Prije nekoliko dana bila je treća obljetnica zadnjih lokalnih izbora kada je s većinom manjom od jedan posto birača za gradonačelnicu izabrana Ana Kučić. To je prigoda da se osvrnemo na rezultate njenog rada i provjerimo koliko predizbornih obećanja je ispunila te tako ocijenimo njenu vjerodostojnost. Za analizu rezultata nakon tri godine njenog mandata koristio sam tiskani materijal pod sloganom LOŠINJ Prvi od 1000 otoka kao naslovom dijeljen u predizbornoj kampanji 2017. Započet obećanjem „još bolje budućnosti" uz mantre o snažnom gospodarstvu, daljnjem održivom razvoju, očuvanju kulturnog i geografskog otočnog identiteta i t. d. naslijeđene iz izbornih obećanja bivšeg gradonačelnika materijal poziva da ne zaboravimo vrlo problematičnu tvrdnju „Lošinj je, i mora ostati PRVI OD 1000 OTOKA!" ⮞
Prvo obećanje u predizbornoj knjižici koja na svakoj stranici podsjeća da je LOŠINJ Prvi od 1000 otoka jeste da će Lošinj biti prvi u kreiranju novih kvalitetnih radnih mjesta. Umjesto strategije, programa, mjera i aktivnosti kojima će kreirati nova kvalitetna radna mjesta, u podnaslovu prvog obraćanja gradonačelnica piše „Rekonstrukcija zračnog pristaništa Mali Lošinj", a u tekstu obećava obnovu zračnog pristaništa Mali Lošinj u kojem Grad Mali Lošinj ima manje od 5% vlasništva. Ni jedne jedine riječi o zapošljavanju, pa ni o zapošljavanju u samoj zračnoj luci, nego se nabrajaju tipovi aviona, njihovi putnički kapaciteti te navode projekcije dolazaka avionskih turista. Kako god bilo, od rekonstrukcije zračne luke ni nakon tri godine nema ništa. Nema ničega ni od kreiranja radnih mjesta, osim u dva poznata slučaja u samoj gradskoj upravi gdje je zaposlila osobu blisku vrlo kooperativnom predsjedniku gradskog vijeća i stručnu osobu da joj vodi osobnu PR kampanju, a koja je formalno zaposlena kao viši stručni suradnik za poreze.
Obećala je i da će biti prva na usluzi gospodarstvu i građanima navevši da će Grad Mali Lošinj uvesti sustav nagrađivanja gradskih službenika i njihovo ocjenjivanje od strane građana te da će status rješavanja njihovih predmeta biti objavljivani na internetskim stranicam grada. To obećanje nije ispunjeno, a status rješavanja svojih predmeta građani i poduzetnici još uvijek mogu mogu samo sanjati. Ne samo da rad gradske uprave nije popravila i unaprijedila te pretvorila u efikasan javni servis, nego ga je dodatno unazadila i pokvarila. Ne samo da na stranici grada građani i poduzetnici ne mogu pratiti stanje svojih predmeta nego na toj istoj stranici građani ne mogu naći ni podatke i informacije koje moraju biti javne. Kako je naopak sustav transparentnosti uvela u poslovanje Grada govore i ponosne izjave gradske službenice za informiranje koja se hvali da na web stranicu uspijeva staviti informacije koje javnost ne može vidjeti. Građani ne mogu vidjeti ni zapisnike sa sjednica odbora Gradskog vijeća pa ni gradske komisije za raspolaganje nekretninama. Zbog toga ni gradski vijećnici, a kamoli javnost, nemaju pojma o tome kome i za koliko je prodana silna gradska imovina. To zna samo gradonačelnica. Toliko o gradskoj upravi na usluzi gospodarstvu i građanima.
Obećanje – Prvi u urbanističkim rješenjima
Prilično je nejasno koji bi to kriteriji ocjenjivanja trebali biti primijenjeni da bi netko mogao biti ocijenjen kao prvi u urbanističkim rješenjima. No o tome je kao kandidatkinja za gradonačelnicu Ana Kučić ipak napisala jednu dugu, a sadržajno besmislenu rečenicu: „Održivim i arhitektonski prihvatljivim donošenjem prostornih i urbanističkih planova uz savjetovanje sa zainteresiranom javnošću, stvorit ćemo preduvjete koji su u interesu rasta Malog Lošinja i njegovih gospodarskih, stambenih i turističkih kapaciteta uvažavajući pritom prije svega interese građana".
