Gradonačelnica Grada Malog Lošinja Ana Kučić često pokazuje da demokratske procedure smatra nepotrebnim smetnjama i uzrokom gubitka vremena, pa se one pri donošenju odluka u Gradskom vijeću uglavnom ne poštuju. Stoga se može zaključiti da demokracija u Gradu Malom Lošinju ne stanuje, već da je samo povremeni podstanar ⮞
Na pitanje što je demokracija najkraći, a ujedno i najprecizniji odgovor glasi – demokracija je procedura. Drugim riječima, demokracija se svodi na unaprijed poznate utvrđene i propisane postupke u donošenju odluka neke zajednice. Poštovanje procedura osigurava najveću moguću moralnost odlučivanja jer se odluke na razini zajednice u najvećoj mjeri podudaraju s interesima pojedinaca. Bez poštovanja procedure demokracije jednostavno nema ili odlučivanje postaje izvor društvene nepravde. No kako gradonačelnica Grada Malog Lošinja Ana Kučić često pokazuje da demokratske procedure smatra nepotrebnim smetnjama i uzrokom gubitka vremena one se pri donošenju odluka u Gradskom vijeću uglavnom ne poštuju. Stoga se može zaključiti da demokracija u Gradu Malom Lošinju ne stanuje, već da je samo povremeni podstanar. Ovo nije samo logički i formalno ispravna već je i suštinski istinita tvrdnja. U Malom Lošinju građanima je uskraćeno pravo na lokalnu samoupravu zajamčeno Ustavom, a način na koji se ono građanima uskraćuje objašnjava i kako smo umjesto demokracije dobili tako zvanu demokraturu, oblik vladavine kojim se pod vanjskom formom demokracije u postkomunističkim zemljama nastavlja s ograničavanjem sloboda tipičnim za diktature. U slučaju ovog Grada to se svodi na očiglednu činjenicu da se Gradsko vijeće umjesto da bude predstavničko tijelo građana svelo na izvršno tijelo gradonačelnice. Upravo obrnuto od onoga kako to treba biti u demokratskim društvima u kojima je vlast u rukama predstavničkog tijela, a ne u rukama pojedinca, odnosno izvršnog tijela. Uz pomoć svog „viteza bez mača", iskusnog manipulatora upokorenom većinom Vijeća te asistenciju za poljoprivredu na gradskom zemljištu više zainteresiranog nego za politiku predsjednika Vijeća i uz nijemu potporu ostatka sklepane većine gradonačelnica je odlučivanje u Gradskom vijeće stavila pod svoju apsolutnu kontrolu.
Kad se naljuti gradonačelnica pokazuje da ne razumije svoju funkciju
Koliko je to izvitopereno shvaćanje demokracije postalo normalno u praksi lokalne politike pokazuju gnjevne reakcije gradonačelnice kad ju iznervira koji od oporbenih vijećnik. To je pokazala i u prošlom mandatu kad je u napadu najžešćeg bijesa, dramatično optuživala vijećnike za šurovanje s građanima, a tonom glasa i gestikulacijom izvela predstavu kao da ima dokaze za počinjenu veleizdaju. Svaki istup vijećnika protivan njenoj volji doživljava u najblažem slučaju kao napad na nju osobno, a u gorem slučaju i osobnom izdajom. I da ne zna ništa o politici ni nakon dvanaest godina studiranja te da o politici ništa nije naučila ni nakon sada već gotovo četrnaest godina u vlasti ovoga Grada, a da je samo pročitala Statut primijetila bi da tamo jasno piše kako je Gradsko vijeće predstavničko tijelo građana, a da su u nadležnosti gradonačelnika samo izvršni poslovi i zadaće. Svakome s barem tri poslovična zrna soli u glavi ta odredba jasno govori da gradonačelnica nije utjelovljenje lokalne samouprave već samo izvršno tijelo Gradskog vijeća. Gradonačelnik je tijelo vlasti koje ima svoje zadaće i obveze, a odgovorno je zastupničkom tijelu. Ustavna, statutarna i zakonska pozicija gradonačelnika manje je važna nego što to Ana Kučić i poslušnici oko nje misle. Daleko je to od pozicije vladara koju si prisvaja, a većina Vijeća iz različitih razloga protustatutarno priznaje. Gradskog vijećnika optužiti za šurovanje s građanima može samo netko tko nije pročitao ili bahato ignorira Statut Grada Malog Lošinja i koji misli da je komuniciranje s građanima zabranjena i neprilična izdajnička radnja. Takvo što može činiti samo suštinski neobrazovana osoba ili umišljeni, samodopadni u vremenu i prostoru izgubljen lokalni autokrat.
Sve procese u donošenju odluka gradonačelnica je stavila pod svoju kontrolu, iz svega je isključila javnosti i tako ukrotila većinski dio predstavničkog tijela. Kako je to izvela zorno pokazuje tijek zadnje sjednice Gradskog vijeća. No da bi apsurdnost kroćenja ovoga saziva bila šokantnija treba se sjetiti da su većinu vijećnika izabrali građani koji ne podržavaju HDZ. Birali su one koji su tvrdili da žele promjene te da neće koalirati s HDZ-om, a upravo takvi su s HDZ-om formirali većinu. I omogućili ovladavanje cijelim Vijećem. Sjednica je pokazala da se u Vijeću samo potvrđuju odluke koje je već donijela gradonačelnica u uskom krugu osoba od povjerenja koje ju podržavaju u donošenja odluka uz očigledno kršenje zakonom i propisima određenih procedura. Formalno demokratski Vijeće donosi odluke koje god joj padnu na pamet, a padaju joj manje više loše i nepromišljene. Kroz Gradsko vijeće prolaze kao kroz vakuum, sa zanemarivim otporom brojačano slabe ali borbene oporbe. Ono što odluči gradonačelnica to njene poslušne, ako ne i nesposobne službe pripreme kao formalni prijedlog, obično na manjkav način, često bez ikakvog obrazloženja. Na sjednicama Vijeća bez čitanja, razmišljanja ili rasprave usvaja ih skupina osoba koja čini ukroćenu većinu. Ta većina je vođenje Grada prepustila jednoj osobi, osobi upitnih sposobnosti s neupitnim manjkom vizije razvoja Grada – gradonačelnici Ani Kučić.
Bila fikus pa voli fikuse
U sustavu parlamentarne demokracije odluke u ime građana i na razini lokalne vlasti donose njihovi izbrani predstavnici u procedurama određenim zakonima, propisima, statutima i poslovnicima o radu. No da bi donosili što kvalitetnije odluke osnivaju se stručna radna tijela (odbori) radi pomoći vijećnicima koji ne moraju biti stručni i kvalificirani za područje o kojemu se odlučuje. Zbog toga je Statutom predviđeno da osim predsjednika koji treba biti iz redova vijećnika svi ostali članovi odbora trebaju biti iz reda znanstvenih, stručnih i javnih djelatnika. No većina malološinjskog Gradskog vijeća je prema zahtjevu gradonačelnice u svoja radna tijela izabralo mahom njoj poslušne vijećnike. Tako nasuprot razumnoj teoriji u uvrnutoj lokalnoj praksi vijećnici sami sebi trebaju pomagati u donošenju vlastitih odluka. Znanstvenike, stručnjake ili javne djelatnike u radnim tijelima ovoga Grada ne može se naći ni svijećom. Ono što ova vlast koju vidljivo čine tri osobe – gradonačelnica, njen "vitez bez mača" Nedić te predsjednik Vijeća Devčić – ne prihvaća je činjenica da je politika javna stvar pa da stoga i rad Vijeća kao i njegovih radnih tijela mora biti javan. Odbori Gradsko vijeća uglavnom ne rade, a oni koji nešto i rade, rade praktički u ilegali. Iako su odredbe Odluke o osnivanju i načina rada odbora jasne i prema kojima su sjednice odbora javne te da je glasovanje javno radna tijela rade upravo suprotno – nejavno. Javnost rada kao i javnost glasanja podrazumijeva prisutnost javnosti, a da bi javnost mogla prisustvovati sjednicama morala bi za njih znati. No u Gradu Malom Lošinju se ni za jedan sastanak odbora ne objavljuju pozivi za sjednice pa nema niti teoretske mogućnosti da bilo tko od zainteresiranih građana može prisustvovati sjednicama. Isto tako ni jedan odbor nije objavio ni zapisnik sa održanih sjednica kako bi javnost mogla znati što se uopće zbivalo na sjednici. Tako se se u Gradu Malom Lošinju rad odbora skriva od javnosti, što je nespojivo s ulogom tijela javne vlasti.
