Ova stranica koristi kolačiće koje u svakom trenutku možete kontrolirati postavkama u vašem internet pregledniku

Ako ne promijenite postavke preglednika slažete se s korištenjem kolačića Vise o kolacicima

Razumijem i prihvacam

Najjači hoteli u ruke Rusa, Austrijanaca i tko zna koga

Korisnička ocjena:  / 0
LošeNajbolje 

saleOvogodišnju turističku sezonu kvarnerski će otoci dočekati doista s drugačijim rasporedom snaga jer neka velika preuzimanja turističkih tvrtki već su se dogodila, o drugima se govori kao vrlo izvjesnima, ili čak i gotovom stvari, a najavljuje se i jedna privatizacija koja je na tapetu već gotovo 15 godina, piše Alenka Juričić u otočnom prilogu Novog lista za veljaču.

Sasvim je jasno da nakon svega ovoga na otoke u turističke tvrtke dolazi neko novo vrijeme i nova pravila.

Kraj prošle godine tako je definitivno obilježila prodaja većinskog paketa dionica Jadranke d.d. investitoru Beta Ulaganja. Poznato je kako se radi o tvrtki krajem 2012. registriranoj u Zagrebu, a koju je osnovao ruski investicijski fond UK Promsvyaz, u 100-postotnom vlasništvu Promsvyazbanke, jedne od vodećih ruskih banaka. Pokazalo se da su, pak, vlasnici ove banke, jedni od najbogatijih Rusa, braća Ananiev, inače, ortodoksni pravoslavci, vrlo bliski ruskoj pravoslavnoj crkvi. A udio u vlasništvu ima i Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD), koja je ušla i u Jadranka Hotele 2007. godine. Velik dio investicijskog ciklusa u kojem je tvrtka podigla dobar dio svojih kapaciteta na 4 zvjezdice, financirao je EBRD. Doduše, pričalo se, uz dosta visoke kamate.

Inače, Beta Ulaganja, iza koje, prema pričama, stoji poduzetnik Mihajlo Perenčević, što nikad nije službeno potvrđeno, kao manjinski dioničar je u vlasništvo Jadranke je ušla još krajem 2012.

Jadranka je, dakle, dobila novog vlasnika, a s tom je kupoprodajom i model radničkog dioničarstva, ostvaren kroz Jadranka ESOP d.o.o., otišao u povijest. Isto tako, uoči prodaje, dogodila se i odluka Gradskog vijeća Lošinja da se Jadranci prodaju tereni na Čikatu, a što je stopirala država, odnosno Državno odvjetništvo, zbog očito neraščišćenih vlasničkih odnosa nad terenima.

Koliko je Jadranka bitna za Lošinjane, pak, dovoljno govori činjenica da je po prihodima od 50 milijuna eura peta firma u turističkoj djelatnosti u Hrvatskoj, da u sezoni zapošljava oko tisuću ljudi i ostvaruje polovicu turističkih noćenja na otoku. Prema najavama, u sljedećem razdoblju trebalo bi se uložiti oko 200 milijuna eura, i to, uz ostalo, u Eco marinu Velopin, hotele Alhambru i Helios koji će dobiti 5 zvjezdica, Eco camp Čikat, kao i Eco golf.

Iz Beta Ulaganja najavili su kako neće seliti središte firme, mijenjati upravu niti smanjivati broj zaposlenih, te kako se investicije nastavljaju. Za nadati se je da će se to i realizirati te da se neće obistiniti strahovi nekih otočana da će Čikat postati oaza za imućne, ograđena »bodljikavom žicom«.

saleVeliko preuzimanje se očito očekuje i na otoku Krku. Naime, tema Bodula ovih je dana prodaja Hotela Baška, jedne od također uspješnih turističkih tvrtki na Kvarneru, koja je također privatizirana po prinicipu radničkog dioničarstva. Službene potvrde nema, no čini se da bi u vlasništvo mogao ući Valamar, najveća turistička tvrtka u Hrvatskoj, inače u vlasništvu austrijskog kapitala. Valamar, naime, ima tvrtku Riviera Adria koja je vlasnik je 22 hotela, sedam turističkih naselja i devet kampova na Jadranu, u kojima se može smjestiti više od 40 tisuća gostiju, što predstavlja desetinu kapaciteta ukupnih kategoriziranih smještajnih jedinica u Hrvatskoj. Osim objekata na Sjevernom Jadranu, tu su i objekti dubrovačkog Babinog kuka koji su matici pripojeni krajem prošle godine. Na Krku Valamar već ima hotel Koralj, kao i kampove Ježevac i Krk, a koji je lani podignut na 4 zvjezdice. Samim time, Valamaru je sigurno interesantno dodatno osnažiti svoju poziciju na Krku, otoku koji nosi trećinu turističkog prometa na Kvarneru. Tim više što su Hoteli Baška odlična udavača. Tvrtka uspješno radi, a prošla je i investicijski ciklus u kojem su objekti podignuti na visok nivo kvalitete.

»Kajla« Rabljanima

Velike promjene tek čekaju i najveću rapsku turističku tvrtku Imperial Rab. Imperialu, naime, slijedi privatizacija, i to, kako najavljuju iz Ministarstva turizma, po redovnoj proceduri. Nakon što se do kraja riješe neprivatizirane turističke tvrtke koje prolaze predstečajnu nagodbu, na red dolaze i hoteli Maestral, dubrovački Plat te kvarnerski Imperial, tvrtke koje sve redom posluju s dobiti.

