiju
HDZ i Gari ulažu u štuko i pituru dok je zdravlje graðana ozbiljno ugroženo, kad ste čuli da je ijedan rezervoar pitke vode popravljan i nedaj bože obnovljen.....p itam se što bi turisti rekli kad bi čuli za ove podatke.
Sa smetlišta se kišnicom slijevaju tone zatrovane vode u more brodogradilište sav otrov sa brodova pere u luku o pjeskarenju neću ni govoriti koliko čestica otrovnog metala udišemo koji se šire zrakom sa doka....
To je samo mali djelić otoka vitalnosti.....
ne otvaraj temu jer ako to vide ovi iz Vodovoda i čistoće opet će biti kapitalnih ulaganja,novih tereta privredi,dizanj a kredita,zaduživ anja graðana,dizanja cjene i izmišljanja naknada za vodu,poskupljen ja zakupnina,novih spomeničkih i inih renti,raskopani h prometnica u sezoni od Vrane naovamo ...itd,
ili hoćeš li to možda ti platiti iz svog ðepa ?
netko je ozbiljno pretjerao sa tom reklamom Lošinja kao otokom vitalnosti
plaža od čikova! Neki dan sam vidjela kako metalnom četkom čiste alge sa nedavno sagrađenog ulaza u more na plaži!
prvog prosinca bit će objavljeno je li Mali Lošinj uspio u naumu da stekne titulu "europskog otoka sporta 2020. godine", koju dodjeljuje organizacija ACES, čiji predstavnici ovih dana borave na Lošinju, a prisustvovali su i jučerašnjoj proslavi Svjetskog dana sporta.
otoci.net/.../...
To me navelo da zapitam da li je na sličan način Lošinj proglašen otkom vitalnosti, ma ne samo europskim nego svjetskim, ili je to nečija proizvoljna izmišljotina bez provjere činjenica, odnosno mit kako je to opisano u članku
volim-losinj.org/.../...
slobodnadalmacija.hr/.../...