Sazvana je 4. izvanredna elektronička sjednica Gradskog vijeća Grada Malog Lošinja koju gradonačelnica pompozno najavljuje kao sjednicu na kojoj će Grad donijeti mjere ublažavanja posljedica pandemije koronavirusa. Osim što će sjednica biti elektronička, sve ostalo bit će po starom. Dnevni red i materijali oslikavaju stručne kapacitete gradonačelnice i gradske uprave jer ni jedna od deset točaka dnevnog reda ne zadovoljava uvjete za sazivanje izvanredne sjednice i hitni postupak, a pogotovo to nisu Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o prodaji stanova u vlasništvu Grada Malog Lošinja i Odluka o imenovanju mrtvozornika na području Grada Malog Lošinja ⮞
Ni ostale točke koje se odnose na „mjere ublažavanja" ne zadovoljavaju zakonski ni statutarni uvjet za hitni postupak. Samo navodne mjere ublažavanja u obliku u kojem su predložene mogle su biti predložene i prije sedam i za sedam dana. Ništa bitno ne bi se promijenilo. Odluke su takve prirode da neće ni na kratki niti na duži rok utjecati na građane i gospodarstvo. Oni radi kojih se mjere navodno donose neće ih osjetiti. Hitnost se može objasniti samo željom gradonačelnice da odmah dobije pravo na nenamjensko trošenje inače namjenskih sredstava komunalnog doprinosa i komunalne naknade.
Gledajući u cjelini predložene mjere mogu se ocijeniti kao iluzionistička predstava i demagoški igrokaz gradonačelnice pred gradskim vijećnicima i javnosti. Građani pogođeni posljedicama pandemije koji su ostali bez posla ili im je smanjena plaća, a radi se o većini, nisu ni u primislima gradonačelnice. Poduzetnicima koji pate zbog zamrznute poslovne aktivnosti gradonačelnica, odnosno Grad Mali Lošinj, realno ne daje baš ništa. Grad poduzetnicima „oprašta" ono što niti ne smije naplatiti i obustavlja naplatu onoga što je država već obustavila - spomeničku rentu.
Igrokaz sa smanjenjem plaće gradskih dužnosnika
Krenimo od najslikovitijeg dijela ove demagoške podvale - odluke o smanjenju plaća gradonačelnice i njenog zamjenika. Prijedlogom odluke plaće gradonačelnice i zamjenika gradonačelnice za vrijeme trajanja epidemije koronavirusa (COVID-19) predlaže se smanjenje plaća gradonačelnice i zamjenika gradonačelnice za 30%, uz obrazloženju da se to radi zbog likvidnosti proračuna i racionalnijeg trošenja sredstava proračuna, u cilju održanja pozitivne proračunske prihodovne strane, kao jedna od mjera suzbijanja posljedica uzrokovanih pojavom koronavirusa. Predloženo umanjenje iznosilo bi otprilike uštedu za Proračun GML oko 12.000 kuna mjesečno, a usvojeni gradski Proračun za ovu godinu iznos više od 126 milijuna kuna! Tvrditi da će tih 12.000 kuna mjesečne uštede sa svojih 0,0095 % učešća u planiranim rashodima pomoći likvidnosti proračuna je više nego demagoški. To je naprosto smiješno. No ono što u obrazoženju ove odluke ima smisla je tvrdnja da je smanjenje plaće gradonačelnice i njenog zamjenika mjera racionalnijeg trošenja sredstava iz proračuna. Naime, svaka kuna manje isplaćena takvoj gradonačelnici i takvom zamjeniku predstavlja racionalno trošenje. Prava mjera bi bila da gradonačelnica i njen zamjenik barem za vrijeme trajanja pandemije volontiraju. Time ne bi bitno popravili likvidnost gradskog proračuna, ali bi to zasigurno predstavljalo ozbiljnu mjeru racionalnijeg trošenja sredstva iz proračuna. Tvrdnja iz obrazloženja da smanjenje plaća gradonačelnice i njenog zamjenika ima za cilj održanje pozitivne proračunske prihodovne strane je besmislica u funkciji demagoškog naklapanja i iscrpljivanja vijećničke pažnje.
Da se zaista radi o demagoškoj mjeri pokazat će se pri isplate njihovih plaća nakon stupanja na snagu predložene odluke, jer će gradonačelnici i njenom zamjeniku biti isplaćene pune plaće. Kad bi bile isplaćene umanjene plaće bio bi prekršen zakon. Naime, prema Zakonu o plaćama u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi plaću gradonačelnice i njenog zamjenika čini umnožak koeficijenta i osnovice. Koeficijente određuje Gradsko vijeće odlukom. Tako si sadašnje plaće gradonačelnica i njen zamjenik isplaćuju temeljem Odluke o izmjeni i dopuni odluke o plaći i drugim pravima gradonačelnika i zamjenika gradonačelnika iz radnog odnosa (Sl.n. PGŽ 8/2017) a koju odluku je potpisao, očito ritualno i bez čitanja, Anto Nedić kao tadašnji predsjednik GV GML. Prema toj odluci, jedinoj važećoj i zakonitoj, koeficijent gradonačelnice je 4,26 a njenog zamjenika 3,62. Da su si stvarno htjeli smanjiti plaće za 30% tada bi umjesto neobvezujuće, nezakonite i u pravnom smislu samo deklaratorne odluke, predložili odluku o izmjeni citirane Odluke kojom bi dodali jedan članak ili stavak kojim bi odredili da za vrijeme trajanja mjera za suzbijanje pandemije, visina koeficijenita za gradonačelnicu iznosi 2,98, a za zamjenika 2,53.
