Grupa od oko 60 građana i Inicijativa Čovjek po mjeri otoka sudjelovali su predstavljanju i definiranju prijedloga uređenja plaža Zagazinjine i Kadin. Skup je održan na platou ispred marketa na Zagazinjinama. Uređenje tih plaža dio su Plana ukupnog razvoja Grada Malog Lošinja od 2013 do 2020 godine. Javna rasprava nastavak je procesa savjetovanja sa zainteresiranom javnošću, pri čemu je dvjestotinjak građana potpisalo primjedbe na predloženi plan uređenja.
Bilješka sa skupa stanara i građana povodom Prijedloga uređenja uvale/plaže Zagazinjine (prijedloga okupljenih građana)
Vrijeme: 17.03.2016. u 17,30 sati
Mjesto: Trg Zagazinjine ispred cafe bara
Razlozi za sazivanje skupa stanara i ostalih zainteresiranih građana: Predstavljanje Prijedloga uređenja uvale/plaže Zagazinjine koji je izrađen na prijedlog nekolicine građana. Prijedlog je izrađen nakon poziva Grada Malog Lošinja za ponovnim aktivnostima na uređenju uvale/plaže (veljača 2016.), a nakon što su prije gotovo godinu dana stanari naselja i ostali građani dali svoj prijedlog u okviru Savjetovanja sa zainteresiranom javnošću.
• Dunja Janković je izložila viđenje nekolicine građana, uređenja i načina uređenja uvale i plaže Zagazinjine razrađeno u materijalu Prijedlog uređenja uvale/plaže Zagazinjine i to po točkama iz Prijedloga te je isto prikazano i obrazloženo na za to pripremljenoj foto prezentaciji.
• Dodatnu argumentaciju i razloge viđenja uređenja i načina uređenja uvale i plaže Zagazinjine dala je Bojana Genov uz naglasak na neprihvaćanje davanja koncesija/koncesijskih odobrenja na Zagazinjinama jer se isto namjerava dati na cijelom zapadnom dijelu otoka. Smatra da obala Zagazinjine, Kadin i Bojčić trebaju ostati komunalne plaže bez naplate te da, u suglasju i s postojećom kategorizacijom plaža, to trebaju ostati prirodne plaže s minimalnim intervencijama.
• Prisutnih šezdesetak stanara naselja i ostalih zainteresiranih građana pljeskom su podržali izloženu prezentaciju te zahtjev da ovaj prostor ostane komunalni.
• U raspravu se uključio Josip Lulić koji je pozdravio sveobuhvatnost Prijedloga i sam prijedlog načina uređenja plaže i uvale Zagazinjine te je pohvalio trud na izradi Prijedloga. Također ističe nedoumicu u vezi sa stručnim nadzorom nad radovima kojima se popravljaju gromaće, naime smatra da je potreban stalan nadzor nad takvim radovima, a nije siguran da li postoji odgovarajuća osoba. Nadalje, ističe potrebu uređenja plaže za pse, na što se uključuju ostali prisutni pa je zaključak da bi bilo poželjno urediti manji i manje atraktivni dio uvale u plažu za pse. Isto tako ne vidi se potreba postavljanja stršećih znakovlja zabrane kupanja za pse, s obzirom na to da je uvala Zagazinjine „rasuta" i kamenita plaža s većim dubinama, nema klasični oblik omeđene plaže s plitkim ulazom u more, pa nema koncentracije kupača i eventualnih pasa na istom, ograničenom, mjestu.
• Marijan Magazin ističe bojazan da će se predloženi radovi trebati raditi uz upotrebu mehanizacije.
• Mikelj Kačinari nadovezuje se na to te smatra da uz ovakav Prijedlog uređenja uvale/plaže nije i ne smije doći u obzir upotreba teške mehanizacije (kao što je nedavno bilo), već da se navedeni radovi trebaju izvoditi ručno.
• Ponovo se uključuje Marijan Magazin koji podržava predloženi neagresivni način uređenja te je mišljenja da je takav način rada možda i skuplji od upotrebe mehanizacije i zahtjeva više vremena. Predlaže da se radovi vremenski trebaju izvoditi prije dosadašnjih, uobičajenih priprema neposredno prije turističke sezone.