Nikad niti jedan odbor za mandata trenutne gradonačelnice ni na jednoj svojoj sjednici nije radio zakonito, odnosno javno. Bez javnih poziva, javnog održavanja sjednica i javnog glasanja rad odbora se odvija u strogoj konspiraciji, te ostavlja dojam urotničke aktivnosti. Moguće samo na Prvom od 1000 otoka.
Osim Odbora za pravno statutarna pitanja koji se sastaje samo ritualno da bi bez rasprave blagoslovio prijedloge gradonačelnice ostali odbori se manje više uopće ne sastaju. Postavlja se pitanje – ako se radna tijela ne sazivaju, ne rade i ne predlažu ništa – zašto se uopće osnivaju? Odgovor se nameće: Osnivaju samo radi stvaranja privida demokratske forme. Jer odbori koji se ne sastaju imaju ulogu fikusa u gradonačelničinom uredu – to su ukrasni odbori. Postoje samo zbog ukrasa.
Praksu rada Vijeća pod vlasti gradonačelnice Kučić ilustrira i zadnja održana sjednica prije koje se sastao samo Odbor za pravno statutarna pitanja. Naravno da je i to radno tijelo umjesto znanstvenim, stručnim i javnim djelatnicima gradonačelnica opremila vijećnicima i njoj odanim lokalnim političarima. Pa su se tako u odboru koji bi trebao provjeravati zakonitost gradonačelničinih prijedloga Vijeću našli redom pravni stručnjaci Anto Nedić, Biljana Vojniković, Luigi Satalić, Andrino Maglivaz. Ironično je da se na čelu tog odbora našao upravo Anto Nedić koji se kao dokazani pravni stručnjak proslavio tvrdnjom kako šest glasova čini većinu od ukupno trinaest.
Rebalans Proračuna ispod radara javnosti
Nadležni odbor, a ni itko drugi suodgovoran za zakonitost rada gradske vlasti nije upozorio gradonačelnicu da se izvještaj o izvršenju Proračuna za prvih šest mjeseci treba podnijeti Vijeću do 15. rujna tekuće godine, no čak i to je najmanje problematično u vezi sa zadnjom sjednicom. Na dnevnom redu je tada kao druga točka bio rebalans Proračuna za 2021., koji se zbog izmjena plana prihoda i rashoda tiče apsolutno svega i svakoga u ovom Gradu. No unatoč tome o rebalansu nije provedeno obavezno javno savjetovanje, a nije bilo ni ozbiljne rasprave na bilo kojem odboru. No ako gradonačelnica nije znala za obvezu javnog savjetovanja ili ju je jednostavno ignorirala, članovi nekog od odbora napučenih vrsnim pravnim stručnjacima poput spomenutih trebali su je upozoriti kako bi ispunili samu svrhu postojanja odbora. Pitanje zašto to nisu učinili neka ostane otvoreno za raspravu.
Naime, prema važećem poslovniku akti koje donosi Gradsko vijeće, a odnose se na djelokrug rada određenog radnog tijela razmatraju se prethodno u radnim tijelima. Budući da se Proračun i njegovo naknadno uravnoteženje (rebalans) tiče doslovno svega i svakoga tema je u djelokrugu rada gotovo svih odbora, s izuzetkom – možda – odbora za izbor i imenovanje. Dakle, gotovi svi odbori trebali su imati sjednice i razmotriti prijedlog rebalansa. No sastao se samo spomenuti Odbor za pravno statutarna pitanja, no ni taj nije primijetio – ili za to nije mario – da javno savjetovanje o rebalansu nije provedeno. Iako mu je na čelu bivši višegodišnji predsjednik Gradskog vijeća. A gradonačelničinoj sklepanoj većini u Vijeću je za usvajanje predloženog rebalansa bez provedenog javnog savjetovanja i rasprave na odborima bila dovoljna zapovijed kako „vitezu bez mača" na čelu nadležnog odbora tako i predsjedniku Gradskog vijeća. Ukratko, poslušna većina je ovako predloženi rebalans usvojila te time pokazala spremnost da upravljanje milijunima kuna ispusti iz ruku predstavničkog tijela građana i prepusti volji samo jedne osobe – gradonačelnice. Za raspravu ostaje otvoreno i pitanje je li tako usvojen rebalans uopće zakonit ...
Nezgodni Ilovčani
Da je kojim slučajem rebalans bio na javnom savjetovanju i da je bio predmet ozbiljne rasprave na odborima sastavljenim sukladno odluci o radnim tijelima, pa bi u njima bili znanstveni, stručni i javni djelatnici, a ne poslušni članovi koalicije koja je šićardžijskom trgovinom preuzela vlast, primijetilo bi se mnoštvo razloga da se takav prijedlog rebalansa odbaci. Samo ukratko – neke od teško probavljivih ili teško objašnjivih izmjena proračuna.
Kako se Odbor za gospodarstvo nije uopće sastao, a javnog savjetovanja nije bilo, tako je bez problema rebalansom skinuto 115.000 kuna subvencija obrtnicima uz istovremeno povećanje subvencija za održavanje prometnih linija za otok Ilovik. Pri tome se ne navodi da se radi o iznosu od oko pola milijuna kuna kojima se sufinancira linija koja uništava Ilovik, ali se spašava velika investicija i položaj Filipa Balije ugrožen svime što je zabrljao. Bez javnog savjetovanja i bez sjednice Odbora za gospodarstvo, pored gradskih vijećnika koji poštuju zabranu komuniciranja s građanima ili im je takvo što ispod časti, nije se moglo pitati predlagatelja zašto se uz ukupno smanjenje proračunskih rashoda povećavaju prihodi od prodaje gradske imovine. Gradonačelnicu tako nitko nije mogao pitati ni zašto je skinuto 650.000 kuna donacija, odnosno zašto nije uplaćena donacija za uređenje zgrade Mjesnog odbora Ilovik kako se navodi u obrazloženju umanjenja prihoda od donacija. Da je bilo javno savjetovanje možda bismo saznali da ilovački iseljenici, zbog prethodnih loših iskustva s uplaćenim donacijama više ne žele uplaćivati donacije u novcu na gradski račun već radove žele sami platiti koliko god oni koštali. Gradonačelnica je to odbila jer tvrdoglavo traži da se novac uplati isključivo na račun Grada. Želi da ga ona sama, kako god i s kim god poželi troši na uređivanje zgrade bez ikakve mogućnosti da donator kontrolira trošenje. Takav njen stav moglo bi se prihvatiti da se ne zna kako je bez prigovora prihvatila donaciju Jadranka hotela u iznosu od 10 milijuna kuna za uređenje šetnice na Čikatu, a da ni jedna kuna neće biti uplaćena u gradski proračun. Donator će sam izabrati izvođača i sam ga platiti. Ono što dozvoljava povlaštenom investitoru i tajnom izbornom donatoru ne dozvoljava ilovačkim iseljenicima.
