Potaknut načinom rada Gradskog vijeća Grada Malog Lošinja i njegovih odbora, te djelovanjem gradonačelnice i njenog zamjenika u zadnje tri godine mandata, a posebno izazvan neumjesnim osobnim napadima na zadnjoj sjednici Gradskog vijeća Arsen Mujagić je Ministarstvu uprave podnio Prijedlog za raspuštanje Gradskog vijeća Grada Malog Lošinja. Uz opširno obrazloženje prijedlog temelji na sljedećim razlozima: Protustavnostima i nezakonitostima počinjenim u radu 25. elektroničke sjednice Gradskog vijeća održane dana 4. svibnja 2020. godine, nezakonitostima počinjenim u radu 4. izvanredne elektroničke sjednice Gradskog vijeća Grada Malog Lošinja održane dana 6. travnja 2020.godine, nezakonitostima u donošenju odluka po hitnom postupku, krivotvorenju javne isprave - zapisnika sa sjednice Gradskog vijeća, utvrđenim nezakonitostima u odlukama Gradskog vijeća od drugih nadležnih tijela i nezakonitostima u donošenju općih akata Grada Malog Lošinja ⮞
Sačekuša na sjednici
Na sjednici Gradskog vijeća izuzetno sazvanog prema prijedlogu šestero vijećnika, a ne na uobičajeni način voljom gradonačelnice, većina vijećnika – njih jedanaest na broju - dočekala je nezavisne vijećnike izabrane na listi Dubravka Devčića u dobro pripremljenoj sačekuši kojom je izigrana i dokrajčena demokracija na »prvom od 1000 otoka«. Bio je to zadnji čin istjerivanja demokracije s ovih otoka od strane gradonačelnice uz svesrdnu asistenciju vijećnika koalicije oko HDZ-a, snishodljivu podršku dvojice njenih „programskih partnera" izabranih na listi koalicije HNS-IDS, jednog „nezavisnog" vijećnika koji gleda samo svoja posla i – šećer na kraju – dvojice sudionika oporbene inicijative za sazivanje sjednice izabranih u vijeće kao kandidati na Lošinju hiberniranih SDP-a i PGS-a. Sjednicom na kojoj je odbačeno usvajanje predloženog dnevnog reda i onemogućena rasprava o predloženim mjerama pomoći građanima i poduzetnicima ovih jedanaest vijećnika otkazalo je poslušnost građanima koji su ih na izborima izabrali da ih zastupaju tako što će poštovati ustavne, zakonske i statutarne odredbe. Otkazujući poslušnost građanima ovih jedanaest vijećnika iskazalo je apsolutnu lojalnost gradonačelnici.
Zašto se ovu kolaboraciju između jedanaestoro vijećnika i gradonačelnice može nazvati sačekušom, likvidacijom iz zasjede na mjestu na kojem će se žrtva sigurno naći? Prije svega zato što predsjednik GV nije jednostavno odbio sazvati sjednicu, nego ju je sazvao kako bi gradonačelnici omogućio javnu egzekuciju stvarne vijećničke oporbe njenom režimu. Nadalje, prema scenariju sačekuše Odbor za statutarno-pravna pitanja je ciljano, s predumišljajem, postupio kako nije trebao postupiti. U slučaju da je imao primjedbe na predložene materijale - a imao ih je ili su mu sugerirane „odozgo" – morao je o tome obavijestiti predlagatelja i tražiti da ih ispravi. Odbor to nije učinio, nego je perfidno šutio i čekao sjednicu da na njoj „ispali prvi metak" u predlagače. No i sam predsjednik vijeća je o zaključcima Odbora morao obavijestiti predlagatelja i zatražiti da ukloni eventualne nedostake. Ni on to nije učinio nego je u zasjedi čekao vijećnika Devčića i njegove kolege.
Nakon što je u ime Odbora vijećnik Luiđino Satalić na sjednici predložio skidanje većine točaka - iako je nejasno je li to stav Odbora ili njegov osobni stav budući da taj odbor radi u tajnosti i da nigdje nije objavljen zapisnik sa sjednice (ako je sjednica Odbora uopće održana), riječ je uzela gradonačelnica. Uslužnog predsjednika Gradskog odbora nije omela činjenica da prema poslovniku gradonačelnica nije treba dobiti riječ, jer poslovnik kaže da prije glasanja o dnevnom redu samo predlagatelj može dobiti riječ i može govoriti najviše 5 minuta. Umjesto da Devčiću odobri njegovih pet minuta, Elvis Živković (HNS) je gradonačelnici podario sat i pet minuta za njene izljeve bijesa i frustriranosti. U nastupu gnjeva ona se obrušila na predložene točke dnevnog reda i zatražila da ih Vijeće sve odbaci. Nije dozvolila vijećnicima da na sjednici Gradskog vijeća raspravaljaju o prijedlozima pomoći građanima i poduzetnicima, a poslušnih jedanaest vijećnika joj je krotko, ponizno i bez pogovora ispunilo želju.
