U nedjelju u 18. lipnja u 10 sati sirene s izletničkih brodova i brodogradilišta u Malom Lošinju označile su početak akcije pod parolom Potrubi za otoke i obalu, nek nas čuju i u Zagrebu! i nazivom Čujete li svoje otoke, svoju obalu? »
Pred stotinjak okupljenih građana u ime inicijative Čovjek po mjeri otoka o razlozima i ciljevima prosvjeda govorila je Bojana Genov. Predstavnici hrvatskih otoka okupljeni u inicijativu Pokret otoka čiji član je i lošinjska inicijativa Čovjek po mjeri otoka nezadovoljni nacrtom Zakona o koncesijama traže da se zakon vrati na javnu raspravu i otvori široj javnosti kako bi se obala sačuvala kao javno dobro. Drže da se o ovoj temi mora provesti široka javna rasprava te da se koncesije na pomorskom dobru moraju rješavati kroz Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama.
Nakon što je izložila svoje viđenje iskustva s koncesioniranjem na Lošinju Bojana Genov je pozvala prisutne gradske vijećnike da daju komentar.
Prisutni su bili Dubravko Devčič, nositelj neovisne liste s proteklih izbora koji je podsjetio kako se u proteklom mandatu sam borio protiv rasprodaje Lošinja, no da njegova lista sada ima četvero vijećnika u gradskom vijeću, te nositelj druge neovisne liste Siniša Dakić-Barichievich koji je rekao da predloženi zakon nije dobar te da u tom smislu podržava skup.
Pokret otoka je samoodrživa i solidarna mreža otočana i ljubitelja otoka koji kroz povezivanje pojedinaca, organizacija i ideja izgrađuje odgovorno i održivo društvo. Vlastitim primjerom i zajedništvom potiču na preuzimanje odgovornosti za budućnost otoka.
Komentari:
No danas,dan nakon što su otočni aktivisti zaustavili donošenje zakona o pljački javnih dobara otočna rubrika Novog lista donosi važnije vijesti. Tu je vijest o nekakvojo rapskoj kulturnoj manifestaciji i senzacionalna vijest koja je digla na noge svekoliku lošinjsku javnost da je velološinjski Vitality Hotel Punta postao pristupačniji osobama na bezglutenskom režimu prehrane pod dramatičnim naslovom Prvi hotel na Jadranu s gluten-free certifikatom. Pomalo me čudi što ta radosna vijest od izuzetnog značenja za život Otočana nije popraćena zvonjavom crkvenih zvona i tuljenjem brodskih sirena. Trebam li naglasiti da ni ta "vijest", kao ni sve druge propagandne poruke Jadranke, Grada i TZ ML objavljene u Novom listu nije potpisana?
Vjerojatno je samo nekakav HDZ-ov isprdak koji se predstavlja lošinjaninom. Da je pravi lošinjanin bio bi s osobama kojima se pokušava rugati u Zagrebu.
Bojanu Genov samo on naziva Bojanče
Da, mit o sinergiji je okončan.Mit o projektu koji nije napisan al ga provode baš svi na otoku je propao. Mit o tome da je Lošinj prvi od 1000 otoka je potvrđen, prvi u prosvjedu.
Posljednja dva dana smo vidjeli da otočani i lokalne zajednice na obali strepe od novog zakona, poučeni iskustvima gubitka javnog prostora primjenom već postojećeg zakona. Prosvjed na Markovom trgu nije bio masovan, ali nije to niti mogao biti, u ovo doba godine kad otočani rade, a Zagrepčani su već na moru. Ali prosvjed je bio uspješan, jer smo pokazali ono, čime se bez pokrića diče vladajući, a to je sinergija, brojni mali glasovi koji se samostalno ne čuju,sada ujedinjeni u zajednički.
Dobili smo na vremenu, vjerojatno slijedi treće čitanje zakona i mogućnost da još bolje artikuliramo svoje zahtjeve i primjedbe.
Nakon prosvjeda nas troje smo kao predstavnici Pokreta otoka imali sastanak s predsjednikom Kluba zastupnika HDZ Bačićem i državnim tajnicima Ministarstva financija, Ministarstva mora, prometa i veza te Josipom Borićem iz saborskog Odbora za prostorno uređenje i graditeljstvo. Svi su nas jako uvjeravali da je prijedlog zakona super, što samo pokazuje da im je usvajanje zakona važno, da im je potrebna brzina i da smo ih omeli. Ja sam imala prilike razgovarati o specifičnim problemima Lošinja i dobila sam uvjeravanja da marine ne Čikatu neće biti.
