Prema shvaćanju naših epidemiologa i DIP-a temeljna ljudska prava i slobode ovise o tjelesnoj temepraturi. No takvim shvaćanjima se ne treba čuditi s obzirom na iskustvo kojim nas je obogatila pojava koronavirusa. Ako je bez puno pitanja, bez opiranja i bez posljedica gradonačelnica Malog Lošinja mogla zabraniti ljudima rad i kretanje, onda i jedno državno tijelo – DIP – može ukinuti i pravo glasa onima koji imaju povišenu temepraturu ⮞
Koronavirus kod ljudi napada dišni sustav, a u Republici Hrvatskoj je napao Ustav. Prvo su stradala ustavna prava na rad i slobodno kretanje. Neki gradonačelnici i načelnici lokalnih stožera su si u napadu panike uzeli pravo zabranjivati rad i kretanje, a potom ih je u kršenju Ustava oponašao i nacionalni stožer (O uzurpaciji ustavnih prava od strane nacionalnog stožera civilne zaštite napisao sam članak „Virus koji nije opasan samo za zdravlje"). O tome će nakon parlamentarnih izbora konačno raspravljati i Ustavni sud RH.
No kako koronavirus nije nestao tako nije prestalo ni čerupanje ustavnih prava građana. Nastavlja se uskraćivanjem ustavnog prava na glasovanje, odnosno biranje zastupnika u Saboru RH. Kao i prigodna korona diktatura i otimanje prava na biranje je medicinski, preciznije infektološki potpomognuta. Svjedoci smo da je Državno izborno povjerenstvo (DIP) u suradnji s Hravatskim zavodom za javno zdravstvo (HZJZ) izdalo tehničke upute za provođenje Izbora za zastupnike u Hrvatski Sabor 2020. g. kojima se hladno i bez krzmanja oduzima pravo glasa građanima koji imaju tjelesnu temperaturu višu od 37,2 ° C kao i osobama koji su pozitivne na virus COVID-19. Nakon reakcije Ustavnog suda i javnosti upute su korigirane, tako da se osobama s temperaturom višom od 37,2 °C i s respiratornim simptomima nije izričito zabranje biranje već im se preporučuje javljanje telefonom nadležnom liječniku!
Ustav RH, u glavi Zaštite ljudskih prava i temeljnih sloboda, u članku 45. utvrđuje da hrvatski državljani imaju opće i jednako biračko pravo s navršenih 18 godina u skladu sa zakonom. Biračko se pravo ostvaruje na neposrednim izborima tajnim glasovanjem. Birači imaju opće i jednako biračko pravo u izborima za Hrvatski sabor, Predsjednika Republike Hrvatske i Europski parlament te u postupku odlučivanja na državnom referendumu u skladu sa zakonom. Hrvatski propisi također ne poznaju kategoriju oduzimanja biračkog prava pa nije definiran ni postupak kojim bi se to pravo nekome oduzelo. Bez obzira na navedene činjenice „stručnjaci" u DIP i HZJZ odnosno pravnici i epidemiolozi u tim institucijama su hladno uskratili biračko pravo građanima koji imaju malo višu tjelesnu temperaturu ili su pozitivni na COVID-19.
I mrtvi mogu glasati?
Osim što je skandalozna odluka kojom se neustavno i nazakonito nekim građanima uskraćuju biračka prava skandalozna je tehnička i sadržajna razine same upute. Uputa je na razini pučkoškolskog uratka. U ispravljenoj tehničkoj uputi, a prvotnoj je bilo bilo zabranjeno pristupiti biračkom mjestu i s malo povišenom temepraturom, se navodi:
„Preporučuje se biračima da u jutarnjim satima izmjere tjelesnu temperaturu. Ako je u jutarnjim satima tjelesna temperatura viša od 37,2 °C i/ili ako birači imaju respiratorne simptome ili druge simptome karakteristične za SARS-CoV-2 (COVID-19), preporučuje se biračima da se jave telefonom nadležnom liječniku."
Nejasno je što će birači učiniti nakon što se jave nadležnom liječniku. Nadležni liječnik je obiteljski liječnik. Izbori su u nedjelju, pa je zanimljivo pitanje tko li će radi povišene temperaturu zvati svoga obiteljskog liječnika neradnog dana. Hoće li biti dežurnih liječnika u nedjelju? Što će liječnika pitati osoba koja ima temperaturu 37,3? Hoće li pitati liječnika da ga pregleda, ili će mu reći da ga naiva samo zato jer to traži DIP. Hoće li liječnik obavijsetiti birački odbor da ga je birač kontaktirao? Da li DIP i HZJZ ovom odredbom daju obiteljskim liječnicima ekskluzivno pravo da oni svojom voljom odnosno dijagnozom ukidaju ustavna prava građanima na glasanje?
Prema ovoj tehničkoj uputi DIP i HZJZ biračko pravo glasa u RH imaju punoljetni građani s temperaturom nižom od 37,2 °C. Dakle cenzus za glasanje je temperatura do 37,2 °C. Zlobnici bi rekli da je cenzus tako određen jer on omogućava da i mrtvi mogu glasati. S obzirom da se radi samo o preporuci biračima da izmjere ujutro temeperaturu, nejasno je kako će birački odbor znati da je birač poštovao preporuku, kao što je i nejasno zašto bi birač uopće nakon umivanja i pranja zuba u izbornu nedjelju mjerio tjelesnu temperaturu. A teško je vjerovati da će kakvog uspaljenog stranačkog vojnika malo povišena tjelesna temperatura odvratiti od dolaska na biralište.
