U zadnjim Službenim novinama objavljen ispravak više odluka koje je usvojilo Gradsko vijeće Grada Malog Lošinja. Prema nalazu iz upravnog nadzora Ministarstva mora, prometa i infrastrukture morat će jednu odluku o koncesiji ukinuti, a dvije izmjeniti i dopuniti, barem dok Ministarstvo uprave ili Ministarstvo gospadarstva ne donese odluke u ukidanju koncesija za javnu rasvjetu i popločenje šetnice na Čikatu. Do kada će stručne službe pripremati takve odluke, gradonačelnica ih predlagati Vijeću, a Vijeće ih usvajati? ⮞
Beskrajni dan u Gradu Malom Lošinju
Gradska vlast Grada Malog Lošinja u novom sastavu nastavlja servilnu politiku bezpogovornog nekritičkog servisiranja zahtjeva velikog investirora za investiranjem na javnom dobru u uvali Čikat; odobrava mu nezakonite koncesije i daje suglasnosti za sve i svašta. No osim silne želje za ispunjavanjem prohtjeva investitora, stručne službe i čelništvo Grada krasi neznanje srazmjerno bešćutnoj bahatosti. Na upozorenja i primjedbe o pogrešnim postupcima najviše što se od njih može dobiti je posprdno odmahivanje rukom uz tvrdnju "imamo mi svoje stručne službe koje su sve provjerile i one imaju mišljenje". Čije mišljenje imaju i od koga su ga dobili nikad nisu objasnile. Proizvodnja nezakonitih odluka Grada Malog Lošinja kao jedinice lokalne samouprave ponavlja se iz dana u dan kao u filmu "Beskrajni dan".
Kao primjer možemo navesti tri koncesije koje je odobrilo gradsko vijeće Grada Malog Lošinja u novom sazivu. Na prijedlog gradonačelnice Vijeće je usvojilo dvije odluke o koncesijama na Čikatu. Jednu koncesiju Vijeće je dodijelilo Jadranka hotelima, a drugu je odlukom Vijeća Grad Mali Lošinj dodijelio sam sebi. Riječ je o koncesijama za posebnu upotrebu pomorskog dobra - rekonstrukciju javne rasvjete na šetnici Čikat te koncesiji za posebnu upotrebu pomorskog dobra - uređenje postojeće šetnice u uvali Čikat i koncesiji za posebnu upotrebu pomorskog dobra - izgradnja građevine uređene plaže Kadin u Malom Lošinju.
Čarobne koncesije
Prema stručnim službama i gradskim vijećnicima obje ove koncesije su koncesije za posebnu upotrebu pomorskog dobra. Sumnja u zakonitost ovih odluka navela me da od nadležnog ministarstva - Ministarstva mora, prometa i infrastrukture zatražim upravni nadzor radi provjere njihove zakonitosti. U zahtjevu sam obrazložio razloge radi kojih tražim nadzor te činjenice zbog kojih ih smatram nezakonitim. Naime, osim razloga koji su navedeni u zahtjevu Ministarstvu mora, prometa i infrastructure, a koji su vezani za Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama postoje i drugi zakonski razlozi za poništenje tih koncesija. Budući da su razlozi navedni u zahtjevu Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture vidljivi u obrazloženju, ovom prilikom još o dodatnim razlozima zašto su navedene koncesije Jadranka hotelima nezakonite temeljem drugih zakona i propisa.