Ako sve ove floskule nije sam smislila, onaj koji ih joj je suflirao učinio joj je medvjeđu uslugu. Čak i laik se mora upitati kakvo je to „arhitektonski prihvatljivo donošenje prostornih i urbanističkih planova"? Očito je da kandidatkinja za gradonačelnicu ni u dva mandata kao zamjenica gradonačelnika nije naučila razlikovati arhitekturu od urbanizma, pa ni danas ne bi mogla nikome, osim svoj odanoj sljedbi mogla objasniti što je to „arhitektonski prihvatljivo donošenje prostornih planova". Floskulu o arhitektonskoj prihvatljivosti planova kandidatkinja završava licemjernom tvrdnjom da će se planovi donositi uvažavajući prije svega interese građana. Koliko je interes građana njoj bitan pokazuje donošenje planova po hitnom postupku prema željama odabranih i prihvatljivih investitora. Najbolja ilustracija je postupak odlučivanja o izradi dva prostorna plana po hitnom postupku na zadnjoj prošlogodišnjoj sjednici GV, a oba su prema narudžbi investitora kakav se samo poželjeti može. Također će i na idućoj sjednici 29. svibnja 2020. biti usvojene dvije odluke o izradi prostornih planova prema narudžbi istog investitora. Naravno, sve takve odluke su nezakonite, ali o tome drugom prilikom.
Koliko se ozbiljno i transprentno donose takve odluke govori i činjenica da se matični Odbor za prostno uređenje u tri godine mandata službeno gotovo ni ne sastaje. Teško je dokučiti kako bi se planovi koje naručuje samo jedan investitor mogli objasniti kao interes građana.
Zabrana vijećnicima da predlažu mjere pomoći
U predizbornoj objavi je i obećanje da ćemo biti prvi u znanju i brizi za djecu. Pod tim obećanjem je najava gradnje novog dječjeg vrtića – kako piše - već u prvoj polovici našeg mandata. Ne da nije izgradila novi vrtić nego nije bila u stanju ni energestski obnoviti postojeći zbog nesposobnsoti svoje gradske uprave koja ne zna dobro procjeniti ni iznos investicije. Koliko drži do brige za djecu pokazuje i to što nije ni pokušala izgraditi novi vrtić. Dokaz da ima neke druge prioritete jest i to što bespovratna EU sredstva nije htjela korisititi za gradnju novog vrtića nego je tim sredstvima željela uređivati biciklističke staze. Tako je umjesto da nepovratnim sredstvima EU (do 80%) izgradi novi vrtić kao što su učinili mnogi gradovi i općina preko mjere 7.4. gradonačelnica je odlučila, a poslušno Gradskoi vijeće je u tome podržalo, istu mjeru koristii za izgradnju biciklističkih staza u Ćunskom. O tome sam 10. Rujna 2018. pisao u članku Baš izvanredna sjednica. Naravno da je zbog načina pripreme toga projekta i prioriteta Grad Mali Lošinj neslavno završio svoj kandiaturu u raspisanom natječaju za mjeru 7.4. Projekt Grada Malog Lošinja je među najslabije bodovanim projektima i na samom dnu rang liste. To sve govori i o brizi gradonačelnice za djecu ali i govori o njenim prioritetima. I u ovom slučaju vidljivo je da je sklonija zadovoljiti interese poželjnom investitoru nego građanima. Želja za uređenjem biciklističkih staza je - naravno - želja istog onog investitora kome se po narudžbi izrađuju planovi.
Kako smo u svemu trebali biti prvi tako nam je kao kandidatkinja obećala da ćemo biti i prvi u brizi za branitelje. Obećala je da će već u prvim danima mandata osnovati Odbor za branitelje koji će biti sastavljen od svih braniteljskih udruga proizašlih iz Domovinskog rata. I zaista na prvoj radnoj sjednici GV na prijedlog gradonačelnice donešena je Odluka o izmjenama i dopunama Odluke o osnivanju i načinu rada radnih tijela Gradskog vijeća Grada Malog Lošinja a kojom je osnovan i Odbor za branitelje. No ni do danas, tri godina nakon osnivanja odbora nije imenovan niti jedan član. Dakle, odbor postoji samo na papiru.