Dva (klimava) stupa vlasti
Ovakvu komociju u vladanju Gradom, politološki rečeno osobnu demokraturu gradonačelnici omogućuju „vitez bez mača“, bivši zamjenik i predsjednik Gradskog vijeća ustoličen podrškom vijećnika HDZ-a. Prvi stup njene vlasti predstavlja nekoć pitomi dogradonačelnik koji je postao njen gorljivi zaštitnik i sada ne preza ni od provociranja i vrijeđanja vijećnika ako se usude kritizirati njenu politiku. Tako je i na zadnjoj sjednici, iznerviran pitanjima gradonačelnici, bezobraznom upadicom podrugljivo dobacio vijećniku Ivkoviću da je u Domovinskom ratu bio u logistici. Apsurdnost te upadice je u tome što on osobno u svojim najboljim godinama nije bio ni u logistici, nego je vješto izbjegao odlazak na ratište devedesetih godina. Netko zlobniji bi rekao da je faktički bio dezerter. U ratno vrijeme očito strašljivi nastavnik nebitnih predmeta u srednjoj školi s vremenom se okuražio i čak priključio HDZ-u kad je to prestalo biti rizično. Sada se i razbahatio pa se na zadnjoj sjednici Vijeća kao veliki stručnjak upustio u educiranje novih vijećnika iako ni sam o proračunu nema pojma. Tako će sada iz mraka Muzeja Apoksiomena mangupski dobacivati cinične primjedbe vijećnicima koji nisu impresionirani radom gradonačelnice, hrabro skakati za govornicu da bi se zajapureno obračunavao s vijećnicima koji šuruju s građanima i živciraju gradonačelnicu. I obrazlagati njene prijedloge Vijeću koje je prema poslovniku obrazložiti morala ona sama kao ovlašteni predlagač. Šteta što takvu hrabrost nije pokazao kad je stvarno trebalo.
Drugi stup lošinjske demokrature je za politiku u njenom izvornom smislu nezainteresirani predsjednik Gradskog vijeća. Pokazao je to i time što kao kandidat za gradonačelnika i nositelj liste za Vijeće uopće nije sudjelovao u svojoj izbornoj kampanji. No ako nema interes za politiku kao djelatnost uređenja društva mora mu se priznati da ima vrlo izražen interes za politiku kao biznis i poljoprivredu na gradskom zemljištu. Taj njegov interes potiče i aktivno podržava sama gradonačelnica pa mu je bez natječaja u zakup na trideset godina dala gotovo 6.000 m2 gradskog poljoprivrednog zemljišta. Isplatila mu je, valjda kao svom glavnom savjetniku za poljoprivredu i nešto gradskih poticaja koje nije smijela. Isplatila mu je poticaje prema odluci koju je Visoki upravni sud poništio kao nezakonitu jer ju je donijela sama gradonačelnica koja za to nije ovlaštena. Jer to je u nadležnosti Gradskog vijeća. No ta dokazana uzurpacija ovlasti Vijeća nije izazvala nikakvu ozbiljnu reakciju. Predsjednik Vijeća, nezainteresiran za politiku i rješavanje problema građana zainteresiran je prije svega za povećanje svoje okućnice na račun gradskog zemljišta. U vrijeme kad se u prošlom sazivu predstavljao kao vođa oporbe HDZ-u i gradonačelnici od nje je kao navodni ljuti politički protivnik dobio i dva ugovora o zakupu zamljišta za okućnicu. I opet na isti način kao što je dobio i spomenuto poljoprivredno zemljište – nezakonito – odnosno bez nužnog javnog natječaja. Ali ni time apetit za gradskim zemljištem nekoć oporbenjaka, a sada predsjednika Vijeća voljom predsjednice lokalnog HDZ-a i gradonačelnice nije zadovoljen. U prvoj polovici ove godine gradonačelnica mu je dala još malo gradskog zemljišta za okućnicu.
Dakle, prije izbora, za vrijeme izborne kampanje ili odmah nakon održanih izbora ove godine gradonačelnica je sadašnjem predsjedniku Vijeća učinila osobnu uslugu i u zakup mu dala još gradskog zemljišta! Činjenica o ovoj transakciji mogla se saznati iz izvještaja o radu gradonačelnice u prvoj polovici ove godine predstavljenom na zadnjoj sjednici Vijeća. Srećom po gradonačelnicu ovo nije Grad Vukovar niti je predsjednik malološinjskog Gradskog vijeća imun na pogodovanje vlastitim interesima i alergičan na političku trgovinu pa nije snimao dogovore o zakupu kao vukovarska vijećnica Budimir, već je sa zadovoljstvom potpisao ugovor o zakupu gradskog zemljištva. Tako je umjesto ozbiljne afere nastala stabilnu gradska vlast sa zadovoljnim predsjednikom Gradskog vijeća.
No stupovi vlasti na kojima počiva demokratura Ane Kučić koliko god se činili čvrstim stoje na slabim moralnim i pravnim temeljima. Odnedavno osiljeni i bogtepitaj čime naglo ohrabreni „vitez bez mača" i za vlastitu poljoprivredu, a ne za javnu politiku zainteresirani novi predsjednik Vijeća bit će stabilni stupovi vlasti sve dok izabrani gradski vijećnici iz bastardne i nikad javno priznate vladajuće koalicije sami sebi ne prizanju činjenicu da su ih birali građani koji su željeli promjene, a ne zadržavanje HDZ-a na vlasti. Ili pak do trenutka kad politička trgovina bude biti pravno sankcionirana. Sudeći prema zadnjoj sjednici Vijeća jedna vijećnica je možda to počela shvaćati. Iz demokrature ćemo izaći kad to shvate bar još dvoje vijećnika kojima je u predizbornom programu stajalo da žele promjeniti postojeću situaciju i pod za birače privlačnim sloganom da ne primaju donacije jer onaj tko ih uzme ima neku obvezu. Nadajmo se da ih ima bar još dvoje koji nisu nešto uzeli pa zato nemaju nikakvu drugu obvezu osim obveza prema svojim biračima.
Komentari:
U Gradu Malom Lošinju je to i manji postotak, to je otprilike ¼ glasova od ukupnog broja birača od oko 7 i pol tisuća koji su aktualnoj gradonačelnici u drugom krugu otvorili vrata u drugi mandat vođenja našega grada. Svjedoci smo njenog, u najmanju ruku rečeno, teškog početka, obilježenog prosvjedom kakav se na našem otoku nije zabilježio.
Prosvjed je ogledalo rada gradonačelnice upravo na način kakav se u članku opisuje, a to je nedonošenje UPU 28. Zakon o prostornom uređenju propisuje načelo javnosti kao načelo kojim se JLS moraju rukovoditi u postupcima donošenja planova. Ovim primjerom je gradonačelnica isključila javnost kod donošenja svih kasnijih odluka vezanih uz pitanje Mrtvaške.
Rad gradskih odbora, u ovom slučaju odbora za prostorno planiranje u razdoblju od 2017. godine do danas zaista se može svesti na pojam koji riječ fikus veoma slikovito opisuje.
