Primjer iz rada gradske Uprave koji oslikava kvalitet i način rada novoustrojene gradske uprave pod dirgentskom palicom trojke što ju čine gradonačelnica koja uglavnom nazoči, daje izjave i slika se, njen zamjenik bez ovlasti sa zadatkom da smiruje nezadovoljnike i pročelnik čija je misija i svrha rada bespogovorno ispunjavanje svakog hira gradonačelnice. Takvom vodstvu Grada medvjeđu uslugu čine preparirani gradski vijećnici koji bespogovorno, bez razmišljanj i bez postavljanja pitanja, brzopotezno, gotovo refleksno, dižu ruke za svaki prijedlog koji dođe na dnevni red.
U Službenim novinama počinje zanimljiva priča
O radu gradske uprave na ovim se stanicama piše mnogo, ali zbog masovne proizvodnje pogrešnih, krivih, nesuvislih i nezakonitih rješenja i odluka moglo bi se pisati svakodnevno. No budući da bi pisanje o svakoj takvoj odluci ili rješenju bilo neracionalno, ukazujem samo na drastične primjere koji prokazuju način rada ove gradske vlasti kojeg se pokušava sakriti od javnosti. Način na koji gradska vlast manipulira s javnosti i kako skriva svoje nezakonite postupke razotkriva analiza naizgled nevažne vijesti da je Grad Mali Lošinj u Službenim novinama ispravio jednu odluku. No dublja analiza te vijesti koja sama po sebi ne izaziva posebnu pažnju pokazat će kako funkcioniraju vlast i gradska uprava na prvom od 1000.
U Službenim novinama PGŽ, br.28/2018. od 11. rujna 2018. objavljen je Ispravak Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o porezu na korištenje javnih površina i naknadi za uporabu gradskih površina Grada Malog Lošinja. U obrazloženju ispravka navodi se da je u postupku nadzora zakonitosti nad općim aktima izvršen uvid u tekst Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o porezu na korištenje javnih površina i naknadi za uporabu gradskih površina Grada Malog Lošinja (»Službene novine Primorsko-goranske županije« br. 13/18), te da je uočena pogreška, pa se stoga sukladno odredbi članka 42. stavka 2. Zakona o lokalnim porezima »Narodne novine« broj 115/16 i 101/17), ista odluka ispravlja. U tekstu odluke u čl.1. stoji: "U Odluci o izmjenama i dopunama Odluke o porezu na korištenje javnih površina i naknadi za uporabu gradskih površina Grada Malog Lošinja (»Službene novine Primorsko-goranske županije« br. 13/18), u članku 7. iza riječi: »Službenim novinama PGŽ« umjesto točke stavlja se zarez i dodaju riječi: »a primjenjuje se od 1. siječnja 2019. godine.«." Odluku o Ispravku odluke o porezima donijeo je pročelnik Jedinstvenog upravnog odjela Grada Malog Lošinja.
Zašto Ured državne uprave PGŽ ne radi svoj posao?
Dakle, radi se o ispravci Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o porezu na korištenje javnih površina i naknadi za uporabu gradskih površina Grada Malog Lošinja koju je usvojilo Gradsko vijeće Grada Malog Lošinja u svibnju ove godine, o odluci kojom se legalizira dugogodišnja nezakonita praksa postave šankova na javnim površinama. U obrazloženju ispravka odluke se navodi da je u postupku nadzora zakonitosti nad općim aktima izvršen uvid u tekst Odluke, te da je uočena pogreška.
A o kojem postupku nadzora se radi? Radi se o postupku nadzora koji je pokrenuo autor ovoga teksta kod za to nadležnog Ureda državne uprave u Primorsko-goranskoj županiji, u lipnju mjesecu. Što se u odluci o ispravku ne spominje.
U prijavi podnesenoj elektroničkom poštom, 19. lipnja 2018., navodim:
Poštovani,
bez obzira na česta upozorenja, bez obzira na nalaze Ministarstva prema kojima Grad Mali Lošinj mora ukidati i ispravljati nezakonite dozvole i bez obzira na Vaše upute o tome kad pojedina odluka može stupiti na snagu, praksa ignoriranja zakona i propisa se u Gradu Malom Lošinju tvrdoglavo nastavlja.
Tako se i dalje opći akti donose bez javnog savjetovanja ili suprotno zakonskim rokovima o trajanju savjetovanja (čl. 11. Zakona o pravu na pristup informacijama).