S druge strane, kad je na prijedlog gradonačelnice vrlo suradljivi predsjednik GV na dnevni red stavio, a gradsko vijeće prihvatilo Odluku o imenovanju predsjednika i članova u nepostojeće Gradsko povjerenstvo za utvrđivanje nepravilnosti . Čak je i renomiranim pravnim forenzičarima iz Odbora za statutano - pravna pitanja promaknulo da nije osnovano odnosno da Gradsko povjerenstvo za utvrđivanje nepravilnosti ne postoji. Tom odlukom je na prijedlog gradonačelnice ipak izvršeno imenovanje članova u gradsko povjerenstvo - koje ne postoji. U jednom slučaju gradonačelnica predlaže osnivanje odbora bez imenovanja njegovih članova a u drugom imenuje članove odbora - povjerenstva koji nije ni osnovano. Tako se njena briga za branitelja iscrpila formalnim osnivanjem Odbora za branitelje koji nema članove a briga za utvrđivanje nepravilnosti se iscrpila formalnim imenovanjem članova povjerenstva u povjerenstvo koje ne postoji. Toliko o njenoj brizi za branitelje i brizi za otkrivanje nepravilnosti.
Mandat je započela izjavom odnosno pozivim gradskim vjećnicima da otvoreno predlažu, pitaju, kritiziraju, a na zadnjoj sjednici Gradskog vijeća je istim tim vijećnicima zabranila predlaganje mjera pomoći građanima. Na svaku kritiku ili sugestiju skače kao oparena, a na vijećnička pitnja se mršti i na njih obično ne odgovora. Jasno je da se ovoj gradonačelnci ne treba vjerovati na riječ. Zbog toga ju idemo analizirati kroz njena djela. Na žalost po građane ovoga grada ni tu ne stoji dobro.
Kićenje tuđim perjem
Njen mandat će obilježiti nedostatak vizije, projekata, inicijativa i obilje pogrešnih poteza. Fizičku odsustnost iz ureda nadomiještala je virtualnim pojavljivanjem na društvenim mrežama. Poznata je i po tome da ju građani Lošinja mogu lakše sresti na riječkom Korzu nego na lošinjskoj rivi. Iako je sama bila u vrhu gradske vlasti - u dva mandata je bila zamjenica gradonačelnika - o javnoj upravi nije naučila ništa. Godinama je bila aktivna kao i fikus u uredu gradonačelnika, a i njen interes za rad bio jednak interesu fikusa da radi. Tako su građani ovog grada u dva mandata platili gradonačelnikov fikus gotovo dva milijuna. Iako je zbog višegodišnjeg iskustva zamjenice gradonačelnika morala biti dobro upućena u rad gradske uprave, tek nakon dvije godine na čelu grada, prvo kao vršiteljica dužnosti, a zatim kao izabrana gradonačelnica, iznenada i bez uvjerljivo obrazloženog razloga donijela je dvojbenu odluku o preustroju gradske uprave na temelju netransparentnih tajnih ekspertiza, kako je izjavila, pravnika i psihologa. Umjesto da je sama odabrala svoje suradnike od povjerenja na što ima pravo, odnosno umjesto da je smijenila naslijeđene pročelnice koje joj očito nisu odgovarale i umjesto da je to obrazložila, gradonačelnica je u nedostatku petlje i / ili uvjerljivih argumenata da stane iza svojih odluka odlučila promijeniti ustroj u kome nema tri pročelnička mjesta. Cjeli cirkus oko pogrešnog preustroja je izveden samo zbog nedostatka karaktera da se u suoči i otvoreno razgovora sa naslijeđenim pročelnicama. Taj nedostatak karaktera koštao je građane ovoga grada veliki ali nepoznati iznos. Kao što nikad nisu javno predstavljeni ni rezultati psiholoških ispitivanja ili analiza koji su korišteni kao albi za odluku o preustroju tako nisu nikad javnosti pokazani ni računi za plaćanje tih uslugea