Priča oko privatizacije Imperiala, u kojem država ima vlasnički udjel od 52,35 posto, duga je gotovo 15 godina. Još 2000. godine u mandatu Vlade Ivice Račana to je bio gotovo »klinički mrtav« sustav, s nizom dugovanja, koji je gotovo završio u stečaju. Međutim, Rabljani su odlučili ovu žilu kucavicu vratiti u život te je Uprava 2002. izradila i prijedlog Programa privatizacije i restrukturiranja koji su tada podržali Ministarstvo mora, Primorsko-goranska županija i niz drugih čimbenika, osim Upravnog odbora tadašnjeg Hrvatskog fonda za privatizaciju i Vlade. Program privatizacije je hvaljen te se ukazivalo kako može biti primjer u privatizaciji drugih turističkih firmi u državnom portfelju. Prema njemu, Imperial bi se podijelio na dvije tvrtke – Imperial i Evu. U potonje bi se izdvojilo hotel Evu i bungalov naselje Suha Punta, i to bi pripalo državi oslobođeno obveza bilo koje vrste. Taj dio država bi prodala strateškom partneru, dok bi Imperial ostao u vlasništvu Rabljana i lokalne samouprave. Godinama je taj model bio prihvatljiv pa se još preklani, u mandatu prethodnog ministra turizma Veljka Ostojića, govorilo kako je privatizacija po ovom modelu praktički »gotova stvar«. Međutim, lani počinju puhati novi vjetrovi, a Rabljanima je država spustila »kajlu« jer se sada želi omogućiti radničko dioničarstvo samo kroz paket dionica od 25 posto. Za ostatak se traži strateški partner.

Novi omjer snaga

Promjene su doista velike te će na kvarnerske otoke donijeti neki novi omjer snaga, ali i pitanje kako usmjeriti daljnji razvoj otočnih sredina.

Zdenko Cerović, predstojnik Zavoda za menadžment Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu (FMTU) u Opatiji, ukazao je kako je turistička priča na kvarnerskim otocima i šira od aktualne privatizacije i promjene vlasništva nad turističkh tvrtkama.

– Tu imate i objekte koji su derutni ili totalno u blokadi, kao i ostale objekte, poput vojne imovine, koji također nisu u funkciji, iako infrastruktura postoji. Nažalost, do sada nam se na otocima dogodilo jedno Haludovo, u problemu su dijelom Hoteli Omišalj, kod hotela Park u Puntu se također u 20 godina ništa nije dogodilo. Hotelijerstvo traži investiranje i reinvestiranje jer u suprotnom dolazi do zaostajanja za konkurencijom, kazao je Cerović.

Govoreći o privatizaciji Imperiala, te prodaji Jadranke i Hotela Baška, naveo je kao se radi o doista važnim firmama koje su nosioci razvoja sredina u kojima se nalaze. Takvi gospodarski sustavi su u destinacijama desetljećima nositelji razvoja turizma i cijele koncepcije razvoja. U današnje vrijeme su bitne destinacijske menadžment organizacije i kompanije, odnosno destinacijske snage okupljene oko turističke zajednice, od lokalne samouprave do velikih i malih gospodarskih sustava. U takvom načinu upravljanja destinacijom, veliki više nisu jedini nositelji i upravljači razvoja, ali su i dalje bitni. Isto tako, ne može se zaustaviti prodaju kupoprodaju vrijednosnih papira, dakle promjenu vlasništva, ali kroz javno mnijenje, lokalna zajednica, znanost i ostali, može kreirati strategiju razvoja, razvojne planove, prostorne planove i ostalo, kako bi se »natjeralo« vlasnika da se ne ponaša arogantno i netržišno.

– Apsolutno sam protiv modela privatizacije i preprodaje kojemu je interes samo promet nekretnina i zarada na kratki rok, već treba osigurati održivost, dodao je predstojnik Zavoda za menadžment FMTU-a.

Govoreći o najavljenoj privatizaciji Imperiala, istaknuo je pak kako ne shvaća zbog čega država ne želi ESOP program, odnosno radničko dioničarstvo.

ESOP idealan za otoke

– Tko više voli svoj otok nego sami otočani. ESOP je sjajan program, bio bi i razvojan. Naime, svi investitori koji su kupovali turističke tvrtke, u pravilu nisu u njih unosili svoj kapital, nego kapital banaka. Zbog čega se to ne bi omogućilo i kroz ESOP. Taj »švedski model« vlasništva poznat je već 40 godina. Nisam opterećen nekakvim »samoupravljanjem«, ali smatram da je u on izvrstan model za hotelske tvrtke nastale u sredinama kao što je Rab, a gdje možemo govoriti o jednom otoku i jednoj velikoj turističkoj firmi. Život čitavog otoka je vezan za tu firmu i upravo stoga je ESOP primjeren takvim sredinama. Treba reći da su u tih 140 godina razvoja turizma na ovom otoku, Rab i Imperial digli sami otočani, ukazao je Cerović.

Uloga lokalne zajednice

Nešto drukčiji stav o vlasništvu nad hotelima ima stručnjak Instituta za turizam. Komentirajući promjene u turističkim tvrtkama na kvarnerskim otocima, Neven Ivandić kazao je, pak, kako smatra da država ne bi trebala biti vlasnik tvrtki.