Koncesije Jadranka hotelima su dane za posebnu upotrebu pomorskog dobra, rekonstrukciju javne rasvjete i popločenje šetnice. Zakon o komunalnom gospodarstvu u čl. 3. navodi koje su sve vrste komunalnih djelatnosti. Zakon prepoznaje deset komunalnih djelatnosti - od opskrbe pitkom vodom, odlaganja komunanog otpada, državanja groblja do održavanja nerazvrstanih cesta i javne rasvjete. U članku 11. isti zakon utvđuje da se komunalne djelatnosti mogu obavljati i putem koncesija. Zakon točno utvrđuje koje se djelatnosti mogu obavljati putem koncesija i predviđa ih osam. Dvije se djelatnosti ne mogu obavljati putem koncesija. Dvije djelatnosti koje se ne mogu obavljati putem koncesija su održavanje nerazvrstanih cesta i javna rasvjeta, a to su upravo one dvije djelatnosti za koje je Grad Mali Lošinj dao koncesiju Jadranka hotelima! Dakle, prema Zakonu o komunalnom gospodarstvu Grad Mali Lošinj mogao je dati koncesiju za opskrbu pitkom vodom, za odvodnju, za odvoz otpada, za održavanje groblja, ali nije je mogao mogao dati za održavanje nerazvrstanih cesta i za javnu rasvjetu. A dao je baš za to ...
Autokoncesija
Zanimljiva je i bizarna odluka Grada Malog Lošinja da samome sebi dodjeli koncesiju za posebnu upotrebu pomorskog dobra za izgradnju građevine uređene plaže Kadin. Osim što je zanimljivo da je davatelj koncesije i ovlaštenik koncesije jedna te ista pravna osoba - Grad Mali Lošinj - zanimljivo je i to što je predmet koncesije ono što jest zakonska obveza davatelja i ovlaštenika koncesije. Dakle za ono što je Grad Mali Lošinj zadužen i ovlašten raditi prema Zakonu o pomorskom dobru i morskim lukama - brinuti o pomorskom dobru u općoj upotrebi - to grad Mali Lošinj želi raditi putem koncesije koju dodjeljuje sam sebi!
Gradski vijećnici koji usvajaju takve odluke ne mogu biti oslobođeni od odgovornosti za brljotine stručnih službi zato što nisu stručnjaci, kako se obično brane. Da su pažljivo čitali materijale temeljem kojih su donosili odluke mogli su uočiti barem razloge za sumnju, pa postaviti kakvo pitanje. Naime, u materijalima uz prijedlog odluke kojom Grad Mali Lošinj dodjeljuje koncesiju samome sebi (a već i to je dovoljan razlog za skepsu) nalazi se i Potvrda glavnog projekta koju je izdalo Ministarstvo mora, prometa i infrastructure, Kl.: UP/I -360-01/17-01/61 od 21.studenog 2017. god. u kojoj se utvrđuje da se ne radi o posebnoj upotrebi pomorskog dobra. U obrazloženju se navodi:
„Uvidom u dostavljeni idejni projekt utvrđeno je da se radi o zahvatu uređenja dijela plaže Kadin koji Investitor, Grad Mali Lošinj planira na području koje predstavlja nesporno pomorsko dobro u općoj upotrebi. Sukladno odredbama članaka 10. i 11. Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama jedinica lokalne samouprave obavlja redovno upravljanje pomoskim dobrom u općoj upotrebi a pod time se podrazumijeva održavanje, unaprijeđenje te briga o zaštiti pomorskog dobra. Redovno upravljanje obavlja se sukladno godišnjem planu upravljanja koj prema odredbi čl.5. Uredbe o postupku davanja koncesijskog odbrenja na pomorskom dobru (NN...) jedinica lokalne samouprave donosi za svaku godinu i dostavalja g nadležnom tijelu u županiji. Slijedom navedenog predmetni zahvat treba predvidjeti u godišnjem planu upravljanja pomorskim dobrom Grada Malog Lošinja, a koji mora biti usklađen s godišnjim planom upravljanja Primorsko-goranske županije."
Iako se u materijalima za Gradsko vijeće nalazi jasno i nedvojbeno stajalište nadležnog ministarstva da se ne radi o posebnoj upotrebi pomorskog dobra, gradski vijećnici su kao hipnotizirani prihvatili prijedlog da Grad Mali Lošinj sam sebi dodjeli koncesiju za posebnu upotrebu pomorskog dobra.
