Ova stranica koristi kolačiće koje u svakom trenutku možete kontrolirati postavkama u vašem internet pregledniku

Ako ne promijenite postavke preglednika slažete se s korištenjem kolačića Vise o kolacicima

Razumijem i prihvacam

Vitalnost Lošinju osigurava nove goste

Korisnička ocjena:  / 1
LošeNajbolje 

odrzivostGrad Mali Lošinj i Turistička zajednica grada Malog Lošinja potpisali su ugovor o izradi projekta s Institutom za turizam iz Zagreba. Na projektu rade stručnjaci Instituta – predvođeni Nedom Telišman Košuta te Hrvojem Carićem koji su u njegovu izradu krenuli lani sredinom godine, izvijestila je Alenka Juričić u posebnom dodatku Novog lista izdanom povodom 120. obljetnice zdravstvenog turizma na Lošinju

odrzivostZa neke utopija, za druge budućnost, i to, realna budućnost. Razvoj održivog turizma doista je realan pravac razvoja na Lošinju na kojem su pionirski iskorak napravili izradom projekta Program razvoja održivog turizma grada Malog Lošinja kojim se definira turistički razvoj otoka po načelima održivosti, odnosno u skladu s očuvanjem prirode te baštine i kulture lokalnog stanovništva. Stvarajući turistički proizvod budućnosti, ali i poboljšavajući kvalitetu života otočana.

Grad Mali Lošinj i Turistička zajednica grada Malog Lošinja potpisali su ugovor o izradi projekta s Institutom za turizam iz Zagreba. Na projektu rade stručnjaci Instituta – predvođeni Nedom Telišman Košuta te Hrvojem Carićem koji su u njegovu izradu krenuli lani sredinom godine. Tijekom ljetnih mjesecu odradili su niz intervjua s predstavnicima različitih interesnih udruženja na otoku. Nakon toga se, krajem godine, krenulo u istraživanje stavova lokalnog stanovništva o tome što turizam znači za život lokalne zajednice te kakav turizam građani očekuju u budućnosti. Uz to su utvrđeni resursi otoka na kojima se može razvijati održivi turizam, te su predložene akcije u smjeru njegova daljnjeg razvoja.

Prema riječima Nede Telišman Košuta projekt je imao temelje u postojećim strateškim dokumentima Grada Malog Lošinja, kao i u samom strateškom opredjeljenja destinacije da se razvija kao otok vitalnosti. Vezani za turizam

– To je marketinški slogan, međutim, ujedno i važan dio pozicioniranja Lošinja na turističkom tržištu. Vitalnost su Lošinjani prepoznali kao strateško opredjeljenje, a to znači da kao komparativne prednosti svoje destinacije žele promovirati zdravlje, očuvan prostor, čistoću prirodnih resursa, mogućnosti aktivnog odmora, zdrave lokalne gastronomije i slično. Upravo iz tog opredjeljenja proizlazi ovaj program te aktivnosti i projekti koji su njime predloženi, rekla je Telišman Košuta dodajući kako se ovim planom ustvari operacionalizira strateško određenje Lošinja.

Razlika između dosadašnjih planskih dokumenata i novog projekta je njegova izrazita usmjerenost na održivost koja je stavljena u prvi plan. Stanovnici Lošinja očekuju da se destinacija razvija na održivim temeljima, pokazalo je i istraživanje o njihovim stavovima u kojem su ih stručnjaci s Instituta pitali o važnosti turizma, kvaliteti aktualne turističke ponude te njihovim stavovima o budućem razvoju ove djelatnosti.

Pokazalo se da 95 posto ispitanih smatra da je turizam najvažnija gospodarska djelatnost na Lošinju, a 99 posto njih je istaklo kako smatra da razvoj turizma treba podržati i u budućnosti. Za dvije trećine ispitanika kućni budžet je potpuno ili djelomično vezan za prihode od turizma. Zanimljivo je da 89 posto ljudi smatra kako turizam na Lošinju treba biti cjelogodišnji, no isto tako 95 posto njih ističe kako turizam ne smije biti monokultura, već da je bitno razvijati i  i druge gospodarske grane.