– Privatizacija je poželjna, ali je treba jako dobro pripremiti i osigurati da se ne radi samo o promjeni vlasništva, nego i skoku razvojnog potencijala. Dakle, interes je u tome da u firmu koja se privatizira uđe kapital, jer sama promjena vlasništva, u konačnici, sama po sebi s razvojem ne mora imati nikakve veze. Ulazak svježeg kapitala, svakako je nužnost, što je sigurno vezano za Imperial. Moramo se stoga potruditi da se firma dokapitalizira. Isto tako, bitni su razvojni programi. Naime, u taj proces se na neki način moraju uključiti svi čimbenici, samim time i lokalna zajednica, država i ostali, zainteresirani da firma koju se privatizira ostvaruje rast i razvoj. Pritom treba reći da privatizacije bez koncepta koji definira što i kako hoćemo od te firme, nisu dobre, rekao je Ivandić. Također je ukazao kako je jasno da vlasnici, odnosno kapital, traži način kako maksimizirati korist, međutim, šira zajednica se treba pobrinuti da se s vlasnikom uspostavi socijalni dijalog u destinaciji te da promjena vlasništva bude koordinirana kad se već prodaje. Jako je dobro da se, kod promjene vlasništva nad firmom, u nju donese i know-how, odnosno znanje.

Piramida planiranja

Privatizacija, dakle, mora biti usmjerena i kontrolirana kako bi se osiguralo da to bude optimalno i za lokalnu zajednicu. Velike hotelske tvrtke na otocima, poput Imperiala, ustvari čine okosnicu otočnog gospodarstva, na koju se vežu i ostali mali poslovni subjekti, dakle čitava destinacija. Naravno, samim time uvelike doprinose i proračunima lokalnih samouprava. Na pitanje na koji način lokalna samouprava ustvari može osigurati razvoj, odnosno ima li načina da se spriječi ono što se dogodilo s Haludovom u Malinskoj, Ivandić je kazao kako lokalna i regionalna samoprava u rukama imaju mehanizam prostornog planiranja, a tu su i ostali planovi razvoja koji trebaju osigurati kontroliran razvoj i rast i ograničiti samovolju privatnog kapitala.

– Okvir za razvoj naših destinacija, a time i poslovnih subjekata koji posluju u njima, je u cijeloj piramidi planiranja. Tu je prije svega Strategija razvoja hrvatskog turizma kao ključni strateški dokument iz kojeg treba dalje razvijati prostorne planove. Međutim, danas imate situaciju da samo na Krku u prostornim planovima ima 40-ak turističkih zona. Pitanje je koliko ih je iskorišteno. Nama trebaju projekti, no smatram da je puno bolje, umjesto novih lokacija, razvijati postojeće, zaključio je Ivandić.

POREZOM NA IMOVINU KAZNITI VLASNIKE ZATVORENIH HOTELA

Neven Ivandić s Instituta za turizam, ukazao je kako porez na imovinu ne treba gledati samo negativno. Istaknuo je kako je on efikasna poluga u rukama vlasti kojom vlasnike hotela i sličnih objekata »kažnjava« za njihovo nestavljanje u funkciju.

– Porez na imovinu je u takvim slučajevima, poput godinama zatvorenog Haludova, dobro rješenje. Na taj se način one koji imaju objekte, a iz nekog razloga ih ne stavljaju u funkciju turizma, može penalizirati. Sada imate slučajeva da privatizirani objekti iz nekog razloga, bilo da vlasnik čeka da vrijednost nekretnine poraste pa je proda ili nekog drugog, stoje zatvoreni i zapušteni. Problem je u tome što zbog toga pati i sama destinacija kojoj se tako ruše kvaliteta i imidž, kazao je Ivandić, podsjetivši da i sama država ima neiskorištene imovine koju bi također trebala staviti u fukciju i od nje ostvarivati prihod.

»CRESANKA« NOVI VLASNIK ŠKVERA

Po pitanju preuzimanja, jedno se dogodilo i na Cresu. Ondje je, naime, Cresanka, najveća turistička tvrtka na ovom otoku, inače u talijanskom vlasništvu, preuzela cresko brodogradilište koje je bilo u financijskim problemima. Škver u Cresu, uz remont plovila kao primarnu djelatnost, planira i povećanje broja vezova kojima raspolaže u svojoj marini, a planira se i orijentirati na gradnju turističkih plovila.

 

Komentari: 

15 # bajkeesop 2014-02-11 07:39
vrlo dobar članak novinarke Alenke Juričić za razliku od onog laprdanja u Globusu. Vidi se da nisu samo Lošinjani izigrani nego i Bašćani, a vrlo vjerojatno ista sudbina čeka i Rabljane. Tamni oblaci nadvili su se nad Kvarnerom kao nikada do sada u povijesti.
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
11 # Moja kompanijaShkamp 2014-02-11 09:39
Citat esop:
vrlo dobar članak novinarke Alenke Juričić za razliku od onog laprdanja u Globusu.
Ne bi taj članak u Globusu nazvao laprdanjem nego odličnim promiđbenim uratkom ali samo za one koji ne znaju ko je i kakva je osoba lik iz te samoreklame. Novinarka je pisala samo što je on sam o sebi govorio. Kao na primjer:

"Život je, kaže, posvetio poslu. Privatni život je trpio, pa je danas razveden. Bivša supruga i djeca žive u Zagrebu, a Šolić živi i radi na Lošinju."
"Kažu da je bio pronicljiv, pa danas slovi za legendu malološinjskog turizma."
"Danas je gotovo sve u njegovim rukama. Često mu pobjegne: ‘moja kompanija’, ‘ja sam’, pa se ispravi: ‘mi smo’…"
"... kaže Šolić dok naručuje ručak. Pokušavamo se izvući da nismo gladni, ali on zove šefa kuhinje. Konobar ubrzo na stol iznosi ribu, škampe. Šolić priča, jede…Nastavlja i o golfu za koji, kaže, da je tek ideja u povojima. Bliže je realizaciji zdravstvenog, pa i medicinskog turizma."
I na kraju "Razgovarali smo tijekom posjeta i s Đurđicom Šimičić, direktoricom Turističke zajednice Grada Malog Lošinja, i još nekim Lošinjanima, no ispostavilo se da je glavni planer, strateg, financijer na otoku – Jadranka d.d., velika mama Malog Lošinja." a kako vidimo iz članka tata je onaj kojem je sve u rukama pa mu pobjegne 'moja kompanija i 'ja sam' :lol:
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
14 # kockarulet 2014-02-11 13:54
Šminker kockar niškoristi.Uniš tio nas je i bacio na ulicu.
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
14 # budučnost .. a što je toFiny 2014-02-11 10:16
Ukratko , rasprodaš stečeno zbog vlastitog interesa ,nakon toga ulogu sluge braniš floskulama koje nazivaju dokapitalizacij a, ulaganje stranih investitora .. nisu stranci pametni ni stručni ,nego jednako pokvareni kao i vrli organizator rasprodaje ..amen
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
11 # o lažljivcu je riječchiavlon - shkampu 2014-02-11 20:11
Shkamp, slučajno si zaboravio da je u tom članku u Globusu izjave dao i naš gradonačelnik. Tu je posebno naglasio da je biti gradonačelnik stresan posao i da je ovo njegov zadnji mandat, te da se više neće kandidirati za gradonačelnika. Slučajno si to zaboravio, ili? O kakvom je lažljivcu riječ, imati ćemo se prilike uvjeriti.
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
1 0 # ....Vule 2014-02-11 21:02
Citat chiavlon - shkampu:
Shkamp, slučajno si zaboravio da je u tom članku u Globusu izjave dao i naš gradonačelnik. Slučajno si to zaboravio, ili?
Zašto misliš da je zaboravio? Pa tema je Jadranka, a intervju je sa Šolićem. A jadranku Rusima nije prodao gradonačelnik nego šolić i njegova škvadra.
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
11 # ..Škampić 2014-02-11 22:18
Da a zemljište između Saborke i željezničkog tko je prodao? Prodao je Boris Badurina koji je na počeetku lobirao da se kvadrat zemlje proda po 7 EUR jer mu je bila ponuđena velika manća pa su vijećnici negodovali pa je onda počeo lobirati za 200 EUR-a da bi na kraju cijena bila 270EUR-a.Pitajt e malo vijećnike.
A Anto Nedić koji viri iz guzice Borisu stalno je govorio , tako je tako je i uopće nije razumio o čemu se radi.U ovom gradu se vodi
politika po modelu Mertzelice, ali pjevat će i ovi uskoro kod
USKOKA.A zbog Borisa i Nedića, Gari će loše završiti.Tako ti je to moj pajdo Vule.
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
1 0 # grancigulafebo 2014-02-11 21:52
Citat chiavlon - shkampu:
Slučajno si to zaboravio, ili? O kakvom je lažljivcu riječ, imati ćemo se prilike uvjeriti.

chiavalon nikada ne laže, samo mu ime kaže da govori istinu i ništa drugo nego istinu.
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
1 0 # pochito travajooprah 2014-02-12 07:48
ljudi moji, jučer sam bila kod bilježnika i nisam mogla ništa obaviti, jer radnici Jadranke masovno prodaju svoje dionice rusima. Opet stiže velika lova u Lošinj, stvarno smo postali najveći vešeraj u Hrvata.
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
1 0 # Ruskaia perestroykaIvanjuška 2014-02-12 09:34
Citat oprah:
ljudi moji, jučer sam bila kod bilježnika i nisam mogla ništa obaviti, jer radnici Jadranke masovno prodaju svoje dionice rusima. Opet stiže velika lova u Lošinj, stvarno smo postali najveći vešeraj u Hrvata.

Ali ne radi se ručno nego strojno pa se zove perestrojka :lol:
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
1 0 # adio pametižuži 2014-02-12 12:43
bravo Ivanjuška, ovo je prava slika za lošinjsku situaciju i perturbaciju.
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
1 0 # sochiŠkampić 2014-02-12 13:08
I s parama od Jadranke društvo je otišlo na olimpijadu u Sochi.
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
1 0 # $$$$$vladimirovič 2014-02-12 14:06
nekad se išlo u Dominikansku republiku i Kubu, a sada u Moskvu i Soči. Važno je da se naši menađeri odmore i skupe snage za napornu sezonu koja ih čeka. Čak su bili u svečanoj loži nekoliko redova ispod Putina.
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
1 0 # proud marymarko 2014-02-12 20:04
Citat vladimirovič:
Čak su bili u svečanoj loži nekoliko redova ispod Putina.
vladimiroviču, trebao bi biti ponosan da su naši Lošinjani u svečanoj loži, jer nikad do sada nismo imali takve visoko pozicionirane predstavnike.
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
1 0 # pitanje svimakmet 2014-02-13 00:16
Ekipa, mislite li Vi doista da bi, ako pohapse postojeće uprave i investitore i kvazi investitore, Vi znali bolje?
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
1 0 # kukurikutino 2014-02-13 07:45
Citat kmet:
Ekipa, mislite li Vi doista da bi, ako pohapse postojeće uprave i investitore i kvazi investitore, Vi znali bolje?