Nalaz Ministarstva o autokoncesiji i pjesničkim koncesijama
Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture je (prema mojem subjektivnom osjećaju) nevoljko ipak odradilo upravni nadzor i donijelo odgovarajuće odluke. Obvezalo je Grad Mali Lošinj da u roku od 60 dana jednu koncesiju ukine, a dvije odluke o koncesiji da izmjeni i dopuni.
Razlozi zbog kojih se koncesije moraju izmjeniti i dopuniti sami po sebi su također potvrda besmislenosti samih koncesija. Radi se o tome da je sada potrebno odrediti koncesijsku naknadu i odrediti razuman rok trajanje koncesije. Naravno da Ministarstvo mora koje prvenstveno brine o pomorskom dobru ne ulazi u sadržaj koncesije u smislu Zakona o komunalnom gospodarstvu jer za to nije ovlašteno. Ono je u okviru svoje nadležnosti utvrdilo da koncesijom nije detaljno određeno područje obuhvata, nije utvrđena površina, nije utvrđena koncesijska naknada, niti je ovlaštena osoba za potpis koncesije. Ministarstvo je utvrdilo da koncesije koje je Grad Mali Lošinj dao Jadranka hotelima nemaju ništa određeno osim namjene. Nije određen ni obuhvat koncesije, ni površina koncesije, ni koncesijska naknada! Moglo bi se reći da se radi o pjesnički razbarušenoj koncesiji u kojoj ništa nije određeno. Kakva je to koncesija nije se upitao niti jedan vijećnik koji je za nju dignuo ruku.
Svjedoci smo da je u zadnjim Službenim novinama objavljen ispravak više odluka koje je usvojilo Gradsko vijeće Grada Malog Lošinja. Prema nalazu iz upravnog nadzora Ministarstva mora, prometa i infrastrukture morat će jednu odluku o koncesiji ukinuti a dvije izmjeniti i dopuniti, barem dok Ministarstvo uprave ili Ministarstvo gospodarstva ne donese odluke u ukidanju koncesija za javnu rasvjetu i popločenje šetnice na Čikatu. Do kada će stručne službe pripremati takve odluke, gradonačelnica ih predlagati Vijeću, a Vijeće ih usvajati?
Gradski vijećnici su vijećnicima postali svojom voljom, a ne na silu, i znali su što im je obveza. Postavlja se pitanje zašto ne izvršavaju te preuzete, nenametnute obveze. Zar su se kandidirali za vijećnike i to postali da bi bez čitanja i razmišljanja odglasali sve što im se predloži, jer eto, gradonačelnica ima podršku 50% glasača, kako je to za anale političke gluposti izjavio jedan "oporbeni" vijećnik?
Zahtjev za upravni nadzor i odgovor nadležnog ministarstva
Komentari:
Članak Ciljani šlamperaj:
"Nekažnjena opuštenost lošinjske vlasti u prepoznavanju javnog interesa i interpretaciji i primjeni propisa rezultira sve većim šlamperajem. Jedan od najnovijih primjera je odluka Gradskog vijeća o davanju u koncesiju nepotrebnih radova na nepotrebnoj rekonstrukciji rasvjete na potezu od spomenika Haračiću do Anunciate ► Gradsko vijeće, dakle, donosi odluku da će uvažiti zahtjev Jadranka dd i dati mu koncesiju za posebnu upotrebu pomorskog dobra, odnosno izvođenje radova na rekonstrukciji javne rasvjete u uvali Čikat, upravo onog dijela javne rasvjete koji je postavljen nedavne 2010. godine i kojim se je ova zajednica ponosno šepurila jer udovoljava standardima ekološke rasvjete."
volim-losinj.org/.../...
Vijećnik zaposlen kod Mihe sa Šolićem kao vrhovnim zapovjednikom ne može biti oporbeni vijećnik u gradskom vijeću koje skrpanom većinom automatski prihvaća prijedloge odluka koje za gradonačelnicu pripremaju stručne službe radi servisiranja Jadranke d.d.
Ispada da je jedini normalan onaj "luđak" koji je pokvario vjenčanje i ražalovao mladence (grad Mali Lošinj i Jadranku dd) i kumove (zamjenik gradončelnice i predsjednik GV) a razveselio djeveruše u publici.