Odmetnuti vijećnici
No to što je tih jedanaest oportunista pokazalo beskarakternost i neodgovornost, i što je pokazalo da su im osobni interesi ili barem osobna komocija ispred interesa građana manje vežno. Važnije je to da su tih jedanaestoro ovim činom faktički ukinuli demokraciju na otoku i narušili ustavni poredak koji građanima jamči demokraciju i lokalnu samoupravu. Odlukom da prema zahtjevu gradonačelnice odbiju raspravljati o predloženim mjerama oduzeli su građanima Malog Lošinja ustavno pravo na samoupravu. Naime, vijećnik Devčić i troje njegovih kolega ne predstavljaju u Gradskom vijeću sebe same već građane koji su ih izabrali. Obračunom s njim i kolegama predlagačima predsjednik gradskog vijeća (HNS) i gradonačelnica (HDZ) te jedanaest vijećnika (HDZ, HSS, HRAST, HKDU, SU, HNS, IDS, PGS, SDP i „nezavisni" Barichevich) obračunali su se i s građanima koje oni zastupaju. Slikovito rečeno, jedanaest poniznih gradskih vijećnika tim je činom - okrenulo leđa građanima i otvoreno pokazalo da ne žele biti predstavnici građana nego sluge i sluškinje izvršne vlasti. Time su postali odmetnici od svoje biračke baze da bi bili zastupnici gradonačelnice u lokalnom parlamentu.
O motivima takvog opredjeljenja nema smisla raspravljati, no čini se kako se potvrđuje mudrost izreke da „pod repom smrdi al' je toplo". Pa ako sami vijećnici ne žele biti predstavničko tijelo građana onda ih treba raspustiti. Znajući da sami za to nisu kadri, niti to žele učiniti, bez velikih očekivanja Vladi Republike Hrvatske i Ministarstvu uprave sam uputio obrazloženi prijedlog za raspuštanje Gradskog vijeća Grada Malog Lošinja. Tko ima volje prijedlog može pročitati preuzimanjem s ovoga linka.
A priča koja na žalost tako ružno završava po građane i demokraciju počela je idlično prije tri godine. Započeta je prihvaćanjem prisege koja glasi:
»Prisežem svojom čašću da ću dužnost vijećnika u Gradskom vijeću Grada Malog Lošinja obavljati savjesno i odgovorno, i da ću se u svom radu držati Ustava Republike Hrvatske, zakona i Statuta Grada Malog Lošinja, te da ću se zauzimati za svekoliki napredak Republike Hrvatske i Grada Malog Lošinja.«
Tada, u svom prvom govoru nakon izbora za predsjednika Gradskog vjeća Elvis Živković rekao:
»Zahvaljujem se na podršci kolegama vijećnicima, te također svim građanima koji su izašli na izbore. Nadam se da ćemo ostvariti kvalitetnu i konstruktivnu suradnju, a sve za dobrobit grada Malog Lošinja. Služba smo ljudima i to nam mora biti misao vodilja.«
Tom prilikom su i iz usta, tada razdragane, novoizabrane gradonačelnice „ispadali bomboni". Nakon konstituiranja vijeća obratila se vijećnicima slijedećim riječima:
»Pozivam Vas da koristite svoje ovlasti kao gradski vijećnici, da na ovom mjestu otvoreno predlažete, pitate, kritizirate i hvalite, te da sudjelujete zajedno sa zainteresiranom javnošću kako u donošenju strateških dokumenata, tako i u realizaciji mnogobrojnih projekata koji nas očekuju. Ja sam spremna otvoreno, odgovorno i transparentno voditi ovaj Grad i smatram da je takvo polazište najbolje za ostvarivanje svih naših ciljeva. Gradsko vijeće je mjesto gdje treba preuzimati odgovornost, svaki od vas vijećnika, zajedno samnom kao gradonačelnicom, mojim zamjenikom i cjelokupnom gradskom upravom. Tu smo jedni za druge. Još jednom čestitam svima Vama, novoizabranima gradskim vijećnicama i vijećnicima, novoizabranom predsjedniku. Zajedno i odgovorno u iduće četiri godine služimo na ponos našeg grada i naših sugrađana. Građani Malog Lošinja svoje su povjerenje dali Vama u ruke, Nemojte to nikada i nipošto zaboraviti.«
No umjesto da se svom radu drže Ustava Republike Hrvatske, zakona i Statuta Grada Malog Lošinja, predsjednik Gradskog vijeća, većina vijećnika i sama gradonačelnica rade sasvim suprotno. Krše Ustav, zakone, Statut i Poslovnik. Umjesto deklariranog poziva na predlaganje, propitivanje, slobodno kritiziranje imamo uzurpaciju ovlasti, sačekuše za konstruktivne prijedloge, zatiranje prava na djelovanje vijećnika, a imamo i klevetanje građana. Svoje pravo lice citirani govornici pokazali su svojim postupcima koji snažno odudaraju od njihovih govorancija. Jedino istinito što je gradonačelnica na zadnjoj sjednici rekla jest da su maske pale.