Ovim prilikom zahtijevam da sukladno svojim ovlastima provedete nadzor nad Odlukom o izmjeni poreza na korištenje javnih površina i naknadi za uporabu gradskih površina Grada Malog Lošinja. Odluka je objavljena u Službenim novinama PGŽ br.13/18. Službeno objavljena odluka temeljena je na Zakonu o lokalnim porezima (NN 115/16,101/17). Citirani zakon utvrđuje da se odluka o lokalnim porezima (osim prireza) pa između ostalog i porez na korištenje javnih površina kao lokalni porez, može mijenjati najkasnije do 15.prosinca tekuće godine , a primjenjuje se od 1.siječnja iduće godine. Ignorirajući tu odredbu, opisanu u čl. 42. stavak 3. Zakona o lokalnim porezima , Gradsko vijeće je usvojilo Odluku o porezima 4. svibnja 2018. s odredbom da odluka stupa na snagu osmog dana od dana objave u Službenim novinama PGŽ . Time se otvoreno krše odredbe Zakona koji utvrđuje da se odluke o porezima mogu primjenjivati tek u slijedećoj godini. Ovo predstvaničko tijelo očito nije u stanju shvatiti značaj takvih zakonskih odredbi.
Koliko u Gradu Malom Lošinju drže do zakonitosti govori i to da se u prijedlogu Odluke o izmjeni se poziva na odredbe Zakona Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave (NN 117/93, 69/97, 33/00, 73/00, 127/00, 59/01, 107/01, 117/01, 150/02, 147/03, 132/06, 26/07, 73/08, 25/12, 147/14, 100/15), koji zakon nije na snazi, a u obrazloženju prijedloga te odluke se poziva na drugi zakon-Zakon o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave (Narodne novine 127/17) . Dakle predložena odluka se temelji na zakonu koji nije na snazi a obrazlaže se drugima zakonom a službeno objavljena odluka temelji se na trećem zakonu, Zakonu o lokalnim porezima (NN 115/16,101/17) a koji je na snazi od 20.10.2017.
Molim da kratkom roku postupite sukladno zakonu i donesete odgovarajuću odluku.
Ovime vas ujedno obaviještavam da ću Ministarstvu uprave podnijeti zahtjev za raspuštanje GV GML a temeljem odredbi čl.84. st.1. točka 3 (učestalo kršenje propisa).
Istu ću dostaviti i Vama na znanje."
Nažalost, na ovaj zahtjev Ured državne uprave u PGŽ ne reagira. Nakon više prethodnih zahtjeva istom tijelu, te nakon ignoriranja zadnje prijave podnio sam 17. srpnja 2018. Ministarstvu uprave, Samostalnom sektoru za upravnu inspekciju, u Službi za inspekciju državne uprave zahtjev da se provede nadzor nad radom Ureda državne uprave u Primorsko-goranskoj županiji, a u predmetima koji se tiču donošenja općih i pojedinačnih akata koje donosi Grad Mali Lošinj, a radi kojih sam zahtjevao postupanje nadležnog ureda sukladno odredbama Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi. Tek kad je Ured državne uprave PGŽ dobio informaciju o pokrenutom nadzoru nad njihovim radom, 8. kolovoza 2018. munjevitom brzinom regira prema Gradu Malom Lošinju i već sljedećeg dana, 9. kolovoza 2018. dostavlja Ministarstvu uprave, Samostalnom sektoru za upravnu inspekciju, Službi za inspekciju državne uprave izvješeće o poduzetom na moju prijavu u kojem stoji kako se – eto – baš dan prije, 8. kolovoza, postupilo po mojoj prijavi, te od Gradskog vijeća Grada Malog Lošinja zatražilo da otkloni uočeni nedostatak. Tek u očitovanju u postupku nadzora, dobio sam informaciju da je Ured državne uprave u PGŽ ipak nešto poduzeo. Nevoljko i na silu, samo zbog nadzora Ministarstva uprave, ali poduzeo je.
Pročelnik nije gradsko vijeće
Naravno, na podnesenu prijavu nisam dobio nikakav odgovor, jer u Uredu državne uprave u Primorsko-goranskoj županiji iz nekog razloga štite nezakonita postupanja Grada Malog Lošinja.