Mora se priznati da slogan "prvi od 1000" postaje sve vjerodostojniji i da se nećemo više sprdati s njim. Lošinj je zaista "prvi od 1000" u donošenju nezakonitih odluka, u ispravljanju odluka a i Lošinj je "prvi od 1000" koji se oženio za privatnu tvrtku.
Grad je za miraz dobio donaciju od 10.000.000 kuna odnosno šetnicu na Čikatu. Jadno...
Ja tu ne bih legao ni da me lancima okivaju.
Ne znam. Što vi mislite o tome?
Hoteli Grupe Jadranka spremno očekuju adrenalinsku utrku World Cup 2018. Downhill Lošinj
Predsezona ove godine na Lošinj stiže na dva kotača, a tom prigodom hoteli lošinjske Grupe Jadranka širom su otvorili vrata svim zaljubljenicima u biciklističke spust utrke. Otok Lošinj i hotelski brend Lošinj Hotels&Villas ove će godine ugostiti ekstremnu biciklističku spust utrku Svjetskog kupa – Mercedes-Benz Union Cycliste Internationale Downhill Lošinj. Utrka će se održati21. i 22. travnja, a tom prilikom Lošinj Hotels&Villas, kao suorganizator utrke, od 15. do 26. travnja posjetiteljima nudi posebne cijene smještaja u hotelima Bellevue 5* i Aurora 4* te Vitality Hotelu Punta 4*. U cijenu boravka u LH&V-ovim vrhunskim hotelima uključena je dvodnevna ulaznica (1x po osobi), a rezervacije su moguće putem promo koda „BIKE“.
Najavljujući World Cup 2018., u ime suorganizatora utrke hotelskog brenda LH&V, član uprave Grupe Jadranka, Goran Filipović je istaknuo: „Naročito nam je zadovoljstvo što imamo priliku sudjelovati u organizaciji ovog jedinstvenog i grandioznog sportskog natjecanja na našem prelijepom Lošinju. Kako bismo natjecateljima i zaljubljenicima u ovaj adrenalinski sport pružili mogućnost da nesmetano uživaju u svim čarima našeg otoka i gostoprimstvu domaćina, odlučili smo posebnim paketom usluga i cijenama smještaja u hotelima LH&V-apružiti najbolji mogući doživljaj odmora, zabave i opuštanja na našem otoku. Organizacija događaja poput ovog potvrda je da zajedničkim nastojanjima i naporima svih zaposlenika LH&V-a i Grupe možemo veličanstvenu ljepotu i čari otoka Lošinja uspješno otkriti svijetu te pružiti priliku i nove mogućnosti upoznavanja naših otoka.“
World Cup 2018. – Downhill Lošinj održat će se u Velom Lošinju na jedinstvenoj stazi dužine 1 800 metara, a okupit će preko 300 natjecatelja iz cijeloga svijeta, koji će svoje umijeće u ovom ekstremnom sportu pokazati na zahtjevnoj stjenovitoj stazi na jednom od najljepših hrvatskih otoka.Lošinjska utrka Svjetskog kupa održat će se u organizaciji Atletskog kluba Lošinj i Mountain bike kluba iz Trbovlja, uz snažnu podršku suorganizatora hotelskog brenda Lošinj Hotels&Villas, Grada Malog Lošinja i Turističke zajednice Grada Malog Lošinja. Uz ambijent netaknute prirode, kojim se proteže staza, i samu konfiguraciju staze, posebnost ovogodišnje utrke je i njena lokacija. Naime, staza je prvi put u Svjetskom kupu postavljena na otoku i dijelom u njegovom urbanom dijelu, što povećava atraktivnost i zahtjevnost utrke.
www.rijekadanas.com/.../
Pa ako je došlo ili će doći do "devastacije stoljetne šume autohtonog alepskog bora u interesu krupnog kapitala" znat ćemo za interes čijeg kapitala se to dogodilo. I imat ćemo o čemu pisati sa Jadrankom u naslovnoj a gradskom vlasti u sporednoj ulozi. Jer iz novina znamo da je između Grada Malog Lošinja i Jadranka grupe znak jednakosti.