Idemo dalje u nastojanju da se javno dobro zaštiti za građane, a ne sve prepusti investitorima!
fantastično
skoro kao Honey I, II, III.
U početku je bilo kako tako, ljudska znatiželja, uglavnom domaći ljudi, ušli da pogledaju što ima, lošinjani su škrti, netko nešto malo valjda i potrošio. Zadnjih desetak dana gledam, unutra ima prosječno pola kupca, jedan ili nijedan. U dućanu ima više prodavača nego kupaca. Jednom čak prodavačica stoji na vratima praznog dućana i priča sa prolaznicima.
Neki dan tako uđem i ja unutra da vidim što ima ili nema u tom dućanu. I kupim neki sendvič sa zimskom salamom, nisam to još vidio. Izmislili novi sendvič, svaka čast, trebalo bi biti bolje nego mortadela. Zagrizem i osjetim, čini mi se to nekako prazno. Ok, da vidimo što ima unutra. Otvorim sendvič i paf, unutra točno dvije fete zimske salame.
Đebiću, vrati pare.
vecernji.hr/.../...
Drugu podudarnost vidim u tome što nas državna vlast obasipa dobrim vijestima o gospodarskom rastu, smanjenju javnog duga i t.d., a vlastodršci ove naše "države" (koji to žele i ostati) nas uvjeravaju da je Lošinj prvi od 1000 otoka i prvi baš u svemu - od brige za Otočane (ma što to značilo) do brige za branitelje.
Sva je sreća da oni malobrojni građani otočnih zajednica koji se ne mire s robovanjem korporacijama i političarima koji ih opslužuju utočište nisu našli u zaboravu kako savjetuje autor članka, nego u pobuni. I drago mi je što je Lošinj u tome zaista bio jedan od prvih među 1000 otoka pa ga se čulo i u Zagrebu.
Iako je već odavno postalo jasno kako značajan dio političkih dužnosnika na svim razinama, od općina, do Vlade, potpuno krivo razumijeva vlastitu poziciju i građane doživljava kao smetnju, umjesto kao nekoga tko ih je izabrao i u čijem su interesu odgovorni raditi, ministar financija Zdravko Marić je svojom izjavom o Zakonu o koncesijama podignuo ljestvicu čak i više nego je uobičajeno. Pri čemu je posebno zanimljivo da je to uradio čovjek čije je boravak na ministarskoj poziciji ionako vrlo dubiozan i zbog kojega se raspala Vlada HDZ-a i Mosta.
Istup Todoreićevog ministra u Vladi RH možete vidjeti i čuti na gornjoj video snimci pod naslovom Pokret otoka, Dnevnik HRT na 2:50 min.
Marić je, naime, u času kad se cijela obala digla na noge iz opravdanog straha od budućih posljedica donošenja novog Zakona o koncesijama, koji će im itekako usmjeriti živote, građane lakonski otpisao izjavom kako nema nikakvog razloga da se donošenje zakona odgodi i uputi ga se u treće čitanje i na daljnju javnu raspravu jer je on u proceduri već dvije godine i jer će se njegovim donošenjem napraviti iskorak u olakšavanju poslovanja i pokazati da Hrvatska želi privlačiti zdravi kapital.
Ministar treba služiti građanima, a ne investitorima
Drugim riječima, ministar Marić je u srcu prosvjeda koji traže novu javnu raspravu i uključivanje građana u procese odlučivanja o vlastitoj sredini, zaključio kako je njihovo pravo na to isteklo i da se zakon donosi radi poruke ulagačima, a ne zbog građana. To dalje znači da ministar, koji je na funkciju izabran da bi služio građanima, a ne investitorima, iskazuje potpuni prijezir prema toj činjenici i prema samim građanima.
Da je napravio samo ovo i da ne postoje nikakve prethodne dubioze, vezane uz njegov sukob interesa, ministar Marić bi u pristojnoj zemlji morao otići sa svoje funkcije. Ovdje se ne radi o nikakvom populističkom zaključku, nego o tome da netko tko ne razumije potrebu građana da odlučuju o životno važnim procesima te ih ignorira i de facto doživljava kao smetnju, naprosto ne može obavljati javnu funkciju. Stvar je vrlo jednostavna.