zašto bi ih pohapsili kad su njihovi na vlasti, vidjeti ćemo kako će se odvijati situacija u susjednoj državi.
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
11 # ...gost 2014-02-13 08:12
Pohapsit će oni sami sebe i poklat će se između sebe.A dali bismo znali bolje nije bitno,i sigurno nebismo tako loše kao oni.
Jadranka je oduvijek radila dobro i svi smo imali od Jadranke puno a ovako su si podijelili samo neki između sebe i mislim da nebu to samo tako išlo.I mi i naši sinovi smo ginuli u ratu za boljitak Jadranke,a ne da Šolić i Lekić to prodaju kao da im je ćaća preko UDBE to poklonio.
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
1 0 # kukuleleštef 2014-02-13 11:55
Citat gost:
...a ne da Šolić i Lekić to prodaju kao da im je ćaća preko UDBE to poklonio.
za sada im dobro ide, a kako će priča završiti bumo vidili.
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
13 # !!!! ?Činovnik 2014-02-13 12:09
Neznam sto si i koliko imao ti od Jadranke, ja gotovo ništa ako izuzmemo opći značaj za život zajednice,ali svejedno se radujem novim ulaganjima i napretku Lošinjskog gospodarskog giganta. Tko je bio vlasnik jučer,tko je danas a tko će biti sutra neće zanimati radnike ako za svoj rad budu korektno plaćeni. Zato sačekajmo i vidjet ćemo kako će se stvari dalje odvijati.
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
1 0 # miserabiliradnik 2014-02-13 13:37
Citat Činovnik:
Tko je bio vlasnik jučer,tko je danas a tko će biti sutra neće zanimati radnike ako za svoj rad budu korektno plaćeni.
upravo se o tome radi, gledao sam na televiziji kako su prošli strani radnici na izgradnji objekata u Sočiu. Kada je sve bilo gotovo dobili su neku sitnu lovu i potjerali su ih nazad u njihove zemlje. Samo što će ovdje biti obratno, oni će ostati gospodariti a sve koji im više ne trebaju će potjerati.
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
1 0 # revolucijabuzara 2014-02-13 14:25
Šta vi imate protiv ovih?
Imamo letve.
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
02 # Turistička klsalažovi 2014-02-13 22:26
Lažovi su večeras pričali o projektima na Lošinju koji već stoje dvije godine. Kada pada kiša i kad se vozim doma na Poljanu na lokvama vode polomim auto.Đuro nije mogao naći dva veća lažljivca od ovo dvoje a mislim da je to ipak plaćena reportaža.
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
0 0 # ko to kažemario 2014-02-14 08:01
Citat lažovi:
Lažovi su večeras pričali o projektima na Lošinju koji već stoje dvije godine.
prema riječima glasnogovornice Grada radovi na šetnici i biciklističkoj stazi od predjela Rujnica do Poljane su nastavljeni, pa će do početka sezone biti gotova rekonstrukcija državne ceste D-100, javna rasvjeta uz šetnicu, biciklistička staza, veliki parking, dva nova ulaza u naselje Poljana i četiri ugibališta.
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
0 0 # krasnaja poljanalurdo 2014-02-14 07:20
Citat lažovi:
Kada pada kiša i kad se vozim doma na Poljanu na lokvama vode polomim auto.
..i ne samo vi stanovnici Poljane, nego i mi ostali kada idemo na put prema Cresu oštećujemo aute ili kombije. Čuje se da Lučka uprava nabavlja 6 pontona za privez barki za lokalno stanovništvo, pitam se samo gdje će ti ljudi parkirati svoje aute kada dođu na Poljanu.
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
32 # Poštujte naše znakovePolicajac 2014-02-14 08:23
Ajde ne kakite, tko bi vama ugodio. Pri dolasku na područje Poljane znak je za gradilište i ograničenje brzine na 20km/h. Kada hrvatske ceste srede kolnik tek tada logično je da se uredi zelena površina jer nakon njih ništa nebi ostalo.poseban pozdrav svim kritičarima gdje god bili i sretno vam Valentinovo.
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
15 # 15km/hpušmipuli 2014-02-14 09:17
Citat Policajac:
Ajde ne kakite, tko bi vama ugodio. Pri dolasku na područje Poljane znak je za gradilište i ograničenje brzine na 20km/h. Kada hrvatske ceste srede kolnik tek tada logično je da se uredi zelena površina jer nakon njih ništa nebi ostalo.poseban pozdrav svim kritičarima gdje god bili i sretno vam Valentinovo.

Ajde policajče ne kaki.. Ti sa svojim službenim autom voziš po Poljani bez straha jer ne plaćaš servis auta. A mi ostali koji plaćamo cestarinu na tehničkom i u svakoj litri goriva ne želimo desetljećima voziti po lokvama i rupetinama pogotovo unazad godinu dana. Jeli na cijelu investiciju stvarno toliki trošak nekoliko kolica asfalta i par sati rada valjka. Ma jok. Lakše napičit znak ograničenja na 20 km/h pa se vi vozite.
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
0 0 # oleksandrjani 2014-02-24 07:10
naši oligarsi su uznemireni, čini se da se sprema bežanija jer treba spašavati lovu i živu glavu.
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj

Dodaj komentar

Komentari koji nemaju veze s temom članka uz koji su uneseni bit će uklonjeni. Za unos "off topic" komentara mogu se koristiti stranice SVAŠTARA 2, SVAŠTARA, ŠKOVACA i SATIRIČKI PRILOZI. Uredništvo ne snosi odgovornost za sadržaj komentara.

Sigurnosni kod
Osvježi

● ZADNJI KOMENTARI

  • Grad u kojem djeca nisu važna

    gost 17.04.2025 19:51
    Kako nas prave budalama
    Evo kako Anin izborni tim pravi budale od birača. 10. svibnja 2021. oglasio je kako će kula Kaštel postati prekrasno mjesto za održavanje kulturnih i glazbenih programa ("...jer ovo je Grad za tebe..."). Od tog izbornog obećanja ostvaren je u 4 godine ...

    Read more...