Govoreći o koristima koje vide od turizma, 82 posto njih je istaklo kako je razvoj turizma pridonio uređenju mjesta, polovica ispitanih smatra da zbog turizma ima bolju zdravstvenu skrb i slično. Općenito većina građana smatra da ima korist od ove djelatnosti. Stanovnici Lošinja su, primjerice, kao najbolje dijelove trenutne turističke ponude na otoku isticali hotelski smještaj, gostoljubivost, kvalitetu šetnica, kvalitetu kampova i privatnog smještaja te turističke informacije. Inače, hotelski smještaj kao kvalitetan i vrlo kvalitetan percipira čak 74 posto otočana i upravo ovaj dio turističke ponude Lošinjani smatraju svojim trenutno najvećim adutom.

Osrednje ocijene dali su gastronomiji i raznolikosti gastronomske ponude, mogućnosti za kupovinu te uređenosti mjesta, dok su najkritičniji oko ponude zabave. Kao slabe točke turističke ponude Lošinja, njegovi stanovnici vide i marine i vezove, uređenost plaža te probleme s pronalaskom parkinga u ljetnim mjesecima.

Mudrost stanovnika

Turizam budućnosti za stanovnike otoka je onaj temeljen na ponudi za obitelji s djecom, zdravstvenom turizmu i nautici što treba pratiti cjelogodišnje poslovanje, plasman domaćih proizvoda kroz turizam i ekološki razvoj kojeg želi čak 89 posto Lošinjana.

– To nam govori da građani definitivno žele razvoj turizma i da podržavaju rast broja gostiju, posebno onih platežno sposobnijih, ali na način da se poveća iskoristivost postojećih smještajnih kapaciteta te produži sezona. Uz orijentaciju prema održivom turizmu koji će skrbiti o prostoru i orijentirati se na lokalne prehrambene proizvode, kazala je Telišman Košuta govoreći o stavovima i pogledu stanovnika Lošinja na budući razvoj otoka i turističke djelatnosti koju većina, dakle, percipira kao temelj gospodarskog razvoja.

Održivi razvoj, reći će znanstvenica s Instituta za turizma, predstavlja razvoj koji će biti osjetljiv prema prirodnoj okolini, prema samoj lokalnoj zajednici te koji uz sve to osigurava gospodarski rast. Time je važnije to da je Lošinj destinacija čiji su stanovnici imali dovoljno mudrosti da do danas sačuvaju okoliš, lokalnu kulturu i baštinu na kojima sada mogu temeljiti održivi razvoj. Kontinuirano se, primjerice, prate kvaliteta mora i zraka, razvija ponuda temeljena na lokalnom samoniklom bilju, no i same turističke tvrtke već su napravile puno na korištenju alternativnih izvora energije i uvođenju sustava upravljanja okolišem 14.001. Sve su to polazišne osnove za 60-ak različitih prijedloga aktivnosti sadržanih u projektu Razvoja održivog turizma na Lošinju.

U skladu s brojnim razgovorima s lokalnim dionicima, stručnjaci zagrebačkog Instituta podijelili su ih na aktivnosti primarno usmjerene prema zaštiti prirode, potom one koji definiraju zaštitu socio-kulturnih resursa te dugoročne projekte za turističko gospodarstvo. Tako se, primjerice, predlaže da lokalna samouprava izrađuje procjene nosivog kapaciteta javnih plaža te u skladu s time poduzimati određene mjere.

Zelena arhitektura

Više je aktivnosti usmjereno na to da se osigura usklađivanje željenog razvoja turizma s prostornoplanskom dokumentacijom. Među velikim projektima je i edukacijski centar, ali i takozvana »zero waste« inicijativa, odnosno inicijative za otok – bez smeća. To podrazumijeva odvojeno skupljanje otpada, recikliranje i njegovo odvoženje.