Teško je govoriti o javnosti rada gradskih odbora kada se oni uopće ne sastaju, i upravo je to realna slika nejavnog i netransparentno g načina rada, kojim se u paralelnom svijetu facebooka gradonačelnica gotovo svakodnevno hvali na način da transparentno i javno vodi naš grad.
Nema bagera na Mrtvaški,ništa se ne radi.Šta nas praviš budalama,užas!V rati brod na Mrtvašku?
Lošinja plaćaju liniju koja nema putnike!Devčić pa šta si i ti toliko lud??Neznam šta čekaš!!
Gospodin prevara.
Ili i to ne smiješ bez dopuštenja???
Da vidimo ako će se šta napraviti?
otoci.net/.../...
Lukav potez. Ona se više neće morati skrivati od građana (eno vam Devčić pa se žalite), a Devčić će joj služiti kao gromobran i obećavati intervenciju.
Važno da donosi vijesti u revijalnom tonu.
Sramota.
One koji kažu da se ove dvije situacije ne smiju uspoređivati uputio bih da makar malo zavire u povijesne knjige.
Nacisti su na vlast stigli 1933. Tada počinje demoniziranje raznih skupina i širi se propaganda da ugrožavaju ostale, među ostalim - i širenjem zaraznih bolesti. Mediji, politika, javnost... tek 1935. stupili su na snagu zakoni kojima se određenim skupinama ljudi svašta brani. Preživjeli na upit zašto nisu reagirali kazuju da je sve išlo polako... samo se popišite, samo ovo, još samo ono... većina je ta pravila poštovala jer nisu htjeli probleme. Kažu da su se baš zabrinuli kad bez oznake nisu smjeli napuštati kuću. To je bilo negdje 1939. Dakle 6 (šest) godina nakon dolaska nacista na vlast. Ubrzo su stvari eskalirale i dalje znamo...
Što će biti za 6 godina ako ovako nastavi?
Već danas u Austriji zaključavanje žid... ovaj, necjepljenih objašnjavaju riječima:
"Većina građana koja je za lockdown ne razumije ljude koji se ne žele cijepiti. Ne sviđaju im se. I pomalo ih se plaše. Stoga je stvar koja se čini najlogičnijom za učiniti da ih se jednostavno - ukloni iz društva"
Poznato odnekud?
Kroz svo to vrijeme u gradskim odborima ljudi su se bavili i sukobljavali sa vladajućima oko raznih stvari koje čine život zajednice. Sigurno je bilo i žalbi i podnesaka... na vozni red, na neko imenovanje, na trošenje gradskog novca.
Pamtimo li te ljude kao one koji su se suprotstavili nacistima?
Svi sudionici lošinjske političke javne scene o (za novije generacije) nezapamćenom kršenju osnovnih ljudskih prava i kršenju Ustava i apsolutno svih pravila demokracije izjasnili su se bilo privođenjem nezakonitih pravila bilo šutnjom koja znači suglasnost. Ispunjava me ponosom biti n moralno ispravnoj strani.
Ako nisam u pravu molim razuvjerite me i ja ću se ispričati.
A vezano uz notorno putovanje gospođe na koje je povela i tuđu djecu, meni ono nikad nije smetalo i tu sam je podržao, kao poznati borac za slobodu ljudi.
"Kako je jedan životinjski virus koji je, navodno, sa šišmiša prešao na čovjeka negdje u središnjoj Kini krajem prošle godine, uništio pravnu državu u Republici Hrvatskoj? Panika koju je izazvao isprovocirala je nezakonite reakcije županijskih i lokalnih stožera civilne zaštite koji su si dali za pravo da nezakonito ograničavaju temeljna ljudska prava koja su zaštićena i Ustavom Republike Hrvatske.
Radi se o pravu na rad i pravu na slobodno kretanje. Nažalost panici je podlegla i Vlada RH koja je prilikom izmjena Zakona o sustavu civilne zaštite propustila priliku da na pravni/ustavni način ozakoni nužna ograničenja štićenih ustavnih prava. Niti jedno pravo a ni sloboda nisu, naravno, apsolutne kategorije pa ni ona koja su garantirana ustavom. I ustavna prava mogu se ograničiti, ali samo zakonom kako bi se zaštitili sloboda i prava drugih ljudi, pravni poredak, javni moral ili zdravlje, a svako ograničenje slobode ili prava mora biti razmjerno naravi potrebe za ograničenjem u svakom pojedinačnom slučaju. Dakle jasno je da se i pravo na rad i pravo na slobodno kretanje mogu ograničiti ako to zahtjevaju posebne situacije kakva zasigurno jest i pandemija korona virusa. Ali ta ograničenja moraju biti zakonom određena.
Članak 17. Ustava kaže da se: „U doba ratnog stanja ili neposredne ugroženosti neovisnosti i jedinstvenosti
države, te velikih prirodnih nepogoda pojedine slobode i prava zajamčena Ustavom mogu se ograničiti. O tome odlučuje Hrvatski sabor dvotrećinskom većinom svih zastupnika, a ako se Hrvatski sabor ne može sastati, na prijedlog Vlade i uz supotpis predsjednika Vlade, Predsjednik Republike."
Iako bi Ustav RH trebao biti jasan svim čelnicima svih razina vlasti i iako je njegova primjena obvezujuća, na žalost trenutno je to mrtvo slovo na papiru. Vlada RH je predložila, a Sabor RH u hitnom postupku usvojio Zakon o dopuni zakona o sustavu civilne zaštite kojem je dodao samo jedan članak sa dva stavka (čl. 22.a) da ozakoni nužna ograničenja osobnih prava s ciljem zaštite zdravlja građana. Citiram ga: "(1) U slučaju nastupanja posebnih okolnosti koje podrazumijevaju događaj ili određeno stanje koje se nije moglo predvidjeti i na koje se nije moglo utjecati, a koje ugrožava život i zdravlje građana, imovinu veće vrijednosti, znatno narušava okoliš, gospodarsku aktivnost ili uzrokuje znatnu gospodarsku štetu, Stožer civilne zaštite Republike Hrvatske donosi odluke i upute koje provode stožeri civilne zaštite jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
(2) Odluke i upute iz stavka 1. ovoga članka donose se radi zaštite života i zdravlja građana, očuvanja imovine, gospodarske aktivnosti i okoliša te ujednačavanja postupanja pravnih osoba i građana.
Tom dopunom zakona odnosno tim člankom nije nažalost ispunjen cilj, odnosno nije kako to nalaže Ustav RH dano izričito i jasno pravo Stožeru civilne zaštite Republike Hrvatske da ograničava ustavna prava građana. Tim člankom je dano pravo Stožeru civilne zaštite Republike Hrvatske da donosi odluke i upute koje provode stožeri civilne zaštite jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave (to su radili i do sad), ali nije dalo jasno pravo Stožeru da može ograničavati ustavna prava građana. Prilično je nejasno kako je takva omaška promakla i
ozbiljnim pravnicima u Saboru (Grbin, Bauk npr.). Nakon usvjanja Zakona o dopuni zakona o sustavu civilne zaštite odnosno stupanja na snagu Zakona, Stožer je donio odluku kojom se ograničava nečije pravo na rad. Vjerojatno je takva odluka i nužna, ali na žalost nije ustavna. Samo jednom rečenicom - odredbom ili jednim stavkom u dopuni Zakona a za koju bi glasale dvije trećine saborskih zastupnika postigla bi se suglasnost s Ustavom RH. Odredbom dopune Zakona prema kojom Stožer civilne zaštite samostalno „donosi odluke i upute" u situaciji panike i straha otvara put diktaturi nesagledivog potencijala."