     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    NN 17.04.2025 18:04
    Sramoćenje kontaktom
    Na tvoje pozive na izjašnjavanje nitko se ne odaziva samo zbog tebe. Zbog nasilnišva, bahatosti i bezobrazluka. Za druge ne znam ali mene bi bilo sram odazvati se. Evo na primjer kako reagiraš na moj komentar o Aninom "odličnom razgovoru". Ničim izazvan ...

    Read more...

     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    hranitelj tuljana 17.04.2025 14:50
    Mit tirolska salammen
    Ma, dobro, još jedan generički, bezazleni komentar. Sendvič zarađen! Ali kako to da ne zaluta u 10 dana baš ni jedan Lošinjan koji bi htio da HDZ izgubi izbore, nije mi jasno. Mislim, pristup je slobodan. Ja znam da Lošinjani više ne doživljavaju ovo ...

    Read more...

     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    NN 17.04.2025 12:38
    Što je to "odličan razgovor"?
    Odličan razgovor je ono kad ti "novinar" postavlja samo pitanja koja si mu poslao dan ranije. I ne postavi nedajbože neko podpitanje na koje nisi spreman.

    Read more...

     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    gost 16.04.2025 17:56
    Operacija Fokus na rezultate
    U okviru predizborne operacije Fokus na rezultate Ana Kučić je na fejsu objavila ushićeni slavljenički status: "Iza nas su četiri godine rada, izazova i velikih rezultata – više od 117 milijuna eura ulaganja na području našeg grada!" Poziva nas da ...

    Read more...

     
  • Tko je odgovoran za bujanje ilegalne gradnje?

    Gost 16.04.2025 14:11
    Odgovornost za divlju gradnju
    Odgovor na pitanje u naslovu glasi - odgovorna je gradonačelnica koja izjavljuje ""Svaki vikend kada komunalno redarstvo više nije na terenu rade, vikendima nastaju nova zdanja, od petka popodne do pon ujutro i toga zaista ima sve više diljem ...

    Read more...

     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    gost 16.04.2025 10:54
    Izborna prevara
    Svatko tko je glasao za AK zbog obećanja koja je dala u svom izbornom programu objavljenom prije 4 godine ima puno pravo biti nezadovoljan, kako kažaš jer nije ništa dobio. Jer izborni program je zapravo ugovor između političara i birača. AK i HDZ su ...

    Read more...

     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    Žuja 15.04.2025 19:40
    Mi žicari
    Gradonačelnica se na fejsu hvali izvješćem o žicanju europske love a neki lik komentira da S obzirom da znam, da se u poslijednje vrijeme profitira iskljucivo i sa mo ako imate iskaznicu HDZ-a, pa vas pitam ovim putem, DALI JOS PRIMATE U CLANSTVO U ...

    Read more...

     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    ..... 15.04.2025 11:57
    ..,..
    ignoriraju budalu

    Read more...

     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    hranitelj tuljana 15.04.2025 10:45
    Pa pitaj ju
    Pa pitaj ju, možeš na Fejsu. Mi ovdje ne umijemo čitati misli. Kad smo već kod Ane, hoće li osmi dan ovdje doći netko tko želi da HDZ ode s vlasti, sedam dana pitam i nitko da se javi...

    Read more...

     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    NN 15.04.2025 10:10
    Naše a njihovo
    Ana jako voli fraze sa "naš". Naš Mali Lošinj, naš otok, naša prekrasna luka Mali Lošinj, naš grad ... Na koga misli kad kaže to "naš"?

    Read more...

     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    NN 15.04.2025 09:59
    Zna se da se ne zna
    S voditeljom "odličnog razgovora" se kao obično slikala prsa o prsa. Uz konjske osmjehe pokazuju pobjednički uzdignute palce. Ne znam koja je njegova uloga o transformaciji "našeg" Malog Lošinja u njena dva mandata. Ma ne zna se nida se nekakva ...

    Read more...

     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    Gost 15.04.2025 06:47
    OMG
    Plaćenim oglasom nam s fejsa Kučićka razdragano javlja da je imala odličan razgovor o transformaciji "našeg" Malog Lošinja u njena dva mandata. Ono postao prvi od tisuću otoka i grad za tebe.

    Read more...

     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    gost 14.04.2025 14:06
    staro za novo
    Pa stalno se izvlače stare stvari :lol: Da nema starih stvari i ideja ne bi imala što staviti u izborni program. Ono "Prvi od tisuću otoka" je potrošeno, a program "Grad za tebe" ostavlja neizvršen pa može ponovno obećavati isto. Čak i ono već ...

    Read more...

     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    gost 14.04.2025 13:49
    Nepotrebno pitanje
    Znači bio si kako sam napisao preglup da bi shvatio smisao jednostavnog pitanja.Pitanje m "Što smo kao građani Malog Lošinja dobili tim putovanjem osim ovih 15 fotki gradonačelnice s nekakvim Turčinom?" ništa nisam signalizirao anonimnom dripcu koji već ...

    Read more...

     
  • Tko je odgovoran za bujanje ilegalne gradnje?

    gost 14.04.2025 13:24
    Izmotavanje anonimnog papka
    A ovo je pokušaj odvraćanja pozornosti od smušenog, zbog unutarnje kontradikcije logički problematičnog pitanja na koje implicitno daješ odgovor. Vjerojatno ti se omaknulo jer kao anonimni papak nemaš muda Banića izravno pitati za razloge izostanka ...

    Read more...

     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    hranitelj tuljana 14.04.2025 13:23
    Jednostavno
    Shvatio sam da nisi zadovoljan. Ne znam što su građani dobili, što su trebali dobiti od toga. Pa ako nisi zadovoljan, a signaliziraš da nisi, jednostavno pitanje je želiš li da HDZ ode s vlasti. Da/Ne?