Nezaobilazan dio održivog razvoja turizma su i projekti energetske učinkovitosti, posebno većeg korištenja alternativnih izvora energije sunca, vjetra i mora. Tu je i »zelena« arhitektura, ali i razvoj mreže biciklističkih staza paralelnih prometnicama. Jedan od zanimljivih prijedloga je Lošinjsko noćno nebo. Riječ je o ideji da se definira lokacija na nekoj od šetnica na kojoj će se u određeno vrijeme gasiti svjetla te će posjetitelji moći neometano uživati u prizoru noćnog neba. Jedna od vrlo važnih sastavnica stvaranja održive destinacije je osnivanje klastera lokalnih prehrambenih i kozmetičkih proizvoda.

– U ovom segmentu postoji velik prostor za napredak i povezivanje malih proizvođača. U konačnici i za poticanje lokalnog stanovništva da u tome vide šansu za rad i ostvarivanje prihoda, istakla je voditeljica projekta čiji je vremenski horizont desetak godina, s time da njegovi izrađivači ističu kako je najvažnije da to bude dokument koji će zaživjeti u primjeni te koji će se sukladnom vremenu i aktualnim promjenama moći nadograđivati i inovirati. Jasno, zadržavajući osnovno usmjerenje – održivost.

UNWTO: Turisti traže »ozelenjavanje« turizma

Turizam u svijetu nosi pet posto svjetskog bruto društvenog proizvoda (BDP) te zapošljava osam posto ukupnog broja zaposlenih. Industrija je vrijedna 1 trilijun dolara godišnje i čini šest posto ukupnog izvoza. Godišnje se ostvari oko četiri milijarde domaćih putovanja te 940 milijuna putovanja u inozemstvo. Ove brojke pokazuju snagu turističkog sektora u svijetu kao jedne od rastućih djelatnosti koja također doprinosi potrošnji prostora kao i zagađenju okoliša. Procjenjuje se da sektor s pet posto doprinosi globalnoj emisiji stakleničkih plinova. Hrvoje Carić s Instituta za turizam u Zagrebu kazao je kako je održivi turizam nova praksa koju se rijetko pronalazi i u razvijenim zemljama.

– U tom smjeru bi trebalo voditi kompletno planiranje turizma, ali se zbog različitih interesa i ostalih utjecaja, turizam planira uvijek samo s aspekta businessa. U svijetu postoje parcijalni pokušaji razvoja održivog turizma, međutim, to je sve još uvijek nedovoljno, kazao je dr. sc. Carić.

Prema Svjetskoj turističkoj organizaciji (UNWTO), čija je članica Turistička zajednica Malog Lošinja (ujedno i pozvana u UNWTO-ovu Mrežu znanja), empirijski podaci pokazuju da je potražnja za tradicionalnim masovnim turizmom dostigla granicu iznad koje će teško značajnije rasti te da raste interes turista upravo za ponudom održivog turizma.

– Turisti traže »ozelenjavanje« turizma. U iduća dva desetljeća održivi turizam će biti najbrže rastuće turističko tržište, procjenjuju u UNWTO-u. Na to će utjecati promjene u potražnji potrošača, nastojanja da se smanje troškovi i poveća konkurentnost. Zeleni turizam ima potencijal za stvaranje novih radnih mjesta, može biti razvijen da podržava lokalne ekonomije i smanji siromaštvo, ulaganje u zeleni turizam može smanjiti troškove energije, potrošnje vode i stvaranje otpada te povoljno utjecati na biološku raznolikost, ekosustave, ali i očuvanje kulturne baštine neke destinacije.

Inače, velik dio gospodarskog potencijala u »zelenom« turizmu nalazi se u malim i srednjim poduzećima (MSP) kojima treba bolji pristup financiranju ulaganja. Ipak, prvi koraci u razvoju ovakvog vida turizma su upravo planiranje destinacije i razvoj strategije razvoja na temeljima održivosti. Javna vlast stoga kroz svoju politiku treba utjecati na privatni sektor i njegovo orijentiranje prema »zelenom« turizmu.