• Grupa građana i Lucio Jurjako također pozdravljaju ovakav pristup uređenju prirodnih plaža, ali žele i predlažu da se tako uređuju i plaže u neposrednom susjedstvu Zagazinjina – u uvalama Bojčić i Kadin. Dunja Janković ističe da je u Prijedlogu uređenja uvale/plaže Zagazinjine već navedena potreba istog ili sličnog načina uređenja za navedene plaže, ali da će se u dopuni Prijedloga, nakon ovog skupa, jače istaknuti potreba boljeg uređenja dviju plaža na Bojčiću koje su pogodne za malu djecu i starije osobe i to zbog konfiguracije terena i lakšeg pristupa do mora za tu skupinu osoba.
• Lucija Vlakančić i Bruno Mohorovičić predlažu nastavak uređenja šetnice uz more od tzv. Pokera do Bojčića i to na način i u širini kako je to do sada izvedeno na Zagazinjinama prema Kadinu.
• U tom smislu, radi povezivanja navedenih uvala, Nevenka Morović-Janković predlaže da se nadležnim gradskim službama sugerira izrada/uređenje staze uz more od lukobrana na sv.Martinu do uvale Valdarke, čime bi se dobila izvanredna šetnica od Kadina do Rovenske i dalje.
• Prisutni zaključuju da podržavaju predloženi Prijedlog uređenja uvale/plaže Zagazinjine te da se isti dopuni primjedbama, odnosno dopunama sudionika skupa.
• Prisutni su izrazili i zabrinutost za kvalitetu života i mora na potezu Zagazinjine - Sv.Martin zbog ispusta Kijac, bojazan zbog najava za preusmjeravanjem svih ispusta pa i turističkih zona na jednu točku - Kijac, te nezadovoljstvo zbog nepostojanja dostatnih i pravodobnih informacija od nadležnih službi što se planira i kako.
• U vezi s davanjem podrške predloženom, predlaže se potpisivanje prisutnih, što je i učinjeno, te su stoga potpisnici ujedno i podnositelji prijedloga uređenja uvale Zagazinjine.
Komentari:
otoci.net/index.php/turizam/4719-durdica-simicic-prelazi-u-jadranku gradonačelnik Cappelli izjavljuje kako gosti hoće pješčane plaže. Koliko mi je poznato, za otok Lošinju uopće nisu karakteristične pješčane plaže, nego uglavnom prirodna grota i poneka šljunkovita plaža. To i je jedan od glavnih razloga zašto je more na Lošinju čišće i prozirnije nego na drugim otocima. Prirodnih pješćanih plaža ima na otocima Susku i Rabu, pa tko voli neka izvoli.
S druge strane, ukoliko gradonačelnik smatra da bi na Lošinju trebalo zdrobiti prirodnu lošinjku grotu i pretvoriti je u umjetnu pješćanu plažu, naravno uključujući tu i morsko dno, onda mu želim puno sreće, jer mu svi novci koji su predviđeni na uređenje plaža na Kadinu i Zagazinjinama ni izdaleka neće biti dovoljni, a valovi će sve to odnijeti nakon prve bure.
S druge strane, ukoliko želi imati pješćane plaže, zanima me zašto je Grad podržao nasipavanje i betonizaciju plaža u od vjetra zaštićenoj uvali Čikat u izvedbi nenadmašnog arhitekta Rusana.
volim-losinj.org/prostorni-plan/2429-primjedbe-na-predlozene-projekte-uredenja-obale-na-kadinu-i-zagazinjinama
Argumenti su im bili visoka cijena platformi i izloženost vjetru i valovima. A sada Kapeli predlaže ne samo skuplju, nego i gluplju varijantu.
Ako su argumenti protiv drvenih podloga opravdani, još opravdaniji su argumenti protiv pijeska. Osim visokih troškova razbijanja grota i nasipavanja strme obale, vjetar i valovi bi brže raznijeli pijesak nego drvene platforme. No mozda on u pomoć protiv zdravog razuma pozove "struku" spremnu da za novac dokaže da je crno bijelo ili obrnuto.
Govorio je i o rezultatima ankete među turistima. "Četrdeset posto gostiju postavlja pitanje imamo li pješčanih plaža, i taj podatak trebaju znati oni koji na Zagazinama žele zadržati grote na plaži. Gosti to ne žele, već hoće pješčane plaže.