Budući si samo trol vjerojatno te ovaj citat neće razuvjeriti da se netko borio, i to davno, protiv odluke stožera izvan konteksta napada na gradonačelnicu. Ispriku ne očekujem.
Zašto od tada niste reagirali na puno grublja kršenja ljudskih prava i demokracije, izgleda da vam je ovo sada ok?
Iako vam moja isprika očito ništa ne znači ja nisam trol nego čovjek od riječi, pa se ispričavam zbog sugestije da niste uopće reagirali kad očito jeste, barem na početku i makar to izgledalo deklarativno, i to je nešto.
Što vas sprječava u nastavku djelovanja ne znam. Ne znam ni što sprečava samodeklarirane borce za ljudska prava da sada kada je zaista važno daju svoj doprinos.
Za kraj jedna misao:
U povijesti ljudskog roda najviše zlodjela nije počinjeno iz zavisti, pohlepe ili neke urođene karakterne ljudske mane već zbog osobine koju doživljavamo pozitivno – zbog posluha. Različite vrste posluha dovele su do različitih vrsta djelovanja koja bi sudionicima vjerojatno bila nezamisliva da su na trenutak zastali i razmislili izvan ugrađenih okvira normi određenog vremena ili trenutka. Isti obrazac preslikava se na manje zajednice kao što su radna okružja ili obitelji. Posluh je upravo taj koji omogućava da se ispred očiju zbivaju nepravde.
Kad spočitavaš nekom da nije nastavio javno djelovati misliš da je autor trebao biti jučer ujutro na gradskoj porti i sudjelovati u gaženju ljudi koji su samo radili svoj posao.
A tema članka je aktualna praksa lošinjske izvršne i podređene joj predstavničke vlasti koju autor svrstava pod pojam demokratura - vlast koja pod vanjskom formom demokracije ograničava slobode metodama tipičnim za diktature, koju ti na lukav način pokušavaš braniti.
Razglabanje o epidemiološkim mjerama u okviru teme ovog članka je sporedno, ali ima smisla utoliko što si je gradonačelnica uz podršku svoje većine GV uzurpirala pravo koje ni po čemu nema: Nametnula je građanima Malog Lošinja lockdown prije nego što su na višoj, nadležnoj razini vlasti donesene odgovarajuće zakonske odluke.
Ima smisla i zbog toga što se na prvoj radnoj sjednici svog drugog mandata pobrinula za sebe kod poslušnog dijela Vijeća si ishodila poništenje lanjske demagoške odluke o smanjenju plaće zbog Corone. Možda joj nisu rekli da zaraza plamti, niti zna kakva je to gužva bila na hodniku zgrade uprave.
Gospođu sam branio ispod jednog članka gdje ju je netko u komentarima prozvao za "neodgovorno ponašanje" i za nekakvu pjesmicu. Dao sam joj podršku jer i sam putujem a uostalom tko i gdje putuje nije ničija briga, osim ako nije na njihov račun.
Može li se znati što je sljedeće?
Jel Covid potvrde trebaju ili je trebaju za ulazak u žutu kuću?
Očekujem još jedno obraćanje gradonačelnice.
Nitko od ove rulje ne radi u Gradu ili Poreznoj ili Županiji, osim onog jednog.
Počinitelji su se sami identificirali, nadam se da će policija odraditi svoj posao.
Ova situacija s "Covid potvrdama" u svjetlu znanstveno dokazanih činjenica da postotak cijepljenih ima zanemariv učinak na širenje korone, da zaraženi cijepljeni prenose Koronu jer zbog "ausswaissa" imaju slobodan pristup bolnicama, školama i institucijama je toliko jasna da krivo protumačiti narav prosvjeda može samo maliciozna ili maloumna osoba. Pošto vas osobno ne poznajem i nemogu vas automatizmom identificirati kao zlonamjernu osobu, odlučujem se u ovom slučaju dodijeliti vam, za vas, moralno povoljniju karakterizaciju .
Na eventualni odgovor neću reagirati zbog prve internet zapovijedi "Don't Feed the Trolls" ili u hrvatskoj verziji "Ne šamaraj govno".
Pogotovo ovi među njima koji rade u odgojnom domu i dobivaju plaću od države da mlade ljude uče da poštuju pravila bez obzira koliko im se ta pravila sviđala ili koliko im se činila besmislena.
Paradoks je u tome što ovi borci za slobodu ruše na pod čovjeka koji pravilo nije donio, niti ga on može poništiti.
Propitivanje je jedno, a rušenje ČOVJEKA na pod je nešto sasvim drugo.
Prijeći preko ljudskog bića, a da se ne osvrneš i vidiš je li osoba možda ozlijeđena je nešto sasvim drugo.
Uvjeren sam da to razumijete.
Vama je,kao i obično,namjera nadmudrivati se. Uživajte u svom intelektualnom snobizmu.
Svi oni koji vam u tom smislu nisu dorasli mogu se već danas naći na meti ovih koji cipelare, bilo nogom, bilo perom.
Ovime sam zapravo opisao internetsku spodobu zvanu trol čije sabotiranje rasprava možemo ublažiti samo ignoriranjem.
ujedno je ovo pitanje upućeno i predsjedniku uprave društva.
Vidjet ćemo hoće li tako ulaziti u poštu, banku ili policijsku postaju ili je ovo bio samo jedan bezumnih čin koji je mogao imati puno gore posljedice.
Tako su počeli i Trumpovi pristaše tražiti svoja prava, znamo kako je to završilo.
Koliko je neracionalna pokazuje da si je smanjila plaću za vrijeme pandemije, kad smo imali desetke slučajeva zaraze, a tu odluku je ukinula dok pandemija bijesni kao nikad.
Dakle nije racionalna ali je zato histerična i strašljiva. Fantastične karakteristike za vodstvo...
Pa sjetimo se da je tada izdala dugo, patetično, očajničko priopćenje u kojem je pored ostalog navela: Obzirom na novonastalu situaciju moram Vam se ovim putem kao Načelnica Stožera Grada Malog Lošinja obratiti. Naime u ovoj iznimnoj situaciji zahvalni smo što smo nakon toliko traženja dobili Odluku Stožera RH o mjerama ograničavanja javnog prijevoza u linijskom obalnom pomorskom prometu kao i Odluku o privremenoj obustavi javnog prometa iz razloga velikog broja stranih državljana koji su u proteklom vremenu tražili utočište na otocima Lošinja i Cresa. Uvedena je i rigorozna mjera kontrole od strane policijskih snaga kako bi se ove naveden odluke na našim trajektnim pristaništima i krčkom mostu provodile.
Međutim, zbog novonastale izvanredne situacije, danas imamo još veći problem. Veliki broj ljudi koji su pogođeni potresom u Zagrebu kao i još možda veći broj onih koji nisu direktno pogođeni tim događajem, panično bježe prema našim otocima.
Priopćila je to samo desetak dana nakon što se u Novom listu neumjereno i neukusno hvalisala, citiram, Najveći smo grad na hrvatskim otocima s razvijenom prometnom, komunalnom i energetskom infrastrukturom koji za temelj svog razvoja ima upravo odgovorno upravljanje i održiv razvoj. Edukativni programi, poticaj razvoja ljudskog kapitala, briga o okolišu, visoka kvaliteta usluge, visoka razina obrazovne, zdravstvene te sportsko-rekrea cijske infrastrukture čine područje Grada Malog Lošinja ugodnim za življenje i poželjnim za boravak.