Muda pod bubrege
Kao mjeru ublažavanja gradonačelnica podvaljuje Gradskom vijeću Odluku o obustavi od plaćanja spomeničke rente. U čl.2. predložene Odluke stoji: „Obustava plaćanja spomeničke rente iz članka 1. ove Odluke donosi se za razdoblje za koje je suglasnost dalo Ministarstvo kulture Republike Hrvatske". Podvala se očituje u tome što je ministrica kulture već donijela odluku kojom se obustavlja plaćanje spomeničke rente. Plaćanje spomeničke rente je obveza regulirana Zakonom. Sabor Republike Hrvatske je 19.03.2020. usvojio Dopunu Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara kojim je omogućio privremenu obustavu plaćanje spomeničke rente za vrijeme posebnih okolnosti. To pravo da obustavi plaćanje spomeničke rente Zakon nije dao ni gradonačelnici Grada Malog Lošinja niti Gradskom vijeću Malog Lošinja. To pravo Zakon je dao samo ministrici kulture i uz uvjet prethodne suglasnosti ministra financija. To pravo ministrica kulture je iskoristila isti dan kad je dopuna Zakona stupila na snagu. Dakle 20.3.2020. ministrica kulture je donijela odluku o obustavi plaćanja spomeničke rente za razdoblje od 2 mjeseca od stupanja na snagu odluke odnosno od 20.3. do 20.5.2020. godine. Gradonačelnica, zamjenik gradonačelnice i Gradsko vijeće Malog Lošinja s tim nemaju ama baš ništa. No bez obzira na to Gradsko vijeće Grada Malog Lošinja će na prijedlog gradonačelnice donijeti odluku kojom će ono navodno obustaviti plaćanje spomeničke rente za razdoblje za koje je suglasnost dalo Ministarstvo kulture Republike Hrvatske i koje je već obustavila ministrica kulture.
Iako je svaki peti službenik u gradskoj upravi pravnik, gradskim vijećnicima se serviraju takve besmislene tautološke pravne konstrukcije kojima se želi lažno prikazati da gradska vlast svojom dobrotom nekome nešto obustavlja odnosno oprašta. Nepotrebnu a predloženu odluku o obustavi plaćanja spomeničke rente Grad Mali Lošinj temelji člancima 114. st.1. i 114.c. Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara na koje se poziva, a samo odluka nema veze s njima. Čl.114. st. 5. Zakona utvrđuje da visinu spomeničke rente određuje Grad a čl.114.c. navodi da ministrica kulture može donijeti odluku o privremenoj obustavi plaćanja spomeničke rente. Iako predložena odluka nema nikakve veze s navedenim člancima sama odluka se poziva na njih. Vjerojatnost da pravni eksperti u Gradu Malom Lošinju pravilno povežu preambulu sa sadržajem odluke manja je od vjerojatnosti dobitka na lotu. Predložena odluka je, dakle, isprazni deklaratorni i neobvezujući pravni pamflet iz kuhinje pravnih eksperata namnoženih u stručnim službama Grada koji imaju zadaću gradonačelnici i njenom zamjeniku pripisati zasluge koje nemaju. Čisti PR koji je i inače zaštitni znak ove vlasti.
Svaka od ostalih mjera ublažavanja odnosno prijedloga odluka pati od sličnih sadržajnih i pravnih problema i u suštini ne predstavljaju nikakve mjere pomoći ni poduzetnicima niti pogotovo građanima. U situaciji kad je većina građana Grada Malog Lošinja žestoko pogođena ekonomskim posljedicama ove pandemije, a većini poduzetnika je zabranjen ili praktično onemogućen rad, gradonačelnica smatra da će oko dvanaest tisuća kuna mjesečno manjeg troška plaća za nju i njenog zamjenika s manjim naknada vijećnicima, obustave naplate koje poduzetnici uslijed više sile ne bi ni morali platiti, obustava plaćanja koja su već obustavljena, riješiti sve probleme.
S obzirom da će usvajanjem predloženih odluka, među kojima je i Odluka o komunalnim doprinosima i naknadama, biti omogućeno nenamjensko trošenje milijunskih iznosa, u normalnim uvjetima namjenskih sredstva (doprinosa i naknada) predložene mjere su više mjere koje trebaju gradonačelnici nego građanima. Od takvih mjera ublažavanja građani i poduzetnici nemaju nikakve koristi. Iz reagiranja gradonačelnice na ekonomski kolaps vidljivo je njeno nesnalaženje i nerazumijevanje situacije, nedostatak ideja te suženo vidno polje i manjak empatije za građane. Iz predloženim mjera ublažavanja jasno su vidljivi njeni prioriteti. Građani nisu među njima.