Niko Bulić: Očuvanjem prirode i baštine do produljenja sezone

– Iznimno mi je drago što lokalne zajednice koje žive za turizam i od turizma, prepoznaju važnost očuvanja našeg najvećeg bogatstva nepotrošenog prostora i kulturnog nasljeđa, stoga Hrvatska turistička zajednica (HTZ) toplo pozdravlja i podržava projekt Održivi razvoj turizma Lošinja. Kada govorimo o razvoju turizma u Hrvatskoj, održivost je ključna odrednica na kojoj se moraju temeljiti sve aktivnosti i planovi. Načela održivog razvoja koji podrazumijeva očuvanje prirodne, kulturne i povijesne baštine utkana su i u poruku Hrvatska – Mediteran kakav je nekad bio, budući da je i u kontekstu promidžbe naglašavanje očuvanosti prirode i autentičnosti lokaliteta naš najjači adut.

Povratne informacije s tržišta iz godine u godinu pokazuju da smo u brendiranju Hrvatske kao zemlje bogate povijesti i kulture, očuvane prirode te velike bioraznolikosti pronašli dobitnu kombinaciju, a važno je napomenuti i da turistička ponuda zasnovana na tim komparativnim prednostima omogućuje produljenje sezone visoke turističke posjećenosti, rekao je Niko Bulić, v.d. direktora HTZ-a.

Nadan Vidošević: Lošinj primjer turističkog razvoja

– Lošinj, koji obilježava 120-tu godišnjicu zdravstvenog turizma, ima image destinacije klimatskog lječilišta. U tim okolnostima usmjerenje prema razvoju održivog turizma je jedino ispravno i opravdano. Pojam održivi razvoj kod Lošinja se temelji na činjenici da je turizam glavna gospodarska grana otoka i da su sve aktivnosti poduzete u cilju podizanja kvalitete i raznolikosti usluge uz održavanje kvantitativno istog kapaciteta smještajnih jedinica, kako bi se prije svega izbjeglo apartmanizaciju na otoku. Posebno značajno je to što se postigla velika senzibiliziranost stanovništva na ovakvo usmjerenje u razvoju otoka. Stanovništvo se educira i kreativno sudjeluje u izgradnji destinacije što projektima daje dimenziju kvalitete i samoodrživosti. Održivi razvoj turizma na otoku ide i u prilog produženju sezone, boljem zapošljavanju otočana, stvara se ogledna destinacija za klimatski-zdravstveno-aktivni cjelogodišnji turizam što je svakako velika komparativna prednost otoka na stranim tržištima i primjer za razvoj sličnih destinacija u Hrvatskoj te Hrvatska gospodarska komora (HGK) podržava ovakve iskorake, rekao je Nadan Vidošević, predsjednik HGK.

Mirela Holy: Održivi razvoj postaje trend

– Pozdravljamo sve inicijative koje idu u pravcu održivosti pa tako i ovaj projekt. Naime, održivi razvoj postaje trend i u turizmu, a takvu ponudu u svijetu traži sve veći broj turista. Sustavi kojima se upravlja po načelu održivosti su nam jako interesantni jer pozitivno djeluju i na okoliš, ali su benefiti mnogo širi te održivi razvoj destinacije isto tako pozitivno utječe na gospodarstvo te čitavu zajednicu. Inače, u Ministarstvu radimo na posebnom paketu mjera za održivi turizam, s time da smo do sada radili na certificiranju hotela prema načelu održivosti, a pozitivnu praksu želimo prenijeti na druge segmente, primjerice proizvođače hrane. Jedan od kriterija je ponuda lokalne proizvodnje hrane, rekla je Mirela Holy, ministrica zaštite okoliša.