A u spomenutom priopćenju zbog straha od invazije Zagrepčana sve to čime se hvalisala negira priopćenjem gdje kaže, citiram, U ovom scenariju svi oni kojima omogućimo dolazak na otoke a nemaju ovdje prebivalište, dodatno opterećuju naš ionako već klimavi i oslabljeni sustav borbe protiv ove epidemije, i time doprinosimo usuđujem se reći krahu naših otoka te svim mjerama koje je ova Vlada RH do sada poduzela.
Molim Vas nađite neku alternativu na kopnu bliže velikim medicinskim ustanovama koje su opremljene za veliki broj ljudi jer opet će u konačnici ti isti ljudi morati s otoka u velike za to predviđene centre. NAŠI OTOČNI SUSTAVI TO NISU U MOGUĆNOSTI PODNIJETI.
Malo tko je u tako kratkom vremenskom razmaku uspio samoga sebe utjerati u laž.
HVALISANJE ANE KUČIĆ GRADOM UGODNIM ZA ŽIVLJENJE I POŽELJNIM ZA BORAVAK: MALI LOŠINJ Najveći grad u jadranskom plavetnilu
novilist.hr/.../...
KUKNJAVA ANE KUČIĆ O KRAHU GRADA UGODNOG ZA ŽIVLJENJE I POŽELJNOG ZA BORAVAK:
www.nacionalno.hr/.../
Malo tko je u tako kratkom vremenskom razdoblju uspio samog sebe utjerati u laž kao Ana Kučić prvo hvalisanjem razinom upravljanja, infrastrukture, zdravstva i čega sve ne, a nakon toga kuknjavom o krahu Grada ugodnog za življenje i poželjnog za boravak ako zbog potresa dođu zagrebačke izbjeglice. Lijep primjer humanosti, zar ne?
Povreda ravnopravnosti
Članak 125.
(1) Tko na temelju razlike u rasi, etničkoj pripadnosti, boji kože, spolu, jeziku, vjeri, političkom ili drugom uvjerenju, nacionalnom ili socijalnom podrijetlu, imovini, rođenju, naobrazbi, društvenom položaju, bračnom ili obiteljskom statusu, dobi, zdravstvenom stanju, invaliditetu, genetskom naslijeđu, izražavanju rodnog identiteta, spolnom opredjeljenju ili drugim osobinama uskrati, ograniči ili uvjetuje drugome pravo na stjecanje dobara ili primanje usluga, pravo na obavljanje djelatnosti, pravo na zapošljavanje i napredovanje, ili tko na temelju te razlike daje drugome povlastice ili pogodnosti glede navedenih prava,
kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.
(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko progoni pojedince ili organizacije zbog njihova zalaganja za ravnopravnost ljudi.
Članak 130.
(1) Tko uskrati ili ograniči slobodu savjesti i vjeroispovijest i, javnog očitovanja vjere ili drugog uvjerenja,
kaznit će se kaznom zatvora do jedne godine.
Zlostavljanje na radu
Članak 133.
(1) Tko na radu ili u vezi s radom drugog vrijeđa, ponižava, zlostavlja ili na drugi način uznemirava i time naruši njegovo zdravlje,
kaznit će se kaznom zatvora do dvije godine.
(2) Kazneno djelo iz stavka 1. ovoga članka progoni se po prijedlogu.
Povreda prava iz socijalnog osiguranja
Članak 134.
Tko drugome uskrati ili ograniči pravo iz mirovinskog ili zdravstvenog osiguranja ili osiguranja od nezaposlenosti utvrđenog zakonom ili uskrati uplatu doprinosa za zapošljavanje osoba s invaliditetom, ako time nisu ispunjena obilježja nekog drugog kaznenog djela,
kaznit će se kaznom zatvora do jedne godine.
Prisila
Članak 138.
(1) Tko drugoga silom ili ozbiljnom prijetnjom prisili da što učini, ne učini ili trpi,
kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.
(2) Kazneno djelo iz stavka 1. ovoga članka progoni se po privatnoj tužbi, osim ako je počinjeno iz mržnje, prema djetetu, osobi s težim invaliditetom, bliskoj osobi, odvjetniku u obavljanju njegove djelatnosti ili prema odgovornoj osobi u obavljanju javne ovlasti.
Prijetnja
Članak 139.
(1) Tko drugome ozbiljno prijeti kakvim zlom da bi ga ustrašio ili uznemirio, kaznit će se kaznom zatvora do jedne godine.
(2) Tko drugome ozbiljno prijeti da će njega ili njemu blisku osobu usmrtiti, teško tjelesno ozlijediti, oteti, ili mu oduzeti slobodu, ili nanijeti zlo podmetanjem požara, eksplozijom, ionizirajućim zračenjem, oružjem, opasnim oruđem ili drugim opasnim sredstvom, ili uništiti društveni položaj ili materijalni opstanak, kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.
(3) Ako je kazneno djelo iz stavka 1. i 2. ovoga članka počinjeno prema službenoj ili odgovornoj osobi u obavljanju javne ovlasti ili u vezi s njezinim radom ili položajem, ili prema novinaru u vezi s njegovim poslom, ili prema odvjetniku u obavljanju njegove djelatnosti, ili iz mržnje, prema bliskoj osobi ili prema osobi posebno ranjivoj zbog njezine dobi, teže tjelesne ili duševne smetnje ili trudnoće, ili prema većem broju ljudi, ili ako je prouzročilo veću uznemirenost stanovništva, ili ako je osoba kojoj se prijeti dulje vrijeme stavljena u težak položaj, počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.
(4) Kazneno djelo iz stavka 1. ovoga članka progoni se po privatnoj tužbi, a kazneno djelo iz stavka 2. ovoga članka progoni se po prijedlogu.
Nedozvoljena uporaba osobnih podataka
Članak 146.
(1) Tko protivno uvjetima određenima u zakonu prikuplja, obrađuje ili koristi osobne podatke fizičkih osoba,kaznit će se kaznom zatvora do jedne godine.
(2) Tko protivno uvjetima određenima u zakonu iznosi osobne podatke iz Republike Hrvatske u svrhu daljnje obrade ili ih objavi ili na drugi način učini dostupnim drugome ili tko radnjom iz stavka 1. ovoga članka sebi ili drugome pribavi znatnu imovinsku korist ili prouzroči znatnu štetu,
kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.
(3) Kaznom iz stavka 2. ovoga članka kaznit će se tko djelo iz stavka 1. ovoga članka počini prema djetetu ili tko protivno uvjetima određenima u zakonu prikuplja, obrađuje ili koristi osobne podatke fizičkih osoba koji se odnose na rasno ili etničko podrijetlo, politička stajališta, vjerska ili druga uvjerenja, sindikalno članstvo, zdravlje ili spolni život te osobne podatke fizičkih osoba o kaznenom ili prekršajnom postupku.
(4) Ako kazneno djelo iz stavka 1. do 3. ovoga članka počini službena osoba u obavljanju službe ili odgovorna osoba u obavljanju javne ovlasti,
kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.
Nepružanje medicinske pomoći u hitnim stanjima
Članak 183.
Doktor medicine, doktor dentalne medicine ili drugi zdravstveni radnik koji bez odgađanja ne pruži medicinsku pomoć osobi kojoj je takva pomoć potrebna zbog opasnosti od nastupanja trajne štetne posljedice po njezino zdravlje ili za njezin život, kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.
Proizvodnja i stavljanje u promet štetnih proizvoda za liječenje
Članak 186.