Kao i kod manje-više svih zakona, javna rasprava je održana reda radi, nije ni na koji način ozbiljno oglašena, a posebno nije proveden čitav niz javnih tribina i razgovora s građanima kojih će se ovaj zakon izravno ticati, dok su usvojene tek tehničke i proceduralne primjedbe podnijete od raznih ministarstva i službi. Kad su građani koji žive na obali konačno dobili uvid u prijedlog zakona, uočili u njemu brojne opasnosti i zatražili istinsku javnu raspravu, kao protuargument su dobili odgovor da je ona već provedena.
Vladajući obalu doživljavaju kao resurs
Takva vrsta istinskog birokratskog cinizma može isključivo produbiti već iznesene sumnje u dobre namjere zakona, jer je prvo pitanje koje se prosječnom građaninu vezano uz ovu temu nameće je, gdje gori i koja je panika? Imajući u vidu sve izneseno, ali i iskustvo s izglasavanjem Zakona o strateškim investicijama, koji je na sličan način zaobišao građane i izuzeo lokalne vlasti iz bilo kakvog odlučivanja o vlastitoj sredini, ukoliko se ona proglasi strateškim državnim interesom, teško je ne posumnjati u dobre namjere Vlade.
Pri čemu ovo vrijedi za sve opcije koje su do sada sjedile u Banskim dvorima. Pojednostavljen o govoreći, vladajući obalu i prostor doživljavaju isključivo kao resurs i priliku da se od tog resursa nešto zaradi, dok građani koji žive uz obalu imaju konkretan životni interes i potrebu da sami racionalno upravljaju tim prostorom i da im se ne narušava kvaliteta života.
Puno je povijesnih primjera iz kojih možemo izvući slične situacije u kojima je vladajućima bio bitan teritorij, a stanovnike su potpuno zanemarivali, ali malo kad se tako otvoreno to iskazivalo. Ne postoji na koncu ništa logičnije, pa ni moralnije, doli da se pokrene široka javna rasprava o prijedlogu ovog zakona o koncesijama te ga se na kraju donese uz suglasnost zainteresiranih građana.
telegram.hr/.../...
Svi ti nemaju potrebe to i djelima dokazati, braniti ovaj otok ili cjelu Hrvatsku od svega što se događa.
Kada to netko ipak napravi ili barem pokuša onda dobije neka pogrdna imena i komentare.
Zašto imate potrebu komentirati tko je bio u Zagrebu i tko je falio?
Zašto niste i vi otišli, bilo je premalo ljudi za toliko veliki problem oko koncesija ?
Niste otišli i gotov ne komentirajte ali onaj tko je tamo bio nije išao samo za sebe već za tebe, mene i sve nas.
Po tebi mi bi već odavno i gaće izgubili ovako ih barem lastika još drži.
Ili si ti od onih koji je dobio malo jaču lastiku pa tebi mudande ne mogu pasti?
Šetam po čikatu i slušam par starijih njemačkih turista kako komentiraju da je sve ljepo i krasno uređeno i kako smo unapredili turizam i sadržaje...
Otkud vam ideja da i vas predstavlja Bojana zar nemate petlje predstavljati sami sebe?
Mene nitko ne predstavlja a mislim isto kao i Bojana a problem je ovog mjesta što nema više takvih kao Bojana!
Nije od rođenja na ovim otocima ali više joj je stalo do ovog kraja nego oni koji su tu od kuda su im i prednici.
Protiv sam koncesije jer se izdaju za saću a nama zatvaraju sve što se nekom svidi.
To nije radila ni Austrougarska niti Italija ni svi osvajači ali eto došli moderni osvajači.
Prošle godine kao i ove moji gosti i svi koji posjećuju ove otoke čude se što se to radi i kako to dozvoljavamo.
U pravili govore da su tu dolazili godinama ali da neće više ako se ovako nastavi.
Čude se što ne vidimo što se događa i što se već dogodilo drugdje.
Zanima me kako smo to unaprijedili turizam i koji su to novi sadržaji?
Naročito se ograđuj od ovoga "nisu svi lošinjani isti" imaš pravo ja i ti nismo isti.
volim-losinj.org/.../...
Hoće li danas sutra srušiti i spomenik Haračiću i prodati kao sekundarnu sirovinu?
Opće dobro tone u zaborav. Bit će lako dati koncesije na 90 godina s izuzimanjem iz opće uporabe. Jedva da će itko trepnuti.