(Alenka Juričić)

 

Komentari: 

0 0 # ðurðica i gari... 2012-03-31 23:13
jesu li ono vitalni ðurðica i gari izmeðu zelenih listva
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
0 0 # usta moja hvalite me..pionirka 2012-03-31 23:55
koliki članak a ništa što nismo znali..
ok,spriječiše apartmanizaciju (u prijevodu ,za popraviti krov na nakoj starni čekaš grað.par godina)
ali vilizacija čikata kreće(ne znam kako se to kaže po ruski)
zatvorenaja rezorta oligarska,možda
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
0 0 # .....Nesmijem 2012-04-02 18:53
Ja bi komentirao ovaj članak i to pogotovo komentar čuvenog vjekovječnog Bulića,pa Vidoševića,i ostalih,ali slažem se sa pionirkom koja kaže da se za jedan popravak krova mora čekati graðevinska dozvola i to godinu dana(samo za jedenu stranu krova i još toliko za drugu stranu),a mi pričamo o vitalnosti.Kako stvari stoje uskoro ćemo svi biti vitalni jer će biti po onome :"Jede sve manje,se.e sve tanje"i tako ćemo biti svi vitalni,i zasluge će si pripisivati naši političari,koje neću da spominjem jer je sada Korizma pa je to teški grijeh,i moj komentar će odmah biti izbrisan.
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj

Dodaj komentar

Komentari koji nemaju veze s temom članka uz koji su uneseni bit će uklonjeni. Za unos "off topic" komentara mogu se koristiti stranice SVAŠTARA 2, SVAŠTARA, ŠKOVACA i SATIRIČKI PRILOZI. Uredništvo ne snosi odgovornost za sadržaj komentara.

Sigurnosni kod
Osvježi

setnja

ubojstvoborocid

ZADNJI KOMENTARI

  • Patetika i lažni prkos

    Šest 22.03.2023 11:06
    Tisućica
    Nije to mala stvar, palo je šest tisućica za lukobran. To treba zabilježiti za povijest.
     
  • Patetika i lažni prkos

    hranitelj tuljana 22.03.2023 11:04
    Hdz zna
    Da, upravo to i ja tvrdim! Žao mi je što www.volim.lošinj.org (http://www.volim.lošinj.org) ...
     
  • Patetika i lažni prkos

    gost 22.03.2023 09:37
    Ona se osjeća sretno s Oleg Butković
    Mili bože, a šta drugo ima za pratiti kod trećerazredne političarke osim navedenog? Gledam ...
     
  • Patetika i lažni prkos

    .... 22.03.2023 09:07
    ....
    Sve samo HDZ ne
     
  • Patetika i lažni prkos

    gost 21.03.2023 10:49
    "Baš uvijek izgledaš in"
    Prazni ljudi koji prate samo kako se smije i pozira su njena biračka baza. Ne zanima ih rad ...
     
  • Grad Mali Lošinj - Grad samo za njih

    .....NN 21.03.2023 10:10
    NE DAMO NAŠE DVORIŠTE
    Još prošle godine je jedan Nezavisni vijećnik za nas postavio pitanje na Gradskom vijeću ...
     
  • Patetika i lažni prkos

    Zico 21.03.2023 07:03
    ...
    baš je lijepo kad imaš bilo kakav alibi, pogotovo ako je po onom po onom principu - ne kradu ...
     
  • Patetika i lažni prkos

    ..... 21.03.2023 06:14
    Nije nego
    Nije oprostila nego odgodila plaćanje. Kao i nekim drugima..
     
  • Patetika i lažni prkos

    Milo za drago 20.03.2023 20:37
    Oprost
    Zato je ona tati oprostila dug prema gradu,neće valjda tata na otoku njenih djedova plaćati ...
     
  • Patetika i lažni prkos

    NN 20.03.2023 10:23
    Dan očeva
    Vlastitog oca ima zašto voliti. Uzdržavao ju je njenih 12 godina studiranja a onda joj dao ...
     
  • Patetika i lažni prkos

    Program tvog kompjutora 19.03.2023 17:15
    Molitvenik
    Ja mislio da je posto pobožan,stalno se vrzma oko velike crkve, a on ljubuje sa popovom ...
     
  • Patetika i lažni prkos

    SM 19.03.2023 14:33
    Prvorazredna kalkulantica
    Trećerazredna političarka i tebi čestita Dan očeva. Na službenom fejsu piše "Hvala vam ...
     