(1) Tko kao lijek, homeopatski ili medicinski proizvod pripravi ili proizvede radi prodaje ili radi drugog načina stavljanja u promet pripravke ili proizvode koji su štetni za zdravlje ljudi, pa time izazove opasnost za zdravlje druge osobe, kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.
(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko nabavlja, prerađuje, raspodjeljuje ili stavlja u promet zaraženu krv ili drugo tkivo ili iz njih izrađuje sredstva za liječenje.
(3) Tko kazneno djelo iz stavka 1. i 2. ovoga članka počini iz nehaja,
kaznit će se kaznom zatvora do jedne godine.
(4) Proizvodi i sredstva za proizvodnju će se oduzeti.
Proizvodnja i stavljanje u promet proizvoda štetnih za ljudsko zdravlje
Članak 188.
(1) Tko proizvodi, prodaje ili na drugi način stavi u promet zdravstveno neispravnu hranu ili druge proizvode štetne za ljudsko zdravlje, pa time izazove opasnost za zdravlje druge osobe, kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.
(2) Tko kazneno djelo iz stavka 1. ovoga članka počini iz nehaja, kaznit će se kaznom zatvora do jedne godine.
Teška kaznena djela protiv zdravlja ljudi
Članak 192.
(1) Ako je kaznenim djelom iz članka 180. stavka 1. i 2., članka 183., članka 186. stavka 1. i 2., članka 187. stavka 1., članka 188. stavka 1., članka 189. stavka 1. ovoga Zakona prouzročena teška tjelesna ozljeda drugoj osobi ili je postojeća bolest znatno pogoršana, počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.
(2) Ako je kaznenim djelima navedenim u stavku 1. ovoga članka prouzročena osobito teška tjelesna ozljeda drugoj osobi ili je kod druge osobe došlo do prekida trudnoće, počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od jedne do osam godina.
(3) Ako je kaznenim djelima navedenim u stavku 1. ovoga članka prouzročena smrt jedne ili više osoba, počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od tri do dvanaest godina.
(4) Ako je kaznenim djelom iz članka 180. stavka 3., članka 186. stavka 3., članka 187. stavka 2., članka 188. stavka 2. i članka 189. stavka 2. ovoga Zakona prouzročena teška tjelesna ozljeda druge osobe ili je postojeća bolest znatno pogoršana, počinitelj će se kazniti kaznom zatvora do tri godine.
(5) Ako je kaznenim djelima navedenim u stavku 4. ovoga članka prouzročena osobito teška tjelesna ozljeda drugoj osobi ili je kod druge osobe došlo do prekida trudnoće, počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.
(6) Ako je kaznenim djelima navedenim u stavku 4. ovoga članka prouzročena smrt jedne ili više osoba, počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od jedne do osam godina.
Zlouporaba položaja i ovlasti
Članak 291.
(1) Službena ili odgovorna osoba koja iskoristi svoj položaj ili ovlast, prekorači granice svoje ovlasti ili ne obavi dužnost pa time sebi ili drugoj osobi pribavi korist ili drugome prouzroči štetu, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.
(2) Ako je kaznenim djelom iz stavka 1. ovoga članka pribavljena znatna imovinska korist ili je prouzročena znatna šteta, počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od jedne do dvanaest godina.
Prisila prema službenoj osobi
Članak 314.
(1) Tko silom ili prijetnjom da će izravno uporabiti silu spriječi službenu osobu u obavljanju službene radnje koja je u okviru njezinih ovlasti ili je prisili na obavljanje službene radnje u okviru ili izvan njezinih ovlasti,
kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.
(2) Ako je kaznenim djelom iz stavka 1. ovoga članka doveden u opasnost život ili tijelo službene osobe ili joj je nanesena tjelesna ozljeda ili je uporabljeno oružje ili opasno oruđe, počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od jedne do osam godina.
(3) Tko kazneno djelo iz stavka 1. ili 2. ovoga članka počini prema osobi koja ovlašteno pomaže službenoj osobi u obavljanju službene radnje,
kaznit će se kao da je djelo počinio prema službenoj osobi.
(4) Počinitelj kaznenog djela iz stavka 1., 2., i 3. ovoga članka koji je bio izazvan protuzakonitim, bezobzirnim ili osobito grubim postupanjem službene osobe ili osobe koja joj ovlašteno pomaže, može se osloboditi kazne.
Veleizdaja
Članak 340.
Tko uporabom sile ili prijetnjom uporabe sile ili na drugi protupravan način ugrozi teritorijalnu cjelovitost ili ustavno ustrojstvo Republike Hrvatske, kaznit će se kaznom zatvora najmanje pet godina.
Ilovik je samo u nizu loših projekata u republici Hrvatskoj.
Borba za opstanak.
Još je preostao OLAF.
Sutra će policija braniti rivu od 2 metra visine na koju ni Ilovčani,Silblj ani,Premujani,S iuščani ni Lošinjani i neće moći pristati svojim barkama ma ni brodovima.
Bravo grad Lošinj.
Za razliku od nezavisnog vijećnika gradonačelnica i gradska vlast šute i ne osuđuju nasilje. Boje se pomahnitale desnice. Jadno.
telegram.hr/.../...
A na otoku Aninih djedova demokracija je već deložirana. Kao prava hadezejka ona mudro šuti da se ne zamjeri klerikalcima.
Ako misli da joj treba osobni čuvar ispred staklenih vrata na prvom katu dok djelatnicima traje marenda, onda neka si ga sama unajmi.
Do kada??
I MI MORAMO ŽIVJETI.U CILJU IM JE ISELITI ILOVIK.
JEDINI MALI OTOK KOJI IMA DVADESETAK DIJECE i to treba ubiti.
KAMO OVA HRVATSKA IDE??
Ko državu Hrvatsku nije osjetio na svojoj koži, nevijeruje.
120 Ilovčana naj.... I nikome ništa...
Milijun HDZovih uhljeba je zaslužno zašto i pored najvećih sranja, HDZ dobiva minimalno 25% glasova na izborima.
Da ne živimo u banani državi odavno bi dali ostavke.
A struka i projektant pokazali su znanje na Gaženice,Susku i Unijama.
NEMA VIŠE LINIJE ILOVIK - MALI LOŠINJ!
Danas, 22. studenog 2021. god., na opće iznenađenje mještana i onih koji su trebali putovati do Lošinja, prekinuta je brodska linija Ilovik – Mali Lošinj. Ovaj puta razlog je taj što Grad Mali Lošinj i PGŽ, koji bi trebali financirati izmještenu liniju, još uvijek ne žele sklopiti ugovor s brodarom i još uvijek, nakon sada već gotovo dva mjeseca plovidbe na izmještenoj liniji, nisu brodaru platili niti jedne jedine kune.
Radi javnosti, želimo naglasiti da su upravo, inače prezaduženi Grad Mali Lošinj, te PGŽ inzistirali na izmještanju linije s dotadašnje rute Ilovik – Mrtvaška na novu rutu Ilovik – Mali Lošinj koja je 11 puta duža, i širokogrudno obećavali da će baš oni snositi trošak izmještanja linije. Nakon što je brodar na novoj liniji u gotovo dva mjeseca preplovio već 2500 milja, i nakon što četiri mornara na brodu dnevno u plovidbi provedu po deset sati, još uvijek brodaru nije plaćena niti jedna jedina kuna, a ugovor nije potpisan.To pokazuje o kakvoj se investiciji dogradnje luke Mrtvaška radi i kakav je odnos Grada Malog Lošinja i PGŽ-a prema Iloviku i njegovim stanovnicima.
Više nemamo niti liniju za Mali Lošinj.