    Read more...

     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    gost 14.04.2025 13:03
    Jesi li glup ili se praviš blesav?
    Moje pitanje je glasilo "Što smo kao građani Malog Lošinja dobili tim putovanjem osim ovih 15 fotki gradonačelnice s nekakvim Turčinom?". A ti mi postavljaš protupitanje "želiš li da HDZ ode s vlasti, ili si ovo napisao samo zbog nezadovoljstva što ...

    Read more...

     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    hranitelj tuljana 14.04.2025 11:57
    Ciao!
    Caro amico, želiš li da HDZ ode s vlasti, ili si ovo napisao samo zbog nezadovoljstva što "nisi ništa dobio" a smatraš da si trebao?

    Read more...

     
  • Tko je odgovoran za bujanje ilegalne gradnje?

    hranitelj tuljana 14.04.2025 11:29
    ...
    Ovdje se radi o nekoj varijanti legende o Loch Nessu, s tim da ovdje svi pričaju o bespravnoj gradnji, ali izgleda prave se da je ne vide na južnoj strani Lošinja, nestvarna situacija.

    Read more...

     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    gost 13.04.2025 16:01
    Fokus na rezultat
    Kad smo kod fokusa na rezultate, bacimo ga i na rezultat ovog putovanja: U turskom gradu Bodrumu, u dvorcu izgrađenom u 15.om stoljeću, svečano je potpisan sporazum o bratimljenju dvaju gradova, turskog Bodruma i hrvatskog Malog Lošinja za što su ...

    Read more...

     
  • Tko je odgovoran za bujanje ilegalne gradnje?

    gost 13.04.2025 15:28
    Smušenjak
    Pita je li se Banić oglasio i u istoj rečenici pita zašto nije :lol:

    Read more...

     
  • Tko je odgovoran za bujanje ilegalne gradnje?

    hranitelj tuljana 13.04.2025 13:43
    Spasimo Trasorku!
    Je li se Banić oglasio u vezi Trasorke i okolice i zašto nije?

    Read more...

     
  • Tko je odgovoran za bujanje ilegalne gradnje?

    gost 13.04.2025 13:33
    Vodni redar protiv bespravne gradnje
    Uz Purićev članak "Od danas ovlasti komunalnim redarima za zatvaranje gradilišta" na otoci.net na fejsu se oglasio Petar Banić.https://w ww.otoci.net/in dex.php/u-polit ici/19263-od-da nas-ovlasti-kom unalnim-redarim a-za-zatvaranje -gradilista ...

    Read more...

     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    gost 13.04.2025 10:10
    Opijelo za veterinarovu postavu
    Veterinar je obavio posao. Veterinar može ići na farmu. Vrijeme je za drugu postavu žetončića. i.imgur.com/qdnFPdq.jpg (http://i.imgur.com/qdnFPdq.jpg)

    Read more...

     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    gost 13.04.2025 09:44
    Pažnja "dobrog gospodara"
    Pitanje vijećnika u svezi tobože darovanja a zapravo kupovanja derutne zgrade s obvezom prema "darovatelju": „Odlukom vlade RH na sjednici održanoj 26. 10. 2018. godine, RH je darovala zgradu carine radi uređenja zgrade u svrhu smještaja tijela državne ...

    Read more...

     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    Ken 13.04.2025 08:50
    Usprkos zabrani govori tabla
    Strah me ući u zgradu, ali pred njom još stoji tabla s pozivom PRIDRUŽITE NAM SE! I JOIN US! ali od kiše, sunca i vremena se ostali tekst ne vidi jer je izblijedio. I to je jedna od činjenica koja unatoč njenoj zabrani govori da se ništa nije radilo.

    Read more...

     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    Ken 13.04.2025 08:33
    Pitaš a već znaš. Trol.
    Ja nemam nadosjetilne sposobnosti da kao ti znam za druge, ali za mene je problem samo u tebi. Tebi treba okidač da možeš nastaviti svoje bjesomučne trolerske tirade. Ja ti ga ne dam. Uostalom, odgovori ti ni ne trebaju. Ti već znaš "da ovdje nitko ...

    Read more...

     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    hranitelj tuljana 13.04.2025 08:31
    ....
    HDZ je ove godine pokrenuo otvoreni rat protiv turizma, poglavito malih iznajmljivača. To su učinili ničim izazvani, za tako nečim nije bilo nikakve potrebe. Samo su Možemaši i njihovi mediji to tražili, nitko više. HDZ je poslušao možemaše i njihove ...

    Read more...

     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    hranitelj tuljana 13.04.2025 07:42
    Ne...
    Pa opet, cijelo vrijeme mi odgovarate na komentare, koristeći puno, puno više slova od običnog da/ne. Dakle nije problem u meni i da ne želite samnom komunicirati nego ne želite odgovoriti na to pitanje. Da, komentari jesu kritički nastrojeni prema ...

    Read more...

ZADNJI KOMENTARI (desno)

  • Grad u kojem djeca nisu važna

    gost 17.04.2025 19:51
    Kako nas prave budalama
    Evo kako Anin izborni tim pravi budale od birača. 10. svibnja 2021. oglasio je kako će kula ...
     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    NN 17.04.2025 18:04
    Sramoćenje kontaktom
    Na tvoje pozive na izjašnjavanje nitko se ne odaziva samo zbog tebe. Zbog nasilnišva ...
     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    hranitelj tuljana 17.04.2025 14:50
    Mit tirolska salammen
    Ma, dobro, još jedan generički, bezazleni komentar. Sendvič zarađen! Ali kako to da ne ...
     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    NN 17.04.2025 12:38
    Što je to "odličan razgovor"?
    Odličan razgovor je ono kad ti "novinar" postavlja samo pitanja koja si mu poslao dan ranije.
     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    gost 16.04.2025 17:56
    Operacija Fokus na rezultate
    U okviru predizborne operacije Fokus na rezultate Ana Kučić je na fejsu objavila ...
     