Nakon završetka ovoga mandata gradonačelncia se neće imati s čim pohvaliti. Ne postoji ni jedan projekt ili investicija koji su orginalno njeni. Osim što nije napravila ništa od onoga što je najavila, sve što se eventualno i radi su naslijeđeni projekti. Umjesto obećanog projekta davanja u najam gradskih terena ili ruševina na 99 godina mladim obiteljima gradi se samo osam stanova na Kalvariji, i to prema starim dozvolama, a čije je gradnja započeta još u mandatu njenog prethodnika. Zbog nedostatka ideja i vlastitih projekta svojata tuđe investicije. Narodski rečeno - kiti se tuđim perjem. U nedostatku svojih prisvajat će investicije Hrvatskih cesta, komunalnih društava, Županijske lučke uprave ili same županije. Zadnji primjer takve manipulacije i načina njenog rada jest svečanost početka radova u Lječilištu Veli Lošinj, a radi se o investiciji Primorsko-goranske županije. Na portalu Otoci.net koji rado prima sredstva iz Proračuna Grada Malog Lošinja iz izvještaja sa događaja nije jasno navedeno tko je investitor, ali je vijest opremljena slikama u čijem je središtu naša gradonačelnica pod šljemom. Naravno da će investiciju PGŽ u svom idućem predizbornom materijalu predstaviti kao svoj projekt grada kojim unaprjeđuje zdravstveni turizam. To je koncept i način rada ove gradonačelnice. Nije joj važno stvarno učiniti nešto dobro, važno je stvoriti dojam da se nešto dobro učinjeno i da je to ona učinila. U tome je, mora se priznati, vrlo uspješna. Njena službena Facebook stranica puna je lajkova ...
Komentari:
Posebno me pogodila rečenica u kojoj se, valjda iz silne brige o prirodi, rušenje stabala dozvoljava samo ljeti, tj. kada na tim stablima nema ptića u gnijezdima. Strašno!
Očito se nekima žuri da možda već ovog ljeta poruše ono malo preostalih zdravih stogodišnjih borova u srcu Čikata, kako bi pripremili teren za izgradnju nove ceste do uvale Slatina (Zlatne uvale), gdje se planira premjestiti jedriličare i vaterpoliste, jer se ne uklapaju u "redizajniranu" uvalu Čikat - sterilan prostor ispražnjen od svega lokalnog i autentičnog.
Sprema nam se devastiranje jedinog preostalog netaknutog dijela zaštićene park šume Čikat i to u ime nekog "visokog turizma" (tj. par luksuznih vila na obali između Pješčane plaže i Mola 12 apostola), koji je sada više no upitan. Šteta je već učinjena, ali bar bi za posljedice netko trebao odgovarati.
malolosinjska.stvarnost.hr/... /
Šutnjom su prema gradonačeničino m tumačenju suglasnost dali
-Županijska uprava za ceste Primorsko – goranske županije
-Vodoopskrba i odvodnja Cres Lošinj d.o.o.
-JU Zavod za prostorno uređenje Primorsko-goran ske županije
-Primorsko – goranska županija, Upravni odjel za pomorsko dobro, promet i veze
-Šumarija Cres – Lošinj, Čikat 15,
-JU Priroda, Rijeka
Zanimljivo je i nadasve sumnjivo što se očitovali nisu Šumarija Cres – Lošinj, Čikat 15 i Javna ustanova Priroda, Rijeka. Pošten posao bio bi da je gradonačelnica insistirala na očitovanju barem zadnje dvije ustanove direktno vezane za zaštitu park šume Čikat. Ona to nije učinila.
Posadit će investitor nove borove pa će za sto godina i oni biti "stogodišnji" kao i ovi. A znate li zašto se tako često nazivaju "stogodišnji"? Pa upravo su toliko i stari, ako pogledamo stare slike Čikata (i cijelog Lošinja) zapazit ćemo da se radi o kombinaciji goleti, nasada loze i maslina. Nigdje borova. A onda su došli strani investitori sluge kapitala i u Čikatu počeli graditi privatne vile. Saditi neke čudne vrste bilja. Danas neki to koriste da bi dizali graju...