Tek u postupku pokrenutog upravnog nadzora u očitovanju Ureda državne uprave u PGŽ Ministarstvu uprave, a koje sam dobio na znanje, saznajem da je Ured dopisom Kl.:040-2/18-01/24; Ur.broj:2170-02-03/02-18-29 od 8. kolovoza 2018., dao uputu Gradskom vijeću Grada Malog Lošinja da otkloni uočeni nedostatak. Uočeni nedostatak je eufemizam Ureda državne uprave u PGŽ za kršenje zakona koje se očituje u tome da je Grad Mali Lošinj donio odluku o porezu koju primjenjuje odmah, a ne tek od iduće godine. Valjda u silnoj želji da na brzinu legalizira "koalicijski šank na javnoj površini".
Iz Ispravka Odluke je vidljivo da ju je donio, odnosno da je odluku ispravio pročelnik Jedinstvenog upravnog odjela Grada Miroslav Čović, a ne Gradsko vijeće. Koliko je meni poznato Vlada RH nije (još) raspustila Gradsko vijeće Grada malog Lošinja i nije Miroslava Čovića imenovala povjerenikom za Grad Mali Lošinj da bi Miroslav Čović mogao, smio ili imao pravo mijenjati odluku koju se može I mora promijeniti samo po nalogu nadležnog tjela, a to je Gradsko vijeće Grada Malog Lošinja. Koliko je poznato nije se dogodila ni promjena Statuta Grada Malog Lošinja kojom bi pročelnik Jedinstvenog upravnog odjela GML bio ovlašten zastupati ili zamjenjivati Gradsko vijeće Grada Malog Lošinja dok se vijećnici u špici turističke sezone bave svojim privatnim poslovima.
Ipak, iako je pročelnik Miroslav Čović iskusan, navodno sposoban pravnik, koji bi kao pročelnik Jedinstvenog upravnog odjela GML odgovoran za rad gradske uprave, morao imati elementarna znanja o pravnim nadležnostima, on si dozvoljava uzurpirati ovlasti Gradskog vijeća Grada Malog Lošinja. Pročelnik Miroslav Čović si uzima pravo da sam, poput kakvog vlastodršca - autokrata, mijenja odluke Gradskog vijeća Grada Malog Lošinja. Moguće, ali samo na prvom od 1000.
Iako je Gradsko vijeće dobilo uputu da otkloni uočeni nedostatak, kako nezakonitost zataškujući naziva Ured državne uprave PGŽ, pročelnik Čović otklanja nezakonitost na način da ispravlja Odluku o izmjeni odluke o porezima. Hrabro, ali i bezobrazno uzurpiranje ovlasti - nema što. Na što li je još pročelnik spreman?
A ni ispravak nije otklanjanje nedostataka
Hrvatski sabor je usvojio Jedinstvena metodološko - nomotehnička pravila za izradu akata koje donosi Hrvatski sabor, a koje pravila bi trebala vrijediti prema čl.1. st.2. i na prvom od 1000. U čl.61. navedenog propisa stoji: Ispravkom se propisa ispravljaju pogreške odnosno razlike između potpisanog (proglašenog) i objavljenog teksta propisa. U slučaju Miroslova Čovića, ne radi se o razlici između usvojenog teksta i objavljenog teksta. I pravnom laiku je lako zaključiti da je ispravak odluke jedino ispravak kojim se ispravljaju pogreške u tiskanju. U službenim novinama mora biti objavljen tekst odluke kakv je usvojen na Gradskom vijeću. U slučaju da se potkradu pogreške u tiskanju ili objavi, ispravljaju se greške. A da bi stvar bila gora, u idućem stavku istog članka stoji: "Ispravkom se ne mogu otklanjati nedostaci uočeni u izvornom tekstu." Nalog Ureda državne uprave u PGŽ je bio da Gradsko vijeće Grada Malog Lošinja, otkloni uočeni nedostatak, a pročelnik Čović sam ispravlja uočeni nedostatak, iako propis kaže da se ispravkom ne mogu otklanjati uočeni nedostaci. Pod izlikom ispravke odluke, koja je u naravi tehnički posao, pročelnik Čović svjesno otklanja uočene nedostatke koje može ispraviti samo tijelo koje je donijelo pogrešnu odluku. U našem slučaju to je Gradsko vijeće. A ne pročelnik Čović.