A glede ponosa minusima, narod kaže da se budala ponosi onim čega se pametan stidi.
Kažu da je nekad bolje šutjeti nego otvoriti usta.
Šuma je odavno devastirana rukom nemara i lijenosti hrvatskih šuma i gradske vlasti,pa i naših građana. A u zadnjih par godina i utjecajem velikog kapitala i bahatosti Jadranke d.o.o. tako da zbilja ne vidim kakav tu problem stvara Downhill bez obzira tko je organizator. Treba nas biti sramota jer ne držimo ni najmanje do prirode,a otok vitalnosti i 1 od 1000.
sreća što Downhill ne organizira Jadranka jer da bi u protivnom imali desetke članaka o "devastaciji stoljetne šume autohtonog alepskog bora u interesu krupnog spominjanje kapitala". Pozornost mi je privuklo njegovo spominjanje stoljetne šume AUTOHTONOG alepskog bora iz njegovog komentara, koja ga odaje kao ekstremnog lažova i zlonamjernog serijskog trola. Nitko nikad nije lošinjski alepski bor nazvao autohtonim, a pretražujući ovaj portal naišao sam na članak Bojane Genov Još jedno poprište urbanizacije i sječe od prije tri godine, pored ostalog i o devastaciji park šume Pod javori gdje kaže "Na ovom praznom, bezvrijednom i neiskorištenom prostoru, kako ga doživljavaju orijentirani na brzu zaradu i kratkoročne učinke, 2012. godine "uređena je, s ciljem proširenja sportske ponude otoka vitalnosti, a u skladu sa svjetskim trendovima u razvoju turističke ponude" nova turistička atrakcija Lošinja: Downhill staza Pod javori." Ako nekoga zanima povijest Downhilla može pogledati i fotografije s opisom: Vrijedi dobro i pažljivo pogledati fotografije tog „uređenja", podržanog također i proračunskim sredstvima Grada Malog Lošinja, koje bespoštedno tretira zaštićenu šumu kao poligon i kulisu. U stabla urezane poruke, uvala Kriška koja još ima reklame Husgvarna po agavama, jurnjava biciklima po popločenju uz crkvu jasno govore o tome kako su na ljestvici vrijednosti prirodna i kulturna baština vrednovane tek kao mjesto uprizorenja nove turističke atrakcije.
Naravno, nema toga što se na Lošinju događa bez da odnekud ne viri interes uprave Jadranke, pa ovim člankom autorica upozorava:
Uređenje Lječilišta Veli Lošinj, osim gubitka ključnog resursa koji ga čini lječilištem – šume i formalnog uvažavanja njene zaštite – mogao bi se pokazati kao još jedan gubitak za otočane i još jednim u nizu Jadrankinih preuzimanja javnih resursa. Tajkunizacija i ovog prostora za otočane značit će manje dostupnu zdravstvenu zaštitu i još jedan element u nizu argumenata da Lošinj postaje primarno destinacija, ali prestaje biti mjesto za život. Stoga nije slučajan zaključak novinara Borisa Orešića u Globusu da je Mali Lošinj odlučio parirati Dubrovniku, gradu kojeg nije mogao pokoriti niti jedan osvajač, ali ga je turistički razvoj pretvorio u jeftinu kulisu za snimanje još jeftinijih sapunica.
Cijeli članak s fotografijama:
volim-losinj.org/.../...
NB nisam glasao za AK
Ministarstva ne prepoznaju institute, oni samo tumače zakone kad uredi koji ne znaju raditi, a "naš" i Hofmanica ne znaju. Kad GML treba dobit dozvolu onda je Hofmanica nesposobna a kad Jadranka dd ili Mužici mimo plana i zakona traze gradevinske onda je sposobna. Kakav problem ministarstva, Žuti ne obmanjuj...