  • Tko je odgovoran za bujanje ilegalne gradnje?

    Gost 16.04.2025 14:11
    Odgovornost za divlju gradnju
    Odgovor na pitanje u naslovu glasi - odgovorna je gradonačelnica koja izjavljuje ""Svaki ...
     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    gost 16.04.2025 10:54
    Izborna prevara
    Svatko tko je glasao za AK zbog obećanja koja je dala u svom izbornom programu objavljenom ...
     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    Žuja 15.04.2025 19:40
    Mi žicari
    Gradonačelnica se na fejsu hvali izvješćem o žicanju europske love a neki lik komentira da ...
     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    ..... 15.04.2025 11:57
    ..,..
    ignoriraju budalu
     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    hranitelj tuljana 15.04.2025 10:45
    Pa pitaj ju
    Pa pitaj ju, možeš na Fejsu. Mi ovdje ne umijemo čitati misli. Kad smo već kod Ane, hoće ...
     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    NN 15.04.2025 10:10
    Naše a njihovo
    Ana jako voli fraze sa "naš". Naš Mali Lošinj, naš otok, naša prekrasna luka Mali Lošinj, naš ...
     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    NN 15.04.2025 09:59
    Zna se da se ne zna
    S voditeljom "odličnog razgovora" se kao obično slikala prsa o prsa. Uz konjske osmjehe ...
     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    Gost 15.04.2025 06:47
    OMG
    Plaćenim oglasom nam s fejsa Kučićka razdragano javlja da je imala odličan razgovor o ...
     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    gost 14.04.2025 14:06
    staro za novo
    Pa stalno se izvlače stare stvari :lol: Da nema starih stvari i ideja ne bi imala što staviti ...
     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    gost 14.04.2025 13:49
    Nepotrebno pitanje
    Znači bio si kako sam napisao preglup da bi shvatio smisao jednostavnog pitanja.Pitanje ...
     
  • Tko je odgovoran za bujanje ilegalne gradnje?

    gost 14.04.2025 13:24
    Izmotavanje anonimnog papka
    A ovo je pokušaj odvraćanja pozornosti od smušenog, zbog unutarnje kontradikcije logički ...
     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    hranitelj tuljana 14.04.2025 13:23
    Jednostavno
    Shvatio sam da nisi zadovoljan. Ne znam što su građani dobili, što su trebali dobiti od ...
     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    gost 14.04.2025 13:03
    Jesi li glup ili se praviš blesav?
    Moje pitanje je glasilo "Što smo kao građani Malog Lošinja dobili tim putovanjem osim ovih ...
     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    hranitelj tuljana 14.04.2025 11:57
    Ciao!
    Caro amico, želiš li da HDZ ode s vlasti, ili si ovo napisao samo zbog nezadovoljstva ...
     
  • Tko je odgovoran za bujanje ilegalne gradnje?

    hranitelj tuljana 14.04.2025 11:29
    ...
    Ovdje se radi o nekoj varijanti legende o Loch Nessu, s tim da ovdje svi pričaju o bespravnoj ...
     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    gost 13.04.2025 16:01
    Fokus na rezultat
    Kad smo kod fokusa na rezultate, bacimo ga i na rezultat ovog putovanja: U turskom gradu ...
     
  • Tko je odgovoran za bujanje ilegalne gradnje?

    gost 13.04.2025 15:28
    Smušenjak
    Pita je li se Banić oglasio i u istoj rečenici pita zašto nije :lol:
     
  • Tko je odgovoran za bujanje ilegalne gradnje?

    hranitelj tuljana 13.04.2025 13:43
    Spasimo Trasorku!
    Je li se Banić oglasio u vezi Trasorke i okolice i zašto nije?
     
  • Tko je odgovoran za bujanje ilegalne gradnje?

    gost 13.04.2025 13:33
    Vodni redar protiv bespravne gradnje
    Uz Purićev članak "Od danas ovlasti komunalnim redarima za zatvaranje gradilišta" na otoci.net ...
     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    gost 13.04.2025 10:10
    Opijelo za veterinarovu postavu
    Veterinar je obavio posao. Veterinar može ići na farmu. Vrijeme je za drugu postavu žetončića.
     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    gost 13.04.2025 09:44
    Pažnja "dobrog gospodara"
    Pitanje vijećnika u svezi tobože darovanja a zapravo kupovanja derutne zgrade s obvezom ...
     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    Ken 13.04.2025 08:50
    Usprkos zabrani govori tabla
    Strah me ući u zgradu, ali pred njom još stoji tabla s pozivom PRIDRUŽITE NAM SE! I JOIN ...
     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    Ken 13.04.2025 08:33
    Pitaš a već znaš. Trol.
    Ja nemam nadosjetilne sposobnosti da kao ti znam za druge, ali za mene je problem samo u ...
     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    hranitelj tuljana 13.04.2025 08:31
    ....
    HDZ je ove godine pokrenuo otvoreni rat protiv turizma, poglavito malih iznajmljivača. To su ...
     
  • Sponzorirani »Fokus na rezultate«

    hranitelj tuljana 13.04.2025 07:42
    Ne...
    Pa opet, cijelo vrijeme mi odgovarate na komentare, koristeći puno, puno više slova od ...