Ono što se jedino može ispravkom ispraviti u ispravljenoj odluci je pogrešan grad u tekstu odluke. Pa je ispravkom potrebno izmjeniti naziv grada u ispravljenoj odluci. Umjesto Kastva treba stajati u Malom Lošinju 10. rujna 2018. Svaka druga ispravka odluke, kojom se mijenja sadržaj ili otklanja nedostatke u odluci, predstavlja čin uzurpiranje ovlasti od strane pročelnika Čovića. A on to zna. Kako je moguće da pročelnik Čović sve to radi i zašto to radi?
Lojalnost, a ne znanje
Odgovor se krije u konstrukciji nove gradske uprave koja se temelji na principu podobnosti a ne sposbnosti i znanja, pri čemu se podobnost stječe dokazom lojalnosti gradončelnici. Jedan od prvih koji su to shvatili bio je pročelnik Čović, pa se svi njegovi postupci mogu razumjeti kao iskazi apsolutne lojalnosti gradončelnici bez obzira na posljedice vlastitih postupaka. O natječaju na kojem je izabran pročelnik Čović sam napisao članak "Jadni natječaj za pročelnika" iz kojeg citiram samo dvije rečenice: "O čemu su službenici Grada Malog Lošinja, novinarka, službenica zadužena za registar nekretnina na određeno vrijeme i informatičar kao predsjednik povjerenstva ispitivali svoga šefa?" ; " nažalost kriterij lojalnosti preteže nad kriterijem sposobnosti i u ovom slučaju." Ovo ponašanje pročelnika Čovića treba promatrati kao vraćanje usluge onome koji ga je u takvoj proceduri izabrao.
Drugi razlog zašto se na takav način ispravlja odluka je skrivanje od javnosti nezakonitosti same odluke. Izbjegavanjem da Gradsko vijeće ispravlja uočeni nedostatak, koji je posljedica revolveraški brzog, poslušničkog i gotovo insitinktivnog dizanja vijećničkih ručica, izbjegava se upliv javnost i moguća rasprava u javnosti o tome kakvi prijedlozi dolaze pred gradsko vijeće, te o tome kakvi su rezultati famoznog preustroja. A kakav je taj preustroj i kakav je kvalitet rada i kvalitet osoba koje vode novoustrojenu gradsku upravu vidjeli smo i na ovom primjeru, Građani ih vide i osjete na svojim leđima svakog dana.
Na ovom se primjeru oslikava kvalitet i način rada novoustrojene gradske uprave pod dirgentskom palicom trojke koju čine gradonačelnica koja uglavnom nazoči, daje izjave i slika se, njen zamjenik bez ovlasti sa zadatkom da smiruje nezadovoljnike i pročelnik čija je misija i svrha rada bespogovorno ispunjavanje svakog hira gradonačelnice. Takvom vodstvu Grada medvjeđu uslugu čine preparirani gradski vijećnici koji bespogovorno, bez razmišljanj i bez postavljanja pitanja, brzopotezno, gotovo refleksno, dižu ruke za svaki prijedlog koji dođe na dnevni red. Za sada se broj takvih vijećnika sa 15 smanjio na 11. Hoće li se trend osvješćivanja gradskih vijećnika nastaviti, pokazat će iduća redovna sjednica Gradskog vijeća Grada Malog Lošinja. Kao što je zadnja izvanredna sjednica Gradskog vijeća GML bila baš izvnredna tako će i iduća biti baš redovna.
Komentari:
Evo za ovaj prvi primjer, netko je našao da neki sud ima oznaku ''opčinski'', a ne ''općinski'', pa zašto sada ne bi službenici dobili zadatak da o svom trošku ispišu sve presude i rješenja u posljednje tri godine i o svom ih trošku opet pošalju poštom?
Zašto službenici svoje pogreške ne bi plaćali svojim novcem?
Zašto dužnosnici ne bi odgovarali kako odgovaraju poduzetnici?
Ako država, Grad, općina, kasni ili ne radi kako treba - zašto vam ne bi platila štetu?
www.index.hr/.../2025715.aspx
Zašto za ovaj primjer nepoštivanja procedure i uzurpaciju ovlasti radi skrivanja nezakonitosti od javnosti ne bi odgovarao počinitelj, a po zapovjednoj odgovornosti i gradonačelnica?
Tko ti je bio ortak gradonačelnik ili odvjetnik kome plaćaš i dalje za zgrade na rukaviću ?
Bivša od gradonačelnika je dobila stan na Rukaviću, kako ?
gradonacelnik.hr/.../...
... only fools and horses
Nije u pitanju samo pogodovanje nego i pokušaj prikrivanja pogodovanja.