Komentari:
Da je gost čitao članak tada ne bi tvrdio za se autor jako brine za proračun.
Što se tiče "slučaja vijećnica" zašto ne upitaš gradonačelnicu što je s tim. Možeš se javiti i Povjerenstvu za nepravilnosti koje je osnovano na prijedlog same gradonačelnice tim povodom. O tome ti je isti autor i pisao.
Polagano me počinje podsjećati na tuljana
Grad Mali Lošinj će poduzetnike osloboditi plaćanja poreza na korištenje javnih površina za razdoblje u kojem se iste neće koristiti radi propisanih mjera suzbijanja epidemije koronavirusa COVID 19, također i plaćanja zakupnina, pa koncesijskih odobrenja za obavljanje djelatnosti na pomorskom dobru, plaćanja komunalne naknade, zatim obustave plaćanja spomeničke rente, neće se nadalje provoditi mjere prisilne naplate, niti će se plaćati vrtić. Od komunalnih usluga, oslobađa se plaćanja na 3 mjeseca javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog i biorazgradivog otpada poduzetnicima, ukida se naplata parkinga, od planiranih projekata realizirat će se samo oni neophodni za funkcioniranje i infrastrukturu, a od započetih projekata samo oni za koje nema mogućnosti odgode njihove realizacije, dok će se ostali odgoditi. Navodi se i smanjenje plaća za 30%.
Znači, neće se naplaćivati ono što se ne može naplaćivati. Jaka stvar
gradonacelnik.hr/.../...
Tek da se zna, vlasnik web stranice je tvrtka Ciudad d.o.o. iz Zagreba, a uredništvo ne krije kako cilj stranice nije kritika nego promocija tzv "pozitivne prakse", dakle PR. Pa piše:
... na lokalnoj sceni se češće priča o ‘šerifima’ dok pozitivne priče i primjeri uglavnom ostaju na razini lokalnih medija i Internet stranica gradskih uprava
Mi želimo promijeniti takav pristup. Umjesto negativne, biramo pozitivnu selekciju a umjesto nacionalne lokalnu politiku. Smatramo da je lokalna politika za svakodnevni život građana najvažnija politika i da zbog toga treba dobiti svoje zasluženo mjesto na medijskoj sceni, kao i osobe koje stoje iza njih i zaslužne su za one pozitivne stvari koje građani osjećaju i koje im olakšavaju život.
U gradovima demokracija počinje. Oni su prva, a često i jedina razina na kojoj građani politički djeluju. Stoga je naš cilj stvaranje platforme koja će javnosti približiti lokalnu politiku, omogućiti usporedbe učinkovitosti rada hrvatskih jedinica lokalne samouprave te im olakšati lokalno političko djelovanje.
Pa koji gradonačelnik i gradonačelnica ih ne bi voljeli! Oni biraju samo pozitivne selekcije
Blagdan Sv. Nikole jučer nam je donio pregršt divnih slika iz gradova diljem zemlje koji su organizirali susrete djece i njihovog zaštitnika, ali ovaj dolazak brodom nam je baš baš poseban. Grad Mali Lošinj (Ana Kučić)
Moje pitanje je: što će načelnica stožera poduzeti protiv gradske uprave koja krši mjere Stožera CZ?
U doba korone, kompletna gradska eminencija okupljena oko jednog laptopa, pa ga rotiraju u krug, a vijećnici razbacani po otoku kud koji mili moji.
Slijedeći nastup bit će iz bunkera?
Zakon o plaćama u lokalnoj samoupravi utvrđuje da je plaća umnožak osnovice i koeficijenta složenosti posla. Visnu pojedine plaće dakle određuje koeficijent složenosti a ne osnovica. Osnovica je jednaka i pročelniku i čistačici. Osnovica je konstanta i ista je za sve, pročelnik ima veći koeficijent pa ima veću plaću od čistačice. Koeficijente određuje GV a osnovicu određuje gradonačelnica. Kako je moguće da smanjenjem visine osnovice koja je jednaka za sve a ne mijenjajući koeficijente neke plaće budu manje 27, neke 25 a neke 15%.
Lakoća kojim gradonačelnica rješava nemoguće matematičke probleme daje nadu da bi mogla riješti Poincareovu slutnju pjevajući.
Način rada predstavničkih tijela odnosno Gradskog vijeća reguliran Zakonom o lokalnoj i područnoj samoupravi, Statutom i Poslovnikom Gradskog vijeća. Poslovnikom se tako određuju procedure zakazivanja i održavanja sjednica a na kraju i način glasanja. A demokracija jest procedura.
Velikim vođama malog demokratskog kalibra promakla je činjenica da se prema Poslovniku Gradskog vijeća glasovanje provodi dizanjem ruku, a ne chatom, galamom ili mrdanjem glavom u kameru. Ipak tome se nije puno za čuditi s obzirom da su isti protagonisti, gradski velikodostojnic i nedavno održavali i „sastanke proširenih sjednica stožera“ pod vedrim nebom na parkingu.