“Mali ribolov, odnosno ograničeni ulov pet kilograma ribe dnevno s mrežom do 120 metara bio je namijenjen otočnom stanovništvu radi lakšeg života. Međutim, iz godine u godinu svjedoci smo sve brojnijih zloporaba”, prenosi stav ribara Ante Fabijanić, predsjednik Ceha ribara HOK.
U strategiju razvoja ribarstva Hrvatske potrebno je unijeti odredbu kojom se obvezuju sve primorske županije da u svojim prostornim planovima odrede mjesta gdje će graditi ribarske luke, ribarske veletržnice te mjesta iskrcaja ribe, jedan je od zaključaka ovogodišnjeg dvodnevnog 13. susreta ribara Hrvatske koji su predstavljeni danas na konferenciji za novinare.
Predsjednik Ceha za ribarstvo i akvakulturu Ante Fabijanić naglasio je kako je neriješena ribarska infrastruktura jedan od gorućih problema hrvatskoga ribarstva. Dodao je kako su ribari zadovoljni pozitivnim pomacima u ribarstvu, čime Vlada i Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja pokazuju razumijevanje za probleme, no još nije sve riješeno. Predložio je da se od 1. siječnja iduće godine PDV za ribu i druge morske organizme smanji na 10 posto te da cijena plavoga dizela bude 50 posto od maloprodajne cijene dizelskoga goriva.
Profesionalni ribari traže i da im se nakon 30 godina radnog staža u ribarstvu omogući pravo na punu mirovinu bez obzira na godine života. Jedan od zaključaka jest i zahtjev za ukidanje tzv. maloga ribarstva budući da, kako je rekao Fabijanić, mnogi upotrebljavaju nedopušteni alat i love mnogo veće količine ribe nego što im je Zakonom o malom ribarstvu dopušteno. Pojedinci s mrežama većim od 1000 metara i brodovima čija vrijednost prelazi dva milijuna dolara izlovljavaju godišnje i po nekoliko tona. To čini konkurenciju profesionalnim ribarima te pogoduje razvoju crnog tržišta, rekao je i dodao kako je zato potrebno izraditi nove kriterije za socijalno ugrožene kategorije stanovništva kojima bi se dopustio ribolov za vlastito kućanstvo, jer u protivnom mnogi profesionalni ribari će razmišljati o gašenju djelatnosti.
Ribari među ostalim traže i da u upravnim vijećima lučkih uprava imaju svoje predstavnike. Na novinarski upit kako to da se u zaključcima 13. susreta ribara Hrvatske nije našao nijedan vezan uz položaj hrvatskoga ribarstva s obzirom na aktualne pregovore o ulasku u Europsku uniju, rečeno je da su predstavnici ribara uključeni u pregovore. Ozbiljno se radi na tomu da se prizna što više od ukupno 54 vrste ribarskih alata kojima se koriste hrvatski ribari premda Europska unija poznaje samo 16 vrsta ribarskih alata, zaključio je Fabijanić. (Hina)
Komentari:
Ako treba ukinuti malog ribara onda bi bilo logičnije zabraniti koču jer ona je ta koja sve pred sobom gazi i uništava kad bi se prestalo koćariti na deset godina riblji fond potpuno bi bio obnovljen.
Naravno solucija ukidanja malog ribarstva bi mogla doći u obzir kad bi država i profesionalni ribari pomogli malom ribaru da ne mora izlaziti na more u svojoj krhkoj barci i riskirati život da nebi obitelj gladovala a mogli bi pomoći tako da se svim tim ljudima plaća ili penzija poveća za trideset posto tada bi se mogao složiti sa Fabijanićem te biti za ukidanje malog ribarstva. On bi trebao znati da samo na lošinju ima preko dvije tisuće registriranih malih barki koje hrane te ljude prema tomu neka se on pobrine da profesionalni ribari plate svoje poreze i obveze pa će imati pravo tražiti to što traži.AMEN