Na stranu pitanje vjerodostojnost i anketa kojima se nastoji opravdati određene zahvate "jer gosti to traže" - ako 40 % posto gostiju pita imamo li pješčanih plaža, znači da 60 % gostiju nije za njih briga ili ih ne žele.
Pa ako oni koji na Zagazinama žele zadržati grote na plaži do sada nisu znali podatak da većina gostiju (60%) ne mari za pješčane plaže, sada ga znaju jer im ga je prezentirao sam gradonačelnik.
Zanimljivo je da se na Lošinju više pažnje poklanja anonimnim anketama nepoznatih turista, nego potpisanim primjedbama građana Malog Lošinja, koji se moraju potpisati punim imenom i prezimenom i adresom, inače se primjedbe neće razmatrati.
057info.hr/.../...
Ma stvar koja mene najviše ljuti je kad se stranci koji žive u zemljama gdje vlada zakon i red upuste u gradnju apartmana za koje nemaju potrebne dozvole! Odnosno dobiju dozvolu za jedan dio izgradnje, ali oni žele više, i onda u dogovoru sa kokalnim moćnicima devastiraju i unište ono što se u toj uvali odavno smatralo zajedničkim dobrom! Sad jednostavno taj dio više nije društveni, nego privatni, i to ne mislim na kuću, ajde jednim dijelom i ta kuća je problem, ali najviše je problem koliki su prostor uništili za doć do mora. I sad se pitam odakle njima pravo da svojataju taj dio kamena uz more. I sad mi lokalci kad napravimo neku p***riju doć će policija i umjesto odgovornih stradamo mi, a ne oni koji su to morali u startu zaustavit. Ali uvijek postoji i druga strana priče! Kako da idemo mest ispred tuđeg praga kuće kad je i naš prljav, tako da to sve ostaje na šačici poštenih ljudi koji su nažalost nemoćni spram takvih nitkova!
Na Lošinju se to radi "u sinergiji" gradske vlasti, TZ, investitora, urbanista, inspekcija, izvođača radova, sada će se uključiti i minstar turizma pod parolom gradit ćemo koliko god stane.
Maržić je prema vlastitim tvrdnjama objavljenim u više hrvatskih medija, a prošle nedjelje 22. svibnja 2011. u "Jutarnjem listu" u tekstu pod naslovom „Ovaj čovjek predlaže da sameljemo 945 km obale. I možda nije potpuno lud", posvjedočio kako je u svom kampu intervenirao građevinskim strojevima u izgledu obale, a pokazao je i fotografije „preuređenja" škrapa u pješčane plaže, na kojima se vide bageri i drugi teški građevinski strojevi kojima je razbijao kamenu obalu, te navozio i nasipao pijesak.
A peglali bi plaze..
Uvod u članak:
Natura li nam se na mala vrata koncept turizma koji se svodi na zatvorene luksuzne resorte na najvrijednijim lokacijama ograđene žicom i čuvane zaštitarima? Ima li ova vlast mandat za podržavanje takvog koncepta unatoč dosadašnjoj turističkoj tradiciji, običajima, prostornim planovima, master planovima i strategijama održivog razvoja?
Na krilima moći koja izvire iz očito neograničenih novčanih izvora i slabosti nositelja vlasti da se othrvaju fascinaciji tom moći investitor o kome ne znamo ništa uspješno prolazi kroz labirint našeg birokratskog sustava i kreće u nove pothvate. Dovoljno mu je samo zamisliti što želi da se zapetljani gordijski čvor birokracije sam raspetlja.
Sada je naumio javnosti oteti uvalu Čikat i pretvoriti je u vlastito dvorište. Na koji način? Putem koncesije na pomorskom dobru za građenje i gospodarsko korištenje plaža u uvali Čikat.
Investitor »kakvog se može samo poželjeti« prvo je pokupovao najljepše vile u uvali Čikat, zatim nešto zemljišta od Grada, a potom je kupio i poduzeće »Jadranka«, te na taj način ovladao kopnenim dijelom uvale Čikat. Nakon toga preuzeo je i koncesiju nad izgrađenim novim gatom na Čikatu, tako da je izvan njegove kontrole ostao samo uski pojas pomorskog dobra. E, sad će i to riješiti - koncesijom. Premda bi takav pothvat, bio nemoguća misija za bilo koga drugoga, investitor o kome ne znamo ništa će vjerojatno i u njemu uspjeti.
Link na cijeli članak:
volim-losinj.org/.../...