~ Komentar je bio pogreškom obrisan. Ovime je ponovljen ~
i.imgur.com/yQkimd8.jpg
članka, mogu reći samo jedno:
Demokracija ne stanuje na Lošinju.
A kao drugo, za čije se interese ona bori? Prema ovome što smo vidjeli do sada, korist od njenog upravljanja Gradom osim nje same ima vrlo uzak krug povlaštenih.
Kupovanje darovanog
volim-losinj.org/politika/2789-kupovanje-darovanog
Gradu Malom Lošinju je tako darovana zgrada koju će Grad morati renovirati za potrebe državne uprave na račun gradskog proračuna, i to u roku od šest mjeseci. U protivnom, država može vratiti zgradu u svoje vlasništvo (ali ne mora isplatiti potraživanje kojeg se Grad odrekao). No u šest mjeseci grad naprosto nema mogućnost ispuniti ovu obvezu. Mora ishoditi građevinsku dozvolu za rekonstrukciju i prenamjenu zgrade, osigurati milijunska sredstva u proračunu, raspisati natječaj, izvesti radove i ishoditi uporabnu dozvolu. S obzirom na poziciju zgrade i njenu javnu namjenu mora osigurati rampe i dizala za pristup osobama smanjene pokretljivosti što podrazumijeva i dodatna velika sredstva i radove na javnim površinama oko zgrade. U članku 6. Odluke se navodi da, ukoliko se darovana nekretnina ne privede namjeni u roku ili se promijeni njena namjena, ukoliko se darovana nekretnina otuđi i optereti bez suglasnosti Ministarstva državne imovine te ukoliko se darovana nekretnina ošteti namjernim ponašanjem Grada Malog Lošinja ili postupanjem s krajnjom nepažnjom - darovana nekretnina postaje vlasništvo Republike Hrvatske ili će Grad Mali Lošinj isplatiti Republici Hrvatskoj naknadu za tu nekretninu u visini njene tržišne vrijednosti u vrijeme raskida Ugovora o darovanju.
p.s. Inače o osnivanju tog povjerenstva sam napisao članak „A je to“ detektivsko povjerenstvo i nisam primjetio da si tada nešto komentirao na tu temu.
Lošinjem vladaju oni koji mogu zabetonirati i izgraditi cijele uvale, krčiti i rušiti gdje se sjete, od Punta Križa do Trasorke, i tome se nitko od dežurnih zaštitara prirode i ljubitelja prostornog planiranja neće usuditi nešto prigovoriti.
Ovo su fotke iz prošle godine. A tek ove godine GV odlučilo o početku izrade UPU 6 - sportsko rekreacijskog centra Kurila - Liski.
volim-losinj.org/prostorni-plan/2913-prostorni-planovi-javni-postupci-donosenja-tajni
No vrhunac ovog pseudonovinarsk og propagandnog tekstuljka vrijedi citirati do zadnjeg slova:
Svoju “tajnu” uspješne poslovne žene, majke, supruge rado dijeli s drugim ženama.
– Sve je stvar dobre organizacije, svaka od nas najbolje zna na koji način balansirati između svih obaveza koje imamo kroz dan, tjedan ili mjesec. Jako je važno u tom danu naći vremena i za sebe, bar pet minuta za nešto što nam hrani dušu – zaključuje Kučić.
Članak je opremljen fotografijom u njoj najdražoj ulozi kao gradonačelnice. No dijeljenjem darova plaćenih iz gradskog proračuna nije pokazala da se kao lavica borila za svoj Grad do dana kad je objavljen ovaj hvalospjev, pa ni nakon tri godine na položaju gradonačelnice. Kao lavica se bori, ali bori se za ostanak na položaju.
O profilu portala na kojem je to objavljeno svakodnevno.me govori članak na današnjoj naslovnici pod naslovom „Tvoja anđeoska poruka za srijedu“ u kojem neka Martina Tišljar, „šaptačica anđelima“ donosi „dnevnu anđeosku poruku“ s preporukom da se o njoj razmisli da donese mir ...
svakodnevno.me/.../...