Ukratko, prema shvaćanju naših epidemiologa i DIP-a temeljna ljudska prava i slobode ovise o tjelesnoj temepraturi. No takvim shvaćanjima se ne treba čuditi s obzirom na iskustvo kojim nas je obogatila pojava koronavirusa. Ako je bez puno pitanja, bez opiranja i bez posljedica gradonačelnica Malog Lošinja mogla zabraniti ljudima rad i kretanje, onda i jedno državno tijelo – DIP – može ukinuti i pravo glasa onima koji imaju povišenu temepraturu. Možemo li u budućnosti očekivati da bolesni neće imati pravo glasa i koje će ga dijagnoze poništavati?
Razlika između izolacije i samoizolacije
Jednako tako neprecizna i sadržajno besmislena je i odredba iz tehničke upute kojom se zabranjuje glasanje pozitivnim na COVID-19. Odredba glasi:
„Biračima kojima je dijagnosticirana zaraza sa SARS-CoV-2 (COVID-19) neće se moći osigurati glasanje s obzirom da im je izrečena mjera izolacije (čl. 21. Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti), a koja uključuje i zabranu kontakata sa svim drugim osobama, pa samim time i kontakta sa članovima biračkog odbora."
Ta odredba je u suprotnosti s nedavnim izjavama člana Stožera civilne zaštite RH i čelnika HZJZ Krunoslava Capaka da osobe u izolaciji mogu slobodno glasovati. Problematična, neprecizna i kontradiktorna je to odredba jer pravna norma čl.21. Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti na koju se poziva tehnička odredba sadrži i odredbu koja govori da se zaražene osobe mogu izolirati u vlastitom domu - samoizolaciji. Inače u samoizolaciji je većina zaraženih osoba, samo manji dio njih se liječi u bolnicama. U istoj tehničkoj uputi za provođenje narednih izbora se navodi da osobe u samoizolaciji mogu glasati izvan biračkog mjesta na način da će članovi biračkog odbora koji posjećuju birača koji je u samoizolaciji omogućuju biraču glasanje isključivo na način da sve radnje obavljaju ispred ulaznih vrata u stan/kuću u kojem/kojoj se birač nalazi. Prilično zbunjujuće. Dakle birači kojima je dijagnosticirana zaraza COVID-19 neće se moći osigurati glasanje s obzirom da im je izrečena mjera izolacije a (mobilni) birački odbori će biraču u samoizlaciji omogućiti glasanje ispred ulaznih vrata?
Zaražena osoba COVIDOM-19 koja je u izolaciji prema DIP-u ne može glasati ali zaražena osoba COVIDOM-19 koja je u samoizolaciji može glasati ispred vrata. Razlika između izolacije i samoizolacije je samo. Samo je razlika koja nekim zaraženim COVID-om 19 omogućava glasanje a nekim zaraženim COVID-om 19 to onemogućava glasanje. Nakon ovih izbora bi se mogla pojaviti još jedna vrsta zaraženih koronavirusom, pored asimptomatskih bolesnika pojavit će se asimpatični bolesnici - bolesnici zaraženi virusom koji ne mogu glasati. Takvih nesuvislih odredbi iz tehničke upute DIP-a se ne bi posramila ni stručna služba Grada Malog Lošinja.
Bezobzirno kršenje temeljnih a ustavom zaštićenih ljudskih prva i sloboda može se još nekako razumjeti od strane epidemiologa iz HZJZ-a ali je teško shvatljivo da to rade vrhunski i iskusni pravni stručnjaci mahom iz redova sudaca iz DIP-a. Očito je da će Ustavni sud i nakon ovih izbora imati puno posla u zaštiti Ustava RH od opasnih infekcija koje šire epidemiolozi.
Komentari:
Zaraženima se ne smije uskratiti biračko pravo
www.index.hr/.../2195174.aspx
Procjene UNCTAD-a pokazuju i da bi se u najteže pogođenim zemljama, poput Tajlanda, Jamajke i Hrvatske, moglo snažno, dvoznamenkastim stopama smanjiti i zapošljavanje nekvalificirani h radnika, a posebice žena.
Iako inače čine oko 54 posto ukupno zaposlenih u globalnom sektoru smještaja i prehrane, UNCTAD procjenjuje da će ih zbog toga što ipak većinom rade sezonski i na slabije kvalificiranim poslovima, prije i otpuštati, a i manje je vjerojatno da će dobiti naknade za nezaposlene ili druge.
A Plenković u lovu na glasove obznanjuje Briga za radnike počinje sigurnom plaćom
Podsjetimo, Državno izborno povjerenstvo (DIP) je već danima pod žestokim kritikama u javnosti zbog svoje odluke da dijelu birača oduzme biračko pravo na ovim izborima.
DIP je zbog toga samo par dana pred izbore promijenio svoje ranije upute vezane za glasanje osoba koje bi mogle biti zaražene koronavirusom, ali nije promijenio svoje ključno pravilo, koje je bez dvojbe protuustavno, a riječ je o zabrani glasanja zaraženima koronavirusom i onima za koje se sumnja da su zaraženi.
www.index.hr/.../2195150.aspx