Jedina brodska linija sa Ilovika na Lošinj je katamaranska veza preko Rijeke, 3 puta tjedno. Ujutro u 6,30 kreneš sa Ilovika, na Lošinju si navečer u 19 sati.
Kao da gledamo Lud, zbunjen, nenormalan.
Zovite Novu TV. Neka dođe Provjereno.
Pišu mediji da je Žalac preskupo platila softver koji se uopće ne koristi.
Isto kao izvjesni loger.
Kad smo već na temi analogija na nekorištenje nečega što je skupo plaćeno, a i na temi Mrtvaške samo jedno retoričko pitanje. Da li se EU stvarno razbacuje s novcem ili ga ipak želi racionalno ulagati odnosno da li joj je cilj bacati novce ili joj je cilj pametno ulagati?
Prilično je izvjesno da će sve linije osim ove za otok Ilovik biti nerentabilne. Ni trajekata ni putnika za Rab, Pag ili Zadar zasigurno nema. Pomorske luke treba planirati malo ozbiljnije, a ne kako to sada imamo prilike slušati od pobornika ove sulude i nezakonite investicije. Tako je Nedić na neformalnom sastanku vijećnika branio takvu investiciju argumentnom da nije logično da on kad ide na Rab se mora satima voziti do doma, a sa Mrtvaške je tamo za 45 minuta. U tome mu se pridružio još jedan vijećnik s Paga koga srce boli što vidi Lošinj a mora šest sati putovati do njega. Čisto sumnjam da ti argumenti baš prolaze u EU odnosno da će proći na Mrtvaškoj ako ona uopće bude u ovom obliku išla dalje.
volim-losinj.org/.../...
Nadmašili bi bele udovice.
jutarnji.hr/.../...
static.jutarnji.hr/.../...
Novi list: Mještani Ilovika spriječili početak radova u luci Mrtvaška
novilist.hr/.../...
Mještani Ilovika tijelima i vozilima spriječili početak radova u luci Mrtvaškoj
dnevnik.hr/.../...
image.dnevnik.hr/.../...
Ranija linija Ilovik - Mrtvaška danom 4. listopada izmještena je na novu rutu Ilovik - Mali Lošinj.
Do sklapanja ugovora o financiranju nove linije trebalo je doći prije dana izmještanja linije, ali smo, nakon što smo prijedlog novog ugovora o financiranju neuspješno čekali više dana, na kraju zamoljeni da počnemo vršiti prijevoz na novoj ruti, s time da ćemo naknadno dobiti prijedlog ugovora.
Već prije izmještanja linije dali smo svoju ponudu, izrađenu prema pravilima o financiranju državnih brodskih linija koja su vrlo kompleksna, s time da smo naglasili da iznos troška buduće linije za Mali Lošinj mora biti plaćan u dva mjesečna obroka zbog velikih troškova nove rute (brod plovi 66 milja dnevno, a mornari u plovidbi provode po 10 sati dnevno).
Umjesto prijedloga ugovora, dobili smo potpisan ugovor od strane Grada Malog Lošinja koji nije sadržavao ono što smo tražili. Zbog toga smo od tada, a to je bilo 10. listopada, do danas, u više navrata tražili da se tekst ugovora izmijeni u skladu s ranijim dogovorom i našim zahtjevom, ali nam na naše dopise, koji su svaki puta bili upućivani Gradu Malom Lošinju i na znanje Agenciji za obalni linijski pomorski promet, nitko nije odgovarao, a trošak linije nije plaćen.
U posljednjim dopisima koje smo slali, te u usmenim kontaktima koje smo imali, naglasili smo da ćemo, ako se ugovor ne potpiše i ne plati trošak, morati obustaviti liniju.
Kako niti na te dopise nitko nije odgovorio, a posljednji je poslan u srijedu 17. studenog, nakon punih sedam tjedana obavljanja linije i prijeđenih oko 3000 milja bez da nam je uplaćena jedna kuna troška, morali smo obustaviti liniju.
Jučerašnja objašnjenja Grada Malog Lošinja i PGŽ-a, osim što su netočna, u cijelosti ili djelomično, proizlaze i iz nepoznavanja kompleksnih pravila financiranja brodskih linija.
Sve dopise koje smo slali možemo svakom mediju javno obznaniti.
Brodar Porat Ilovik d.o.o.
Kao i u većini slučajeva, odgovorni se prave blesavi i prebacuju odgovornost na drugoga. Gradonačelnica Ana srlja iz laži u laž. Vidjet ćemo hoće li je prije dohvatiti Uskok ili Olaf.
Lučka uprava po staroj praksi gradonačelnice i župana (i oni su suglasnosti za izmještaj linije slali petkom pred kraj radnog vremena) u prošli petak naravno sat vremena prije isteka radnog vremena šalje nepotpisan, nepečatiran dopis, bez notifikacija, klase, urudžbenog broja, kojim tjera ljude s Ilovika da do danas, ponedjeljka, maknu vozila s Mrtvaške pod prijetnjom policije i odvoza naših auta paukom.
Ne preostaje nam ništa osim gola borba za molić u Mrtvaškoj!!!
Policija je stigla na Mrtvašku. I pauk, čak iz Varaždina je stigao jer na Lošinju očito il' nema pauka il' se nitko ne želi baviti šporkim poslima.
A Ilovčani su na Mrtvaškoj od zore! Srca moja hrabra
Objava na FB Spasimo otok Ilovik
Sutra gledaj N1
Mi od početka tražimo isto.
Nisu Ilovčani veslo sisali.
Da nisi ti oličenje inteligencije??
Ko raspolaže našom imovinom?Jeste li se zapitali??
Riva na Unijama,Susku i Mrtvaška oličenje inteligencije.
Ali ništa od toga se danas nije dogodilo.
Platio pauka(kojeg su Krčani potjerali)iz Varaždina (za to se ima novaca)bez valjanih dokumenata.
I opet niko ne odgovara za bačeni novac??Do kada??
20.15
...znaš ..li kolko je ..Filip..imao nepravilnosti.. .kada mu ..je bila ..inspekcija???
Neka Filip Balija objavi koliko je vezova i raznih usluga namjestio u kampanji za Anu Kučić i sada je tek shvatio da ima posla sa osobom bez srupula.
Neka i Magašić objavi što je njemu obećano?
Neka objavi i Kristijan Bušić čime je kupljen da kao član HDZ-a radi nezavisnu listu, a i dalje je u popisu članova HDZ-a?
O veterinaru Devčiću već znamo za tisuće kvadrata na Kurilama. I Deva ima svoju cijenu, reče gospodin Anto Nedić. Živa istina, bravo Nediću.
Danijela Jurcevic sta se uvlacis gradonacelnici. . Na rabu ces zavrsit...
[Objava na FB Spasimo otok Ilovik]
Aj bu...o ne pričaj gluposti!!
45 minuta ti je do Marsa!
Jesi shvatio ili da ti nacrtam??
J.... te Karlovac,budale tino!!!
Čuo sam da Marsovci imaju amebe u mozgu.
Prijatelju moj Ilovik 100% pravu!!
Gubite kompas vidi se po objavama!!
Marsovac, ni na Marsu vas ne žele pa možete skoknuti do Mjeseca i baciti oko ako se tamo možda naći "zemljište ili kućica od 30, 50 kvadrata, da imam gdje odmoriti dušu". Ako budeš dovoljno podoban, zasigurno ćeš dobiti i nešto više kvadrata jer zna se da na Iloviku ne bi dobio ni kolac za kozu zavezati.