Kratki podsjetnik na Ustav RH
Netko iz njene blizine gradonačelnici bi trebao skrenuti pažnju na Ustav RH i njegove pojedine odredbe. Navest ću samo neke odredbe Ustava za koje naša gradonačelnica ne zna ili ih zna ali za njih ne mari jer ima intimne problema s njihovim prihvaćanjem.
Članak 1.
...
U Republici Hrvatskoj vlast proizlazi iz naroda i pripada narodu kao zajednici slobodnih i ravnopravnih državljana.
Narod ostvaruje vlast izborom svojih predstavnika i neposrednim odlučivanjem.
Članak 3.
Sloboda, ...vladavina prava i demokratski višestranački sustav najviše su vrednote ustavnog poretka Republike Hrvatske i temelj za tumačenje Ustava.
Članak 38.
Jamči se sloboda mišljenja i izražavanja misli.
Sloboda izražavanja misli obuhvaća osobito slobodu tiska i drugih sredstava priopćavanja, slobodu govora i javnog nastupa i slobodno osnivanje svih ustanova javnog priopćavanja.
Zabranjuje se cenzura. ... slobodu izvještavanja i pristupa informaciji.
Članak 46.
Svatko ima pravo slati predstavke i pritužbe, davati prijedloge državnim i drugim javnim tijelima i dobiti na njih odgovor.
Članak 132.
Građanima se jamči pravo na lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu.
Pravo na samoupravu ostvaruje se preko lokalnih, odnosno područnih (regionalnih) predstavničkih tijela koja su sastavljena od članova izabranih na slobodnim i tajnim izborima na temelju neposrednog, jednakog i općega biračkog prava.
Građani mogu neposredno sudjelovati u upravljanju lokalnim poslovima, putem zborova, referenduma i drugih oblika neposrednog odlučivanja u skladu sa zakonom i statutom.
Sve navedne odredbe gradonačelnica je uz kolaboraciju s predsjednikom gradskog vijeća, Odborom za statutarno-pravna pitanja i jedanaestero vijećnika uspjela prekršiti samo na zadnjoj sjednici Gradskog vijeća. A počelo je tako lijepim govorima prije tek tri godine.
Komentari:
I dosta mi je da me se proziva i proglasava psihjatriskim slucajem
Cak me obitelj pocela hledat s gađenjem
Vise puta mi je prejedsjednik gv zvao oca da pobrisem komentare i fore "pazi sta ti mali pise" a meni je dosta tih mrtvih puhala i obecajem da cu se borit za ovaj otok do kraja pa makar ostao na ulici i bez posla jer je to moja građanska duznost i VOLIM LOŠINJ PODRSKA G. MUJAGICU i g. LESICU STO STE JEDINI KOJI IMATE JOS MUDA PROTIV OVE BAGRE
...demokracija je puno puta spomenuta u tekstu, neznam u kakvoj je agoniji pisac živio prije 1991 kad toliko izgara za demokracijom. Ali znam što je demokracija. Demokracija je vladavina većine. Demokracija nije da se svačije želje moraju uvažiti. To je suprotno od demokracije. Gospoda o kojoj piše su debela manjina. Da su građani željeli da oni vode otok, to bi rekli na izborima. Ovo ostalo je sve eto tako...dramska sekcija.
A ni drugi nužan uvjet demokracije nije na Lošinju ispunjen. To je sloboda građana na izražavanja. Svakoj političkoj odluci treba predhoditi slobodna razmjena mišljenja i stavova čega u "mjestu za život" nema čak ni za članove Gradskog vijeća, a kamoli za građane. Vijećnike koji su pokušali izložiti svoje stavove dočekala je snažna fronta tiranske većine u GV i histerični napad gradonačelnice na pojedine građane i podlo insinuiranje da je manjinska skupina vijećnika bila nesposobna sama složiti prijedlog dnevnog reda.
Čudim se da autor to ne zna...
P.S.
Boli li te odredba iz članka 46. Ustava RH da Svatko pa i Mujagić ima pravo slati predstavke i pritužbe, davati prijedloge državnim i drugim javnim tijelima i dobiti na njih odgovor, pa sviđalo se to gradonačelnici, tebi i tvojoj većini ili ne?
A koliki su intelektualni kapaciteti besprizornog anonimnog lika koji se krije iz nicka Nevio pokazuje njegovo obrazloženje što je to demokracija: „Žlica nije stol zato što je žlica“.