Nastavi li se prekomjerni ribolov i zagađanje mora sadašnjim tempom, u idućih 50 godina nestat će sve vrste riba u svjetskim morima i oceanima upozorio je časopisu Science kanadski znanstvenik dr. Boris Worm. Nastavi li se prekomjerni ribolov, trend zagađenja okoliša i posljedično klimatske promjene, mnogi od sad živućih stanovnika ovog planeta bit će suočeni s mrtvim morima i oceanima u kojemu su gotovo sve vrste riba izumrle . . .
Worm je bio voditelj međunarodnog tima znanstvenika koji su u protekle četiri godine analizirali globalne trendove u svjetskom ribarstvu izstražujući zaštićena morska područja, izvodeći kontrolirane eksperimente i proučavajući povijesne podatkete o ribolovu u posljednjih tisuću godina. Pritom su obradili podatke o ribolovu u razdoblju od 1950. do 2003. godine u morskim ekosustavima koji daju 83 posto ukupnog svjetskog ulova u zadnjih 50 godina. Obuhvaćen je izlov ribe, školjki, ljuskara, rakova i beskralježnjaka, dakle svih morskih vrsta koje ljudima služe za ishranu. Pokazatelj približavanja katastrofe bila je i činjenica da se ulov ribe u svjetskim oceanima smanjio za 13 % u razdoblju od 1994. do 2003. godine usprkos boljih plovila, kvalitetnijih mreža, te korištenja sonara i druge suvremene opreme.Analiza podataka pokazuje da je čovječanstvo od 1950. do 2003. izgubilo 65 posto populacije riba te da je 2003. godine 29 posto vrsta bilo na rubu kolapsa. Jednostavna računica pokazuje da nastavak sadašnjih trendova najvljuje neumitan nestanak svih vrsta riba 2048. godine.
Worm ipak smatra da još nije kasno za spas tog važnog izvora ljudske hrane. Za to je potrebno da se održi biološka raznolikost morskih sustava, no to je moguće samo uz smanjenje ribolova i zagađenja.
S druge strane, Worm tvrdi da u oblastima gdje je uvedeno zakonsko ograničenje izlova ribe i druge mjere zaštite ribljih populacija nema tako dramatičnih poremećaja, a i raznolikost oblika života je očuvana.