  • Patetika i lažni prkos

    ..... 19.03.2023 13:49
    .....
    krokodilski psihopat
     
  • Patetika i lažni prkos

    Kibernetičareva žena 19.03.2023 11:02
    Zahvalna
    Tako se i žena ovog što prćka po tuđim računalima hvali na svom profilu kako je zahvalna ...
     
  • Patetika i lažni prkos

    gost 19.03.2023 10:07
    Kasaba Mali Lošinj
    Potreba da se anonimno hvali svojim životom i obitelji "koju voli i koja voli njega" i ...
     
  • Patetika i lažni prkos

    jadni otužni pratitelj 19.03.2023 09:33
    Branitelj trećerazredne političarke
    Ovi prazni ljudi ovu trećerazrednu političarku plaćaju već oko 14 godina. A ona im za to ...
     
  • Patetika i lažni prkos

    Na kvadrat 19.03.2023 06:05
    Patetika
    Hebo te, koji si si luzer. Neopisivo.
     
  • Patetika i lažni prkos

    Koliko je sati 18.03.2023 21:05
    Podne je
    Sva sreća da ima i nas koji nemamo obitelj koja nas voli pa imamo vremena pratiti osrednje ...
     
  • Patetika i lažni prkos

    Prozirni 18.03.2023 19:44
    branitelj tuljana
    "...zahvalan sam da imam svoj život, svoju obitelj koju volim i koja me voli. Zahvalan sam ...
     
  • Patetika i lažni prkos

    hranitelj tuljana 18.03.2023 19:23
    Ma nije valjda?
    Često u životu bude mi teško. Često nailazim na probleme. Kao i mnogi. Ali u kritičnim ...
     
  • Patetika i lažni prkos

    Koliko je sati 18.03.2023 17:39
    Vrime je
    I njen predsjednik mladeži hvalisao se satom koji mu je spojen s računalom. Nakon ...
     
  • Patetika i lažni prkos

    gost 18.03.2023 14:06
    Simpatizerka HDZ-a i ručnih satova
    Sat nije samo pokazivač vremena nego i statusni simbol. Predsjednik njene stranke je osim po ...
     
  • Patetika i lažni prkos

    gost 18.03.2023 08:58
    Vi pitate mi ne odgovaramo
    “HDZ-ova vlast na čelu s gradonačelnicom dugi niz godina provodi neodgovornu, tj.
     
  • Patetika i lažni prkos

    Kibernetičar 18.03.2023 08:28
    CIS
    To je onaj kibernetičar koji upada u računala i lažira financijske i druge podatke ? Ima ...
     
  • Patetika i lažni prkos

    Lada 17.03.2023 20:12
    Lino
    Nema smisla više postavljati pitanja koja gradska vlast ignorira. Odgovore na ovo kao i na ...
     
  • Patetika i lažni prkos

    Tariguz 17.03.2023 18:06
    Otok vitalnosti u zagađenom moru
    Neka tu žensku emotivnu inteligenciju pokaže i kad ju Franković na Gradskom vijeću priupita ...
     
  • Patetika i lažni prkos

    gost 17.03.2023 10:26
    Savjetnik za EU fondove
    A dal netko pregledava iTransparntnost ? Zanima me dal se Aninom savjetniku za EU fondove plaće ...
     
  • Patetika i lažni prkos

    Cica 16.03.2023 15:59
    Na kolica
    Dođe svaka cica na kolica, tako će i on. A i ona koja se reklamira dobrotvorka, a sve razori ...
     
  • Patetika i lažni prkos

    gost 16.03.2023 10:27
    ZABORAVLJENI OTOČANI
    Zašto da čeka Vladu? Ako je zbog korone zabranila rad kafićima prije Vlade može i Unijanima ...
     
  • Patetika i lažni prkos

    NN 16.03.2023 10:06
    Grad to sam ja!
    "Grad to sam ja" Ana Kučić obznanjuje i na svom službenom fejsu. Tamo piše